Olulistest seadusemuudatustest – aruandlus, MTÜ “nõukogu” ja juhatuse liikmete volitused

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Kuna küsimusi tuleb palju, siis olgu veelkord lahti seletatud kolm asja:

  • majandusaasta aruannete esitamise uuest süsteemist;
  • olukorrast, kus seni on mõnes MTÜs valinud nõukogu juhatust, mida seadus uuest aastast enam ei luba;
  • ning juhatuse liikmete volituste tähtaegadest.

1. Teadupoolest peavad ka MTÜd hakkama uuest aastast esitama tänavusi aastaaruandeid maksuameti asemel äriregistrile (MTÜde ja SAde register, mida peavad maakohtute osakonnad). Trikk on aga selles, et aruandeid ei saa keegi enam esitada paberil või pdf-ina, vaid veebis olevaid välju täites. Pikemad juhendid tekivad ka peatselt, aga tulemas on hulk sarnaseid tasuta koolitusi, millest tasub kindlasti nii MTÜdel kui ka sihtasutustel osa võtta.

Eraldi koolitusi plaanitakse ka MTÜdele ja SAdele, aga neid pole veel välja kuulutatud. Meil on nimelt üksjagu iseärasusi raamatupidamise aruandes, mida üldistel ilmselt väga detailselt ei käsitleta. Koolitused tulevad ka mujal Eestis ja vene keeles, jälgige reklaami esmaspäevastes uudiskirjades.

Äriühingutele mõeldud koolituste kohta leiab infot siit (rmp.geenius.ee toimetus)

2. Nagu sel esmaspäeval mainisin, jõustub jaanuarist viimane tänavustest MTÜ seaduse muudatustest, mis ei luba enam mingil suvaorganil juhatust valida ja see on edaspidi vaid üldkoosoleku pädevuses. Mõned kasutasid seni nõukogu nime all lubatud organit.

Kes nii jätkata soovib, peaks muutma oma põhikirja ja sõnastama seal, et nõukogu näol on seaduse mõistes tegu "volinike koosolekuga" (MTÜ seadus §25), kellele võib anda osa üldkoosoleku volitustest, sh juhatuse valimise õiguse. Muud funktsioonid üldkoosoleku ja volikogu vahel jagate enam-vähem, kuidas ise tahate.

Ei, keegi ei PEA detsembris üritama põhikirja ära muuta ega juhatust ümber valima! Lihtsalt jaanuarist ei tohi enam endise nõukogu poolt uut juhatust valida. Kui valimisi ees pole, võite põhikirja ka alles järgmisel üldkoosolekul seadusega vastavusse viia!

3. Kõigile (nii MTÜ kui SA) on oluline meenutada, et kui teil pole põhikirjas juhatuse liikmete volituste kestust, kehtivad need nüüd seaduse järgi kolm aastat ja mitte rohkem kui viis.

Tegu on juriidiliselt veidi hämara olukorraga, sest 5-6 aasta eest valitud juhatuse volitused ei peaks seaduse alusel enam kehtima, samas ei ole keegi neid maha valinud, nii et probleeme võib tekkida kolmandate isikutega suheldes (pangad, riigiasutused), kes vaatavad äkki teie põhikirjast ja registrist, et need inimesed on nii ammu valitud ja me ei pea neid esindusõiguslikeks. Nii võib seadust tõlgendada lihtsat.

Seega oleks turvaline järgmisel üldkoosolekul vajadusel põhikirja muuta (kui soovite pikemaid volitusi kui 3a) ja järgmise perioodi volituste algus tiksuma panna, et kõik ordnungis oleks, valite siis uued või jätkate samade juhatuse liikmetega.

Aga – nüüd tuleb ka samade juhatuse liikmete volituste pikendamisest registrile teada anda, kuna nemad panevad kuupäevad omale kirja. Seda ei pea tegema notari kaudu, kui inimesed ei muutu, küll aga tahab register näha korralikku üldkoosoleku või volikogu protokolli ja osalenute allkirjalehte (originaalid!). Need võib saata lihtsalt postiga registrile, aga siis peavad eraldi paberil olema juures ka juhatuse liikmete nõusolekud.

Lihtsam on seda kõike teha Ettevõtjaportaalis, aga protokoll peab olema siis digiallkirjastatud ja põhimõtteliselt peaks ka kõigi osalenute digiallkirjad seal olema, nii on register seda allkirjalehte tõlgendanud. Riigilõivu samade inimeste volituste pikendamisel ei ole ja juhatuse liikmete nõusolekut pole ka Ettevõtjaportaalis tehes eraldi vaja, kuna nad kinnitavad seda oma digiallkirjaga kandeavalduses.

Küsimustega pöörduge eelkõige oma maakonna arenduskeskuse MTÜ konsultandi poole, kui mahti on, aitan ka ise.

Alari Rammo, EMSL, 664 5077, 505 0052, alari@ngo.ee, www.ngo.ee
Asume nüüd Rotermanni 8, Vanas Jahulaos

Allikas:  EMSL

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll