Siirdehindade turuväärtuse määramise dokumentatsioonist

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Eestis kehtib detailne siirdehindade turuväärtuse määramise regulatsioon ning seda nii residendist kui ka mitteresidendist seotud isikutega tehtavate tehingute osas.

Regulatsioonis toodud põhimõtted võib lihtsustatult koondada ühte lausesse-  

Kõik tehingud seotud isikutega peavad olema teostatud turuväärtuses ning turuväärtuse kontrollimise hõlbustamiseks on teatud isikutel kohustatus koostada detailne siirdehindade turuväärtuse määramise dokumentatsioon.

Nimetatud lausest saab tuua välja 3 olulist küsimust:

  • Kes on seotud isikud?
     
  • Milliseid tehinguid silmas peetakse?
     
  • Kuidas määrata turuväärtust?

Kes peavad koostama detailse siirdehindade turuväärtuse määramise dokumentatsiooni?

Rahandusministri määruse "Seotud isikute vahel tehtud tehingute väärtuse määramise meetodid" § 18 sätestab, et siirdehindade turuväärtuse määramise dokumenteerimisel lähtutakse üldistest majandustehingute dokumenteerimise nõuetest.

Seejuures on kehtestatud nimetatud paragrahvi lg 1 kohaselt teatud isikutele kohustus koostada detailne siirdehindade turuväärtuse määramise dokumentatsioon.

Seega peaksid kõik seotud isikutega tehinguid tegevad isikud lähtuma siirdehinna turuväärtuse määramise dokumenteerimisel üldistest majandustehingute dokumenteerimise nõuetest ning teatud isikud järgima rahandusministri määruse §’s 18 kehtestatud täiendavaid dokumenteerimise nõudeid.

Juhul kui isikul on dokumentatsiooni koostamise kohustus, peab maksuhaldur TuMS § 50 lg 7 kohaselt andma andmete esitamiseks vähemalt 60- päevase tähtaja.

Kuivõrd praktikas võtab korrektse dokumentatsiooni koostamine mitmetüübiliste tehingute puhul reeglina rohkem aega kui 2 kuud, oleks mõistlik alustada dokumentatsiooni koostamisega enne, kui maksuhaldur sellise nõude esitab.

Dokumentatsiooni koostamisel on oluline mõelda ka seda, kas see koostatakse ex ante või ex post facto analüüsist lähtudes.

  • Esimesel juhul dokumenteeritakse seotud isikutega tehtavad tehingud nn edasiulatuvalt ja
  • teisel juhul tagasiulatuvalt.

See, milline lähenemine valida, sõltub aga konkreetsetest asjaoludest.

Üldreeglina on eelnevate aastate tehingute dokumenteerimine keerulisem.

Kuna tehingute dokumenteerimisel võib ilmneda, et tehingute hindasid tuleb korrigeerida, on igati soovitatav koostada dokumentatsioon enne majandusaasta aruande valmimist. Vastasel juhul võib selline korrigeerimine mõjutada juba kinnitatud aruannet.

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll