Ametiühingud soovivad toetusstreikide teatamisaja lepitajaga kinnitada

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Pärast riigikohtu ja õiguskantsleri otsuseid toetusstreikide 3-päevase etteteatamisaja mitteseaduslikkuse kohta, teatasid ametiühingud, et soovivad uue etteütlemise aja kokku leppida riikliku lepitaja juures, kes on soovitanud sõlmida üleriikliku kollektiivlepingu.

"Oleme seda teemat arutanud riikliku lepitajaga, kes soovitab probleemi lahendada üleriikliku kollektiivlepinguga tööandjate keskliidu ja ametiühingute keskliidu vahel. Kui taoline lahendus on juriidiliselt võimalik, säästaks see valitsuse ja seadusandja aega, tugevdaks sotsiaalpartnerlust ja hoiaks teema asjaosaliste pilgu all valitsuse koosseisust sõltumata," rääkis ametiühingute keskliidu esimees Peep Peterson.

Tema sõnul on riigikohtu otsuse täitmise juures oluline olukord lahendada kokkuleppeliselt, et mitte külvata asjatut ebastabiilsust, mida põhjustas näiteks Riigikogu menetlusest välja langenud streigiseadus. "Meil on hetkel majanduse jaoks tähtsamaid asju ajada, kui töötajate õiguste vähendamise teemal kakelda," ütles Peterson.

Peterson ütles, et varasematel läbirääkimistel on osapooled olnud nõus näiteks viiepäevase etteteatamisega, mis on piisav aeg selleks, et tööandja saaks asuda läbirääkimistesse nii toetusstreigi korraldajaga kui ka põhistreikijate tööandjaga. "Viis päeva on piisav aeg selleks, et tööandja saaks oma töös teha kiireloomulisi ümberkorraldusi," rääkis Peterson.

Ametiühingujuht juhtis tähelepanu veel teistelegi punktidele, kus kehtiv seadus on vastuolus põhiseaduse ja rahvusvaheliste reeglitega. Rahvusvaheline tööorganisatsioon ILO on veendunud, et Eesti ei ole täitnud asendusmenetluse nõuet streigikeeluga töötajatele ning riigiaparaat tõlgendab kehtivat seadust valesti, kuna välistab organiseerunud ametnikud kollektiivlepingu subjektina. Lisaks juhtis ILO Eesti valitsuse tähelepanu, et poliitilise streigi keeld on liiga lai, ulatudes ka sotsiaalmajanduslikele teemadele, mis mujal maailmas on streigiõigusega mõjutatavad.

Eesti Ametiühingute Keskliit kutsub õiguskantslerit suuremale järjekindlusele ja erapooletusele, et kaitsta ka töösuhte nõrgema poole põhiseaduslikke õigusi.

Riigikohus otsustas neljapäeval, et toetusstreigi praegune kolmepäevane etteteatamise aeg on liialt lühike, riivab ettevõtlusvabadust ning omandipõhiõigust ja seega on kollektiivse töötüli lahendamise seaduse vastav säte vastuolus põhiseadusega.

Allikas:  BNS

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll