Korralikult paigaldatud teekattekivid kestavad kaua

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Oskuslikult valitud ja paigaldatud teekattekivid ning -plaadid püsivad kindlalt ja taluvad suuri raskusi.

Teekattena saab kasutada ka looduslikke paeplaate, mis jätavad kordumatu mulje. Foto: Jürgen Aluoja

Teekattematerjali valikul on määrav tee arhitektuuriline ilme, aga ka selle tulevane koormus, millest sõltub teekatendi kandekiht, vahekiht ja kattekiht.


“Eramu sissesõiduteele sobib ideaalselt 225 × 112,5 × 60 mm mõõtmetega unikivi, mille kandevõime on kuni 10 tonni. See on ka enim kasutatav teekattekivi, sest seda on lihtne paigaldada,” selgitab Kehra Kivitehase müügijuht Peeter Tuiman.


ASi Ikodor müügijuhi Andres Vahtre sõnul sobivad kõnniteede ja aiaradade katmiseks 300 × 300 × 50 mm suurused plaadid. “Plaatide mõõtmed lubavad pinna ruttu katta. Samas aga ei anna suhteliselt piiratud kujuvalik erilist mänguruumi,” räägib Vahtre. Teisalt on plaadi suurusel ka oma miinus: kivist tunduvalt väiksem kandevõime.


Teekattekivid võimaldavad luua väga erineva mustri ja kujuga teepindu. Foto: Jürgen Aluoja

“Kõige tähtsam töö on aluspinna ettevalmistus, sest aluskihi ehitusel tehtud vigu ja hooletust ei varja ka kõige ilusam kivi,” selgitab Vahtre.


Aluspinna ettevalmistuse esimese etapina kooritakse maapind sillutiskivi, paigalduskihi ja aluskihi paksuse võrra. Seejärel eemaldatakse puujuured ja ehituspraht. Pärast pinnase loodimist kaetakse aluspind killustiku või jämedateralise kruusaga. Aluskiht tasandatakse ja tihendatakse ning vajadusel pannakse kruusa madalamatesse kohtadesse juurde.


“Aluspinna esimese kihi paksus võib olla kuni 15 cm, vajadusel ka rohkem,” selgitab Tuiman. Nõrga kandevõimega aluspõhja puhul tuleb lisaks kasutada geotekstiili või lubjaga/tsemendiga segatud pinnasekihte.


Teekattekivide kombineerimine graniitparketiga lisab teele ajatust ja soliidsust. Tee püsivusele tuleb kasuks külgnev kivikallastega kuivenduskraav. Foto: Meeli Küttim

Järgmiseks ehitatakse peenest liivast paigalduskiht paksusega kuni 3 cm, mis tasandatakse hoolikalt ja millel käimist tuleb vältida. Liivapadjale jäänud madalamad kohad tuleb liivaga veel kord täita ja tasanduslaua abil tasandada nii, et liiv täidaks korralikult ka äärepiiretelähedased alad. Valmis kihile laotakse kivid reahaaval, kividevahelise vuugiga kuni 2 mm.


Vahtre sõnul ei tohi kive asetada üksteise vastu, sest siis võivad need hiljem servadest kergesti killuneda või isegi murduda. Plaatide ladumisel võib vahe olla veidi suurem. Tema kinnitusel märkab valesti laotud plaadi vigu kohe, sest sipelgad hakkavad plaatide all elama ning vuukide vahele kasvab umbrohi.


Pärast sillutiskivide paigaldamist tuleb liivapadi korralikult tihendada. Enne vibreerimist on soovitatav kõik vuugid peene kuiva liivaga osaliselt täita, et vältida kivi servadest kildude väljalöömist. Seejärel täidetakse sillutiskividevahelised vuugid spetsiaalse liivaga, mis hõõrutakse luua või harjaga lõplikult vuukidesse.


Originaalartikkel

Allikas:  Äripäev

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll