Et vaba raha jätkuks

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Vahel saab ka igati kasumlikul ettevõttel igapäevatööks vajalik raha otsa. See võib kinni olla uue kauba soetamise või klientidelt laekuvate maksete all. Sellise olukorra vältimiseks on mõistlik koostada rahavoogude prognoose.

Sularaha on tähtis. Selleks et kaupa müüa, tuleb see enne sisse osta või valmistada ning selleks kulutusi teha. Tootmises vajame täiendavat raha nii sisseseade kui suurema koguse tooraine sisseostuks. Samas unustame mõnikord ettevõtte puhul lihtsad talupojatarkused, mida eraelus kasutame:

  • kõike korraga ei saa – kui ma midagi ostan, siis ei saa ma sama raha kasutada teise ostu tegemiseks;
  • tulu saab müügi järel, kuid investeerima pean enamasti enne alustamist;
  • laenu võttes maksan intressi.

Äri peetakse perspektiivseks, kui planeeritavad tulud ületavad riskid. Mõned riskid on hästi teadvustatud ja maandatud, kuid tihti jäävad tähelepanuta ohud, mis tulenevad eespool nimetatud kolme tarkuse eiramisest.

Kui vaba raha saab otsa

Eelkõige tuleneb selline olukord ressursside piiratusest – ettevõtte müügikasv toob kaasa täiendava kapitalivajaduse kauba soetamiseks/investeeringuks ning müügitulu laekub tavapäraselt viitega. Summad, mis on kaubaostu all kinni ning kliendilt
laekumata suurenevad üha ning ostudeks jääb järjest vähem vahendeid.

Selle näite puhul on tegemist negatiivse raha konversioonitsükliga: maksame tootjale jaanuaris, kuid sissetulek laekub alles märtsis.
Ettevõtte kasvufaasis on see tavaline – soovist võita suuremaid tellimusi pakutakse klientidele paindlikke maksetingimusi, kuid hankijalt ise veel krediiti ei saada. Pikemas perspektiivis ei ole selline  tegevus jätkusuutlik – analüüsida tuleks selliseid näitajaid:

  • kas klient on kasumlik,
  • kas tellimus annab kauemaks ajaks tööd,
  • kas tellimuse järeltellimus kindlustab ettevõtte pikaajalise kasumliku tööga,
  • kas tellimuse raha konversioonitsükli saaks pöörata positiivseks.

Viimasega arvestatakse tellimuse aktsepteerimisel kõige vähem. Samas ongi just raha konversioonitsükkel ehk periood, mille jooksul meie tehtud investeering raha tagasi toob, kõige olulisem igapäevase likviidsuse tagamiseks. Kui ettevõtmine on elujõuline ja kasumimarginaalid piisavad, siis aitavad sellistest situatsioonidest välja krediidiasutused. Siiski tuleb sularahapuuduse vältimiseks koostada rahavoogude prognoose.

Prognoosimine on muutuste ajal A ja O

Prognoose tehes saame aru, kui palju raha ning millisel hetkel me vajame. Eriti oluline on prognoosimine siis, kui ettevõte soovib kasvada, on sunnitud oma tegevust kokku tõmbama või on oodata olulisi muudatusi kuludes-tuludes või tasumis-laekumisaegades. Keerulistel aegadel peab eriti täpselt teadma, milliseid kulutusi on vaja teha, millal laekuvad tulud ning kellele tuleb esimesena tasuda.

Pikemate prognooside korral märkame ka seda, kas miinus on ajutine või pigem kasvab ajas. Nii saab teha strateegilisi otsuseid: kaasata võõrkapitali  finantseerimisvõimaluste kaudu, täiendavat kapitali omanikelt täiendavate sissemaksetena, otsida lahendusi maksetingimuste muutmisest. Võõrkapital (laenud, liisingud, faktooringud) on üldjuhul odavam ning kiiremini rakendatav kui omanikelt täiendava kapitali kaasamine. Kiirest kasvust tulenev rahapuudus süveneb, kui tingimusi mitte muuta. Lahenduseks on ostjatele antavate maksetingimuste muutmine (lühem tähtaeg või ettemaks) või müügihinna kasv rahapuuduse katmiseks vajalike intresside võrra. Eriti oluline on see juhul, kui ettevõttel sularaha napib ning tulevaste ostude rahastamiseks plaanitakse kasutada müügiarvete faktooringut või muid finantseerimisvõimalusi.

Analüüsi klientide kasumlikkust

Enne muudatuste elluviimist ning klientide teavitamist uutest maksetingimustest tuleks analüüsida nende kasumlikkust. Seda on lihtne teha siis, kui klient ostab vaid ühte kaupa: sel juhul tuleb tuludest lahutada tehtud kulud ning saadud kasumist lahutada intressikulu perioodi eest, mil ettevõte kliendi ostu rahastas.

Sularahapuuduse tekitavad kasvavad ettemaksed kauba eest ning viitega laekumised kliendilt

Püsikulusid arvesse võtmata arvutame tellimuse kasumlikkust lihtsustatult nii:
Müügitulu 120 – kulud 100 = 20
Intressikulu 5%*2/12*100 = 0,83
Tulemus: 20 – 0,83 = 19,17

Kui tulem on negatiivne, tuleks kliendiga midagi ette võtta: rääkida läbi maksetingimused, muuta müügihinda, pakkuda asenduskaupa, loobuda
temast vms. Kui klient ostab mitmeid kaupu, tuleb arvestada, et mõned neist võivad olla täiendkaubad, mida kunagi kasumlikult ära ei müüda, kuid mida müümata ei õnnestu müüa ka kõrge kasumimääraga tooteid, mida klient suures koguses soetab.

Mida rahavoogude planeerimisel arvesse võtta?

Iga prognoos toetub mineviku kogemusele ning tulevikulistele ootustele, nii olemasoleva kliendi, konkurentide, makromajanduse kui muude näitajate osas. Samuti võib juba ühe näitaja muutus (nt elektri hind) mõjutada tootmise kulukust. Seetõttu on prognoosid seda adekvaatsemad, mida lühemat perioodi nad ennustavad ning mida täpsemat  infot sisaldavad. Ebameeldivate üllatuste vältimiseks tasub teha mitmeid prognoose, kus on arvesse võetud eri muutujaid.

Rahavoogude planeerimise võimalused NAV 2013-s

Rahavoogude prognoosimisvajadus sõltub ettevõtte arengustaadiumist ning müügitsüklist. Ettevõte, kus toimuvad mõned tehingud kuus, saab rahavooge prognoosida ka Exceli tabelis. Samas on enamikul äridest siiski palju kliente ja hankijaid ning nii maksetähtajad kui maksekäitumine on väga erinevad.

Rahavoogude prognoosid otsivad tavapäraselt vastuseid järgmistele küsimustele:

  • Kas kõigile hankijatele on võimalik maksta?
  • Millal klientidelt reaalselt raha laekub?
  • Kas palgapäevaks ja maksude maksmise ajaks on ettevõttel piisavalt vahendeid?
  • Millal on võimalik teha investeeringuid?
  • Kas peaks kaasama vahendeid krediidiasutusest?

NAV 2013 abil on neid vastuseid kerge leida – rahavoogude prognoose võib teha nii päeva kui pikema perioodi täpsusega ning prognooside hulk ei ole piiratud. Alusandmetena saab kasutada juba programmi sisestatud müügi- ja ostudokumente ning eelarveid, samuti lisada käsitsi täiendavaid tulusid/kulusid/investeeringuid. See võimaldab rahavoogude prognoosimist eri stsenaariumite korral (muutes investeeringu perioodi, mahtu vm olulisi aspekte). Prognooside täpsustamist hõlbustab veel tegeliku tasumise tähtaja väli kliendikaardil, kuna iga kliendi maksekäitumine ja tasumismuster ei pruugi vastata täpselt arvel märgitud tähtajale.

Rahavoogude planeerimise töövahend NAV 2013-s võimaldab rahavoogude planeerimises täpsust, kiirust ning mitme stsenaariumi kasutamist parima finantsstrateegia väljatöötamiseks.

Artikkel on avaldatud ajakirjas Äri-IT, kevad 2013.

Allikas:  BCS Itera

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll