Baasteadmised raamatupidamisest aitavad ettevõtjal paremini aru saada, mis tegelikult firmas toimub

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Tiia Järve on RMP Eesti OÜ raamatupidaja ja raamatupidamisalaste baasteadmiste koolitaja alates 2005. aastast. Koolitusel "Väikeettevõtte raamatupidamise, maksude ja palga ABC" jagab ta kuulajatele baasteadmisi raamatupidamisest ja maksu- ning tööjõuarvestusest. Koolitusel omandatavad teoreetilised teadmised ja läbitehtavad praktilised ülesanded võimaldavad koolitusel osalenutel edaspidi hakkama saada lihtsamate raamatupidamislike tehingute kajastamisega ning klassikaliste tehingute kohta maksudeklaratsioonide esitamisega.

Küsimusi esitab RMP.ee toimetaja Maire Iro: 

Kuivõrd tulevad raamatupidamisalased baasteadmised kasuks väikeettevõtjale, kes kasutab raamatupidaja teenuseid ja ise otseselt raamatupidamislike tegevustega kokku ei puutu?

Väikeettevõtjale on sellised teadmised kahtlemata väga vajalikud. Eelkõige on oluline aru saada raamatupidamise aruannete sisust ja seda nii jooksvas tegevuses kui ka oluliste otsuste langetamise juures. Oskus raamatupidamise aruandeid lugeda aitab kindlasti kaasa ettevõtte jaoks oluliste otsuste vastuvõtmisel. See võimaldab juba kulude tegemise hetkel otsustada, kas selline kulu on ikka mõistlik. Ka uut töötajat tööle võttes on ettevõtjal töötasu kokkuleppimisel tähtis aru saada, et tema kui tööandja jaoks pole see raha, mille töötaja lõpuks kätte saab, ainuke kulu. Iga tööga seonduva väljamaksega kaasnevad ka maksud, mille osakaal on päris suur. Selge ülevaade sellest, millised kulud ettevõtja jaoks maksude näol lisanduvad, on palgaläbirääkimiste juures vägagi tarvilik.

Samuti on ettevõtja jaoks oluline, et tal oleks ülevaade seadustest, mis tema tegevust reguleerivad ning sellest, kust vajadusel lisainfot leida. Ettevõtjal peaks olema arusaam sellest, millised on üldlevinud deklaratsioonid, ja ta peaks teadma, millal on deklareerimise, maksude tasumise ja maksete tasumise tähtajad. See aitab paremini mõista, millist tööd teeb raamatupidaja ning miks on teatud kuupäevad nagu 10. ja 20. eriti olulised.

Neile, kes pole raamatupidamist õppinud ega selle valdkonnaga varem lähemalt kokku puutunud, võivad ka lihtsamad raamatupidamislikud tegevused esmapilgul hirmutavalt keerulistena näida. Kuidas selles võõras maailmas orienteeruda ja kas kahepäevane koolitus annab piisavalt tugeva baasi, et edaspidi iseseisvalt hakkama saada?

Kui põhimõisted selgeks saavad ja ülesannete käigus omandatud raamatupidamise loogika omandatud, ei ole asi sugugi enam nii mõistmatu. Kindlasti ei saa selle koolituse läbinust raamatupidajat. Küll aga saab osaleja endale hulgaliselt abimaterjali ja viiteid, mida on hiljem võimalik kasutada, et leida lahendusi just enda tegevuses tekkivatele probleemidele. Esmased teadmised sellest, mis on raamatupidamine ning mis on maksuarvestus ja töötasuarvestus, aitavad firma juhtivtöötajatel paremini aru saada, mis tegelikult firmas toimub. Alustav väikeettevõte võiks kursuse baasil ka ise hakkama saada, kuid siiski oleks mõistlik spetsialistilt aeg-ajalt abi küsida.

Millest koolitusel täpsemalt juttu tuleb?

Antud koolitusel räägitakse lahti ettevõtluse alused raamatupidamise ja maksude vaatevinklist ning jagatakse infot selle kohta, millised seadused reguleerivad ettevõtja tegevust raamatupidamise korraldamisel ning arvepidamisel, kust neid leida ja millele tasuks erilist tähelepanu pöörata. Kõigepealt selgitame raamatupidamisega seotud mõisteid ja vaatame, millistes raamatupidamisega seotud aruannetes need mõisted ette võivad tulla ning kuidas neist täpselt aru saada. Seejärel räägime eelnevalt selgeks õpitud mõistete baasil bilansist, kasumiaruandest ja rahavoogude aruandest.

Praktilise tööna tehakse läbi tavapärasemate tehingute kajastamine raamatupidamises alates raamatupidamisregistritest kuni bilansi ja kasumiaruandeni välja. Töötasuarvestusest tehakse praktilise ülesandena läbi töötasuarvestus erinevat liiki töötajatele – nii osatööajaga kui ka täistööajaga töötajale, nii kuupalgalisele kui ka töötajale, kelle töötasu jääb alla miinimumi (praktiline ülesanne on lihtsustatud versioon igapäevaelus ette tulla võivast).

Lisaks töötasu arvestamisele saavad osalejad infot kohustuslike maksete kohta ning praktikas tehakse läbi ka maksete kinnipidamine, tööandja maksete arvutamine ja palgalehel kajastamine. Praktilises ülesandes leitud andmete alusel täidetakse ka deklaratsiooni TSD vorm.

Maksude osas antakse osalejatele esmane ülevaade erinevatest ettevõtlusega seonduvatest maksudest (näiteks, mis on käibemaks). Samuti sellest, millised deklaratsioonid erinevate maksudega kaasnevad, millised on klassikalisemad erisoodustused ning kus, kuidas ja millal neid deklareerida. Ehk siis antakse esmased teadmised koos viidetega edaspidiseks seadustes paremaks orienteerumiseks.

 

Põhjalikumalt räägib Tiia Järve raamatupidamisest ja finantsaruannetest, töötasuarvestusest ja sellega seotud mõistetest ning maksuarvestusest, maksumääradest ja -tähtaegadest juba koolitusel. 

Täpsem info ja koolitusele registreerumine SIIT. 

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll