Vana ehitusmaterjali saab osta

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Liivi Tamm
Liivi.Tamm@aripaev.ee

Teet Reier
Teet.Reier@aripaev.ee

Vanad korralikud põrandalauad või ahjupotid on hinnas: neid saab nii osta kui ka pakkuda

OÜ Kuukaar töökojas jätkab meistrimees vanu laudu. Foto: Indrek Susi


Vana ehitusmaterjali taaskasutus on muutumas järjest popimaks: laiade põrandalaudade, glasuuritud ahjupottide ja puitdetailide kvaliteet annab sageli tänapäevastele silmad ette. “Kui veel mõned aastad tagasi oli tegu üksikute fanaatikute pärusmaaga, siis nüüd on niisugused materjalid kõvas hinnas,” kinnitab OÜ Kuukaar projektijuht Indrek Joala. “Vana põrandalaud näib esmapilgul niru, aga pärast korrastamist ei tunne seda enam äragi. Niisugune algmaterjal on vaeva nägemist väärt: puit on korralik ja tihe.”


Mõistagi on vanade ehitusmaterjalide kättesaadavus ja hinnatase seotud nõudlusega. “Tellijaid ja soovijaid peab olema, siis hakatakse ka rohkem pakkuma,” usub Joala. “Näiteks Soomes on puitarhitektuur niivõrd hinnas, et sisuliselt ka iga kuur ehitatakse uuesti üles. Mitmed meil lammutatud puitmajad ongi sinna rännanud, need pannakse uuesti kokku. Sealne vanade materjalide pakkumine ja valik aga annab meie omale veel suurelt silmad ette. Näiteks Taaskasutuskeskustes pakutakse angaaride kaupa vanu aknaid või kraanikausse läbi aegade. Selliste asjade hoidmist toetab lihtsalt mõtteviis.”


Eestis on praegu suurim vanade materjalidega kaubitseja Säästva Renoveerimise Infokeskusega koostööd tegev portaal www.materjalid.net. “Oleme tegutsenud juba kolm aastat,” sõnab projektijuht Valdur Lillemets. “Huvilisi tuleb kogu aeg juurde, eks info liigub põhiliselt suust suhu, aga leitakse ka kodulehekülg.” Lillemetsa hinnangul hakkab vahepeal Eestimaad vallutanud nn euroremondi buum taanduma. “Suurt vana asendamise trendi on Eestis olnud ennegi. Eesti ajal lõhuti palju tsaariaegseid ahje välja, et asemele ehitada “moodne” ja parem, ilma niððide ja karniisideta ahi, mis oli moekas ja kergem puhastada,” kirjeldab Lillemets. “Nõukogude korra tulekuga lõhuti palju ahje korterite ümberehituse käigus. Kui viietoalisest korterist sai kolm eraldi kodu, leiti, et pole mõtet naabrite elamist kütta. Nüüdne kipsplaadihullus on samuti aja märk.”


Lillemetsa hinnangul on vanad detailid, näiteks uksed ja lingid, praegu siiski üha nõutumad.

Materjali leiab Lillemets www.materjalid.net tootevalikusse nii ise ringi vaadates kui lammutusfirmadega koostööd tehes. “Meile pakutakse ka kodulehekülje kaudu päris palju asju. Ka turgudel teen iganädalase ringkäigu ja ostan vanu ukselinke. Müüjad juba teavad,” muigab Lillemets. Materjali ladustatakse kolmel laopinnal: Kiilis ootavad ostjat vanad palgid, põrandalauad ning peagi ka ahjupotid, Kaera tänaval ootavad ostjat 700 ust, Väike-Patarei tänavalt saab osta väiksemaid detaile, näiteks kremoone, linke ja riive.

Sarnaseid ideid on täna teistelgi ettevõtetel. Tanel Tubin OÜst Roomaja kinnitab, et kuigi firma põhiliseks tegevusalaks jääb roomattidega kaubitsemine, plaanitakse tulevikus ka vanu ehitusmaterjale müüma hakata. “Aga eks ka juba täna saab nõu küsida, kas või siis, kui mõne materjali puhul tekib küsimus, kas seda ikka on mõtet osta.”


Kes ise korrastamise ja materjali otsimisega jännata viitsib, võib leida kvaliteetset ehitusmaterjali pea olematu hinnaga. “Eks see kinnisvaraarendus käib ju sageli nii, et kõik vana lendab välja. Kui nüüd keegi selle ära viib, ollakse õnnelikud, et saadi prahist lahti,” sõnab Joala. “Samas on nii mõnegi maja lammutamisel vanadele prussidele juba järjekorrad ja läheb lausa enampakkumiseks. Vana korrastatud põrandalaud maksab siiski mitusada krooni ruutmeetri kohta, liginedes hinnaklassilt juba väärispuidust uuele põrandale.”


Joala hinnangul on nõutuimaks materjaliks lisaks põrandalaudadele ka uksed, samuti fassaadide elemendid, liistud ning karniisid. “Karniiside profiile on üle linna siiski suhteliselt sarnaseid ja nendega saab puuduolevaid osi asendada,” sõnab Indrek Joala. “Nii mõnigi kord on sees ka mädanikuga detaile, aga ka neid saab korrastada ja plommida, kui klient niisugust hoidmist soodustab. Paljud siiski soovivad vana ja korras asja.”

Soomlased pakuvad vana kraami suuremas valikus

Ilmselt tükk aega enne seda, kui meil hakati mõistma vanade ehitusmaterjalide auväärsust ja taaskasutusvõimalusi, tehti sellega algust põhjanaabrite juures. On ju sealgi olnud puitehitised läbi aastasadade hinnas, samuti kõik nende taastamise ja korrastamisega seonduv info ning materjalid.


On näiteks mitmeid soomekeelseid raamatuid palkmajade ehitamisest ja taastamisest, verandade ehitusest, looduslike värvide kasutamisest jne. Samuti on mitmeid kauplemiskohti, kust võimalik osta näiteks originaalseid viimistlusmaterjale või siis vanade asjade tänapäevaseid koopiaid ning need interneti teel tellides otse koju kätte nõutada.

www.rakennusapteekki.fi
Rakennusapteekki asub 75 kilomeetri kaugusel Helsingist linnakeses nimega Bollnäs. Kauplus on avatud tööpäevadel 11–17 ja laupäeviti 10–14. Koduleheküljel on olemas ka toodete kataloog, mis annab võimaluse kaupa interneti teel koju kätte tellida.

www.curatio.parnet.fi
Firma Curatio võtab oma nn “varuosapanka” vastu kõiki vanu ehitusdetaile alates ustest ja akendest ning lõpetades lukkude ja põrandalaudadega. Hiljem läheb see kõik omakorda kaubaks taastamishuvilistele.

www.ilmajoki.fi/herrala/
Sellelt leheküljelt võib leida hulgaliselt vana maja korrastamisõpetusi ning vanade materjalide ostu-müügipakkumisi. Samas on infot ka erinevate ennistamist ja restaureerimist puudutavate koolituste kohta.

www.ouka.fi/pora/
Põhjalikku korrastamise ja ennistamise alast teavet pdf-formaadis võib koos ennistusjuhistega leida Pohjonmaa restaureerimiskeskuse kodulehelt. Kel vana maja korrastamine käsil, võib leida ohtralt teavet traditsiooniliste ehitustehnikate kohta.

www.wanhatkonstit.fi/
Kes soovib leida asendajaid kunagistele uhketele mõisahäärbereid ja rikaste linnakodanike eluruume ehtinud seinakatetele ja tapeetidele, leiab kindlasti palju vaatamisväärset veebilehel.


Seal on olemas võimalus soetada endale seinakatteid, mille omadused ja mustrid jäljendavad täpselt alates 17. sajandi lõpust pärinevaid originaale. Samas on pakkumisel ka erinevaid eelmise sajandi algupoole Soome poodidest üle jäänud ja säilinud pabertapeete. Nii et kel huvi ja aega, leiab põhjanaabrite veebikülgedelt nii mõndagi tarkust ja tarvilist nõu.

Ka ise võib üht-teist põnevat leida

Kui Eestimaal lahtiste silmadega ringi käia, võib nii mõndagi põnevat leida, mis lammutatavatest või peremeheta majadest üle kipub jääma. Tavaliselt rändab vana puitmaterjal endiselt kas siis ahjukütteks või jääb vihma kätte vettima.


Samuti võib majavaredest noppida vanu telliseid, mis pea alati isesugused ja enamasti käsitööna tehtud. Nendest saab suurepäraseid seinu ja välikaminaid laduda. Ja loomulikult sepised, mis mõne kohaliku meistri kätetööna ajahambale vapralt vastu pidanud. Või ukselingid ja käepidemed, mida saab uuesti kasutada.


Kõiki vanu esemeid või uuendatud antiiki ei pea kauplusest kalli raha eest ostma, sest uuesti annab kasutada tihti ka seda, mis lihtsalt roostetama või mädanema jäetud.


Originaalartikkel

Allikas:  Äripäev

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll