Tresoor tarkvara ja EURO

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Esmalt tahaks ära mainida, et Tresoori kasutav raamatupidaja ei pea aastavahetusega seoses midagi tegema. Tresooris ei toimu konverteerimist selle tavakohases mõistes, kus peale mingit sündmust toimub arvestus ainult eurodes (sh. ka eelnevate perioodide osas).

Raamatupidamine jätkub nagu varem – raamatupidaja sisestab dokumendi vajalikus valuutas. Alates 01.01.2011 võetakse arvestusvaluutaks automaatselt euro. Kuna programm peab arvestust paralleelselt nii kroonides kui ka eurodes, siis on tagatud ka erinevate perioodide võrreldavuse printsiip ja on võimalik ka uuel aastal võrrelda eelnevate aastate andmeid nii krooni kui ka euro väljenduses.

Kindlasti ei ole vaja luua uut andmebaasi. Kasutaja jaoks ei ole üleminek märgatav. Lisatööd ei ole. Tuleb rõhutada ka, et ei ole vaja üle viia aasta lõpu seisu ega midagi ise eurosse ümber arvestada ehk siis kasutajal ei ole vaja ise midagi käsitsi sisestada. Seega ilma ühegi lisategevuseta saab paralleelselt töötada enne 01.01.11 kroonides ja alates 01.01.11 eurodes. Eelmise aastate tehingus on arvestusvaluutaks kroon ja uuel aastal euro.

Üleminekul kroonilt eurole tekivad kontodel ümardamisest tingitud vahed, nende arvestamiseks genereeritakse vastav korrektsioonkanne. Aruannetes saab kasutaja ise valida, kas soovib aruandlust eurodes või eesti kroonides. Nii saab võrrelda ka erinevate perioodide andmeid.
 
Vajadusel saab juba sisestatud dokumentidel andmeid muuta seni kuni periood ei ole suletud. Peakasutaja õigustes on vajadusel võimalik ka juba suletud perioodi avada ja seal andmeid muuta. Sarnaselt majandusaasta lõpukandele on võimalus genereerida ka euro saldode korrektsioonkannet just nii mitu korda kui vaja. Ka kõik dokumendid, mis saabuvad hilinemisega,  sisestatakse dokumendi tehingu kuupäeval kehtinud valuutas ja tol hetkel kehtinud kursiga.

OST/MÜÜK

Kas tarkvara konverteerib kõik kliendi-, hankija- ja maksuvõlad kroonidest eurodeks?
Jah, kõik saldod on 2011.a olemas ka eurodes.

Mis juhtub aastavahetuse osaliselt tasutud arvetega, mis on esitatud eesti kroonides?
Nii arve, kui ka juba tasutud osa arvestatakse eurodesse ümber. Arve jäägi tasumine toimub eurodes, kuigi dokument kantakse kinni lähtevaluutas.

Kas saan võrrelda aasta 2010 ja 2011 andmeid samas aruandes?
Jah, saate ise valida kas 2011 andmeid näidatakse kroonides või 2010 andmeid eurodes. 

Kuidas saab sisestada valuutakursse?
Alates 01.01.2011 saadakse kursid nupuvajutusega üle veebi automaatselt Euroopa Keskpangast. Lisaks on alati võimalus sisestada kursse käsitsi, kusjuures tuleb arvestada, et kui täna on vaja summat valuutas korrutada kursiga (näit 1 USD=12 EEK), siis uuel aastal jagada kursiga (näit 1  EUR= 1,3USD). 

Mis juhtub, kui eksituse tõttu püüan 2011 aasta tehinguid sisse viia kroonides?
Reeglina ei ole lubatud krooni kasutamine 2011 aasta tehingutes, erandiks on kahe nädala vältel kroonide kasutamine sularaharingluses. Vastavad kontrollid ja hoiatused on olemas.  

PALK

Kas on võimalik detsembris arvestatud palka välja maksta eurodes?
Jah, ikka on. Detsembri palga kuluarvestus toimub eesti kroonides, väljamakstavad summa arvestatakse ümber eurodesse ja makstakse välja eurodes.

Kas on tagatud maksuarvestuse ümardusreeglite muutmine?
Vastavalt tehingu kuupäevast tulenevale arvestusvaluutale võetakse õige ümarduse reegel (2010.a. krooni korral täiskrooni ja 2011.a. euro korral eurosendi täpsus).

Kas on võimalik palga lipikule summasid kroonides ja eurodes?
Jah, on küll. On võimalik näidata väljamakstavaid summasid mõlemas vääringus.

Kas puhkusetasu jt keskmiste alusel arvestatavad tasud tuleb aasta algul käsitsi arvestada?
Ei tule. Uuel aastal on arvestuse aluseks 2010.a summad eurodes

LADU

Kas pean lao hinnad ja maksumused käsitsi ümber arvestama?
Ei pea. Hinnad ja lao maksumused arvestatakse automaatselt eurodesse ümber. 

Kas saan sisestada laodokumente tagantjärele?
Saab küll, Kuna arvestus toimub niikuinii kahes valuutas, siis võib ka uuel aastal sisestada eelmise aasta liikumisi kroonides. Niisamuti on võimalik genereerida lao korrektsioone.

Kas näen korraga laokaardil nii krooni kui ka euro summasid?
Korraga saab laokaarti näha kas kroonides või eurodes, sõltuvalt aruandluse valuuta määratlusest. 

PÕHIVARA

Kas põhivara tuleb uuesti sisestada?
Ei tule. Kogu põhivara arvestus säilib, põhivara väärtus arvestatakse ümber eurodesse. 

Kas pean midagi tegema amortisatsiooni ümber arvutamiseks?
Ei pea, sest kõik varasemad amortisatsioonid arutakse ümber eurodesse ja amortisatsiooni arvestus toimub alates 2011a. eurodes sendi täpsusega.

Mis juhtub, kui uuel aastal selgub, et oli vaja lisada põhivara eelmisesse aastasse?
Viite sisse põhivara soetamise dokumendi kroonides, arvestate sellele amortisatsiooni kuni 31.12.2010 kroonides ja edaspidi juba eurodes ning genereerite põhivara amortisatsiooni kanded uuesti. Andmebaasis toimub arvestus kahes valuutas paralleelselt.

Meie väärtustame Teie aega!
Lisainfo ja majandustarkvara tellimine telefonil 611 61 40.

Parimat pühade eelset aega ja rahulikke pühi,
Soovib BS Partners meeskond.
 

BS Partners

http://www.raamatupidajale.ee

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll