Idufirmade 4300 töötaja pealt maksti mullu 36 miljonit eurot makse

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

2017. aastal töötas Eesti idufirmade heaks 4300 inimest, kelle pealt maksti tööjõumakse 36 miljonit eurot; iduettevõtjad kaasasid investoritelt täiendavat kapitali 270 miljonit eurot.

Kokku on Eestis praegu ligikaudu 500 idufirmat. Kui 2016. aastal töötas kohalike idufirmade heaks üle maailma 3500 inimest, kellest kolm neljandikku Eestis kohapeal, siis 2017. aastal oli Eesti idufirmade heaks töötavate inimeste arv 4300 ning nendest 3000 töötasid Eestis, selgub Startup Estonia koostatud ülevaatest.

2016. aastal tasusid iduettevõtted tööjõumakse 28 miljonit eurot ning eelmisel aastal oli see 36 miljonit eurot. Kokku ulatus Eesti idufirmade käive 2017. aastal 275 miljoni euroni.

Kuigi varase faasi idufirmasid lisandus eelmisel aastal palju, on sektori kasvule hoogu juurde andnud eelkõige suuremate idufirmade tugev käive ning jätkuvad investeeringud tegevuse laiendamisse. Näiteks moodustavad umbes 50 protsenti kogu idufirmade tööhõivest kümme suuremat valdkondlikku tööandjat.

Kokku kaasasid Eesti idufirmad 2017. aastal investeeringutena umbes 270 miljonit eurot. Ülekaalukalt suurim investeering tehti TransferWise’i, mis kaasas täiendavad 240 miljonit eurot. Järgnesid Skeleton Technologies 15 miljoni euroga ning ZeroTurnaround ja Jobbatical, kumbki kaasasid 3,5 miljonit eurot. Kokku tehti eelmisel aastal 39 investeeringut, mida on nelja võrra vähem kui 2016. aastal.

"Kuigi 2017. aasta investeeringute kogumaht, arvestamata Transferwise’i suurinvesteeringut, oli väiksem kui aasta varem, ei ole erinevus tehingute arvu vaadates nii suur. See näitab, et turul on palju varajases faasis investeeringuid ja nüüd, kus tegevust on alustamas uued riskikapitalifondid, saab käimasolev aasta olema kahtlemata heade väljavaadetega," ütles Startup Estonia juht Maarika Truu.

"Tehingute arv on viimasel viiel aastal jäänud suhteliselt samaks, kuid investeerimismahud on oluliselt kasvanud. On loogiline, et üksikutel suurematel kapitali kaasavatel ettevõtetel on koguarvule suur mõju, samas ma näen turul ka palju uusi idufirmasid," ütles Taxify kaasasutaja Martin Villig.

Suurimad väljumised 2017. aastal olid Teleport, mille ostis ettevõtteliikuvuse haldamise platvorm Move Guides, suurandmete platvorm PlanetOS, mille omandas Silicon Valleys asuv Intertrust Technologies, ning Eesti Java arendaja ZeroTurnaround, mille omandas Rogue Wave Software. Tehingute suurusi ei ole avalikustatud, kuid kõiki neid on loetud edukateks ja vähemalt ühe suurusjärk on 50 miljonit eurot.

Startup Estonia programm on loodud Eesti idufirmakeskkonna ülesehitamiseks, mille elluviijaks on KredEx. Startup Estonia programmi rahastatakse Euroopa Regionaalarengu Fondi vahenditest.

Allikas:  BNS

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll