Teejuht 2019
Laupäev, 18. August
 

Uus virtuaalvääringute regulatsioon

Autor
Nikolay Demchuk
NJORD Advokaadibüroo jurist
Autor
Gertrud Sein
NJORD advokaadibüroo juristi abi

Eesti on väike ja digitaalselt arenenud riik, kus seadusandja on vastavalt tehnoloogia arengule väga kiiresti teinud regulatsioonides vajalikud muudatused. Selles osas on märkimisväärsed näiteks sõidujagamisteenuste ja pakirobotite jaoks vajalikud regulatsiooni muudatused.

Nüüdseks on Eestis tehtud algust ka krüptorahade õigusliku reguleerimisega. 27.11.2017 jõustunud rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise seadus (edaspidi RahaPTS) sisaldab nüüd ka virtuaalvääringu mõistet.

Varasemalt kehtinud seaduses nimetati virtuaalvääringutega seonduvaid teenuseid pakkuvat isikut alternatiivsete maksevahendite teenuse pakkujaks, kuid see definitsioon oli liiga ebamäärane. Uues seaduses on täpsemalt selgitatud, et seadust kohaldatakse ka majandus-, kutse- ja ametitegevuses virtuaalvääringu raha vastu vahetamise teenuse ning rahakotiteenuse pakkujate puhul.

RahaPTS kohaselt on virtuaalvääring digitaalsel kujul esitatud väärtus, mis on digitaalselt ülekantav, säilitatav või kaubeldav ja mida füüsilised või juriidilised isikud aktsepteerivad maksevahendina, kuid mis ei ole ühegi riigi seaduslik maksevahend ega rahaline vahend makseteenuste direktiivi (PSD2) artikli 4 punkti 25 tähenduses ega makseinstrument või maksetehing sama direktiivi artikli 3 punktide k ja l tähenduses. Virtuaalvääringu rahakotiteenuse definitsiooni kohaselt luuakse või hoitakse teenuse raames klientide krüpteeritud võtmeid, mida saab kasutada virtuaalvääringute hoidmise, talletamise ja ülekandmise eesmärgil. See on küll mõnevõrra konarlik definitsioon - hoidmine ja talletamine on sünonüümid, võtmete hoidmise sisu on ebaselge, kas mõeldakse krüpteerimisvõtmeid või võtmeid, mis on krüpteeritud. Kahjuks ei ole mõistete sisu ja normis kasutatud sõnade tähendust ka seaduseelnõu seletuskirjas normi kasutajale rohkem lahti mõtestatud. Seega selgineb sisu vaid praktikas.

Varasema seaduse alusel langes igasugune krüptorahadega seotud tegevus kohustatud isiku definitsiooni alla, mis tähendas, et isikul oli kõikidel juhtudel tarvis taotleda tegevusluba. Äsja jõustunud RahaPTS-st tulenevalt peab ettevõtjal olema tegevusluba nii virtuaalvääringu rahakotiteenuse kui ka raha vastu vahetamise teenuse pakkumise jaoks. Tegevusloa taotluse saab esitada majandustegevuse registris, kuhu saab siseneda kas läbi eesti.ee portaali või MTR-i leheküljelt. Riigilõiv tegevusloa taotlemise eest on 345 eurot. RahaPTS § 71 kohaselt lahendab rahapesu andmebüroo tegevusloa taotluse 30 tööpäeva jooksul taotluse esitamise päevast arvates. Enne loa kättesaamist teenuseid pakkuda ei tohi. Tegevusloa kohustust RahaPTS alusel ei ole isikul, kellel on Finantsinspektsiooni tegevusluba, teisest seadusest tulenev kohustus taotleda Finantsinspektsiooni tegevusluba, Euroopa Majanduspiirkonna lepinguriigi finantsjärelevalve asutuse tegevusluba, mille alusel on õigus tegutseda Eestis filiaali kaudu või piiriüleselt, ning sellisest tegevusest on teavitatud Finantsinspektsiooni või isikul kes pakub RahaPTS §70 lõikes 1 nimetatud teenuseid kontsernisiseselt.

Uue seaduse jõustumisest arvates peab alternatiivse maksevahendi teenuse pakkuja tegevusluba omav ettevõtja kaheksa kuu jooksul teatama Politsei- ja Piirivalveametile, kas ta soovib muuta oma tegevusloa virtuaalvääringu raha vastu vahetamise teenuse pakkuja tegevusloaks. Politsei- ja Piirivalveamet teeb asjakohase teate saamisel 30 tööpäeva jooksul taotluse esitamise päevast arvates otsuse tegevusloa andmise kohta ilma riigilõivu tasumise kohustuse ning tegevusloa kontrolliesemesse kuuluvate asjaolude täiendava kontrollimiseta. Seda tuleb teha enne 2018. aasta septembrit, sest üheksa kuud pärast uue seaduse jõustumist muutub alternatiivse maksevahendi teenuse pakkuja tegevusluba kehtetuks. Tänu uuele seadusele on mõnevõrra selgem, milliste krüptorahadega seotud teenuste pakkumiseks on tarvis taotleda tegevusluba ja millised isikud võivad oma teenust pakkuda ka ilma tegevusloata. Informatsiooni tegevuslubade taotlemise kohta leiab Politsei- ja Piirivalveameti koduleheküljelt SIIN.

Vaata lisaks: Direktiiv (EL) 2015/2366

  • Autorid: Nikolay Demchuk, NJORD Advokaadibüroo jurist,
  • Gertrud Sein, NJORD advokaadibüroo juristi abi
  • Allikas: NJORD Advokaadibüroo OÜ
Seotud märksõnad: virtuaalvääring, krüptoraha
Konsolideerimise kursus

Veel samal teemal

Viimati lisatud artiklid samas rubriigis

Vaata kõiki artikleid
 
toopakkumised
Töövahendid
Naljanurk

Andke endast tööl alati 100%!
12% esmaspäeval
28% teisipäeval
35% kolmapäeval
20% neljapäeval
5% reedel

Uudised > Eelnõud
Kalender & arhiiv
E T K N R L P
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
« August 2018 »
Tööpäevade arv kuus 22
Töötunde kuus 176
Riigipühad: 20.08

Vaata tööajafondi..
E-POOD
Gallup
Äriregister
Kreedix
Maksu- ja tolliamet
Eesti KMKR otsing
  • Eesti Raudtee
  • Ernst Young
  • epood
  • Maksuskoop
 

Merit Tarkvara

Koostööpartnerid
this content xxxindianporn.mobi
navigate to this site lime-torrents.org kickasstorrente.net
  RMP Eesti RMP Eesti OÜ Registrikood 11027462
KMKR EE100898345

Swedbank: EE582200221024811122
SEB Pank: EE221010220073067015
LHV Pank: EE117700771000732704

Jur. aadress: Rukki 18-8, Tallinn
Kontor: Mustamäe tee 5-607, Tallinn
Tel. 6 848 110
E-post: info@rmp.ee
RMP Eesti tooted Portaal RMP.ee
Uudiskiri Nädalakiri
Ajakiri Spetsialist

Raamatupidaja kalendermärkmik
Juhendraamat KÜ raamatupidamine
Juhendraamat MTÜ raamatupidamine
Dokumendinäidised

KOOLITUSED
Raamatupidamisteenus
Majandusarvestuse põhitõed

RSSFacebookTwitter
RMP.ee Kontakt
Uudised
Kasutajatingimused
Foorumi tingimused
Koostööpartnerid
REKLAAM
Tagasiside

STATISTIKA
257394  Foorumi postitust
341  E-poe toodet
98  Koolitust
22237  Artiklit
52825  Registreerunud kasutajat
36237  Nädalakirja tellijat
33341  Pers. pakkumise tellijat
Lugeja staatus  KÜLALINE
   - ei näe spetsialistide artikleid
   - ei kehti soodustused
   - ei saa populaarset uudiskirja Nädalakiri

REGISTREERU


 REGISTREERUNUD KASUTAJA
   + kõik artiklid sisselogimisel nähtavad
   + PDF ajakiri Spetsialist tasuta
   + uudiskiri Nädalakiri e-postile
   + soodustused RMP Eesti koolitustele

Logi sisse
 

© RMP Eesti OÜ 2004-2017