ITL: e-arvete turg ei vaja reguleerimist ja tuleb kohustuslikuks muuta

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Eesti infotehnoloogia ja telekommunikatsiooni liit (ITL) leiab, et raamatupidamise seaduse muutmise seaduse eelnõu, mis muudaks e-arved kohustuslikuks, tuleb vastu võtta kiiremas korras ning tegelikkuses pole e-arvete turgu reguleerida vaja.

"Eelnõu tuleb vastu võtta kiiremas korras ning e-arvete kohustuslikuks muutmise tähtaega ei tohi rohkem edasi lükata," kirjutab liit kirjas riigikogu majanduskomisjonile.

Liit toob välja neli põhjust:

  • "Riigile on majanduslikult kasulik, kui e-arvetele üleminek ära tehakse;
  • kõigile turuosalistele on kasulik, kui e-arved muudetakse avaliku sektori jaoks kohustuslikuks, sest turg suureneb sellega kõigi jaoks;
  • pidev edasilükkamine on ebaõiglane nende asutuste ja ettevõtete, sealhulgas välisriikides asuvate suhtes, kes on selleks valmistunud ning kulutusi teinud;
  • pidev edasilükkamine on Eesti kui tugeva e-riigi kuvandiga riigi, mida see e-arvete kasutuse mõttes ei ole, rahvusvahelise maine mõttes piinlik."

Liit märgib, et e-arvetele üleminek on seotud Euroopa Liidu (EL) direktiiviga, mis näeb ette e-arvete kasutamise kohustuslikuks tegemise riigihangetes hiljemalt 2018. aasta lõpuks.

Samuti on Eesti infotehnoloogia ja telekommunikatsiooni liit (ITL) on seisukohal, et e-arvete turg ei vaja reguleerimist.

"ITL on jätkuvalt seisukohal, et tegelikkuses pole seda turgu reguleerida vaja. Ükski operaator pole meie hinnangul turgu valitsevas seisundis ning kui mõnel ettevõttel on turule sisenemisega probleem ja ta kahtlustab konkurentsi rikkumist, siis tuleb tal pöörduda konkurentsiametisse, kelle pädevusse selliste probleemide lahendamine väga selgelt kuulub. Seega probleemid tuleks lahendada kaasusepõhiselt," seisab ITL-i kirjas riigikogu majanduskomisjonile.

"Juhul, kui turg reguleeritakse, siis saaks kehtestada vaid kohustuse teha koostööd ehk liidestada uus turule tulija võimalikult kiiresti tingimusel, et liidestust sooviv pool maksab selle kulud kinni," leiab liit.

"Kindlasti ei saa kehtestada tasuta rändluse kohustust, sest rändlus on seotud kuludega. Need kulud on seotud nii edastamise kui ka vastuvõtmisega ning eelkõige süsteemide ülalhoiuga. Peamiselt on tegemist infrastruktuuri kuludega: serverid andmete, rakenduste ja liideste jaoks ning palgakulud. Kui rändlus oleks tasuta, siis tähendaks see hinnatõusu lõppkliendile, mis ei saa olla eesmärgiks," kirjutab liit.

Liit märgib, et majanduskomisjoni töögrupis tehti 4. novembril ettepanekud raamatupidamise seaduse muutmise seaduse eelnõu täiendamise kohta moel, mis reguleeriks ka e-arvete turgu. ITL-i hinnangul ei saa turgu aga selle seaduse raames reguleerida. ITL leiab, et alustada tuleks turu ning turuosaliste defineerimisest, seejärel viia aga läbi vastavad analüüsid ning koostada vajadusel uue eelnõu väljatöötamiskavatsus.

Allikas:  BNS

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll