Digiarveldus säästab miljoneid

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

E-arvete areng Euroopas on olnud selline, et kõigepealt tekib ettevõtetevaheline e-arveldus ja seejärel eraisikutele e-arvete saatmine. Eesti on eraisikute e-arvete osas Euroopas edukas, ettevõtetevaheline e-arvete turg on alles tekkimas.

Paljud ettevõtted saadavad ja võtavad vastu pdf-formaadis arveid e-posti aadressil. Eraisiku e-postile saadetavat arvet võiks isegi e-arveks nimetada – seda ta välja ei trüki. Ettevõtete puhul on tegu pigem pseudo e-arvega. Enamik firmasid trükib selle välja ja käsitleb sarnaselt paberarvega. Arve saatja asemel kannab paberi- ja trükikulud vastuvõtja.

Tõelise e-arvelduse puhul pole tegu pdf-failiga, vaid ettevõtete infosüsteemide ja majandustarkvarade vahelise andmevahetusega, mille kestel arve kunagi paberile ei jõua.

Soomlased on selgitanud välja, et organisatsioonis kulub paberarve puhul 26 minutit, digitaalse arve puhul 5 korda vähem aega.

Eestis võib arvestada ühe paberarve töötlemise tööjõukuludeks 50 krooni. E-arvete puhul oleks see 10 krooni. Uuringu tulemuste alusel saame arvutada, et e-arvetele üleminek aitab ettevõttel säästa kuni 80% töötajate aega. Lihtne arvutus ütleb, et paberarvetelt e-arvetele üleminekul saab ettevõte säästa finantsarvestuse kuludelt kuni 20% (vt ka tabel). Seega annab digihaldus otsest kulukokkuhoidu.

Nii Soomes kui ka Rootsis on arvete töötlemine digitaalsel kujul populaarne. Radikaalne näide on Taani, kus 2005. aastast võtavad riigi- ja munitsipaalasutused vastu vaid e-arveid. Nii säästeti 120-150 miljonit eurot aastas. Kulud uuele süsteemile üleminekuks moodustasid vaid 10% saadud tulust.

Ka Eesti riik saaks siin oluliselt kaasa aidata – rakendades digiarvete ringlust oma süsteemis. Positiivne eeskuju nakataks ka erasektorit.

Kokkuhoid üleminekul e-arvetele

  • Ostuarvete vastuvõtmisel 62%.
  • Müügiarvete edastamisel 42%
    Allikas: Bruno Koch, Billentis

Arvete töötlemise osa finantsarvestuse kuludes

  • Ostuarved koos maksmisega 23%.
  • Müügiarved koos meeldetuletusega 13%.
    Allikas: Deloitte

Originaalartikkel

Allikas:  Äripäev

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll