Pingestatud õhuliini lähedal puuokste lõikamine

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Tööinspektsiooni spetsialist analüüsib juhtunud õnnetust ning juhib tähelepanu sellele, mida oleks saanud ning saab tööohutuse seisukohast ette võtta, et sarnaseid juhtumeid edaspidi vältida. Kasulikke näpunäited jagub nii tööandjatele kui ka töötajatele.

Mis juhtus

Puude oksad oli kasvanud elektri õhuliinidele liiga lähedale ning neid oli tarvis lõigata. Tööde teostamiseks kasutati autole paigaldatud korvtõstukit, mille korvis töötati kahekesi. Tööde juht korraldas kahe alajaamast väljuva õhuliini pingevabastuse, et isoleerimata õhuliinide juures oleks ohutu töötada. Enamus oksi oli võimalik eemaldada kahe pingestatud õhuliini läheduses. Mõnede okste eemaldamiseks oli vaja sõita autoga teisele poole alajaama, kus oli samuti kaks väljuvat õhuliini. Neist üks oli pingestamata ja teine pingestatud. Kuna lõigata oli vaja tunduvalt vähem oksi kui teisel pool alajaama, ei pidanud töid teostanud töötajad õhuliinist voolu väljalülitamist oluliseks ja lootsid, et hoiavad end õhuliinist eemale. Peale viimaste okste lõikamist hakkas üks korvis töötanutest tõstukikorvi maapinna poole liigutama, juhtides seda tegevust tõstuki korvist. Teine töötaja najatus samal ajal tõstuki korvi piirdele. Tõstukit juhtinud töötaja jälgis tõstukipoomi liikumist ning ei märganud, et tõstuki korv läheneb pingestatud liinile. Ühel hetkel puutus kaastöötaja õlg vastu pingestatud liini juhet.

Miks juhtus

Tööõnnetuse põhjused on ennekõike seotud töö korraldamisega. Tööde juht ei viibinud pidevalt tööde teostamise juures. Seetõttu valisid tööde jätkamiseks korvtõstuki uue asukoha kahe õhuliini, millest üks oli pingestatud, vahel töötajad ise. Naastes nägi tööde juht, et tõstuk oli ümber paigutatud, see asus pingestatud liini lähedal ning töölised olid tõstuki korviga tõusnud okste lõikamiseks vajalikule kõrgusele. Tööde juht tööd ei peatanud. Ta ainult tuletas töötajatele meelde, et nad paiknevad pinge all oleva liini kõrval ning korviga sellele lähedale liikuda ei tohi. Samas teadis tööde juht, et ettevõttes kehtestatud korra kohaselt ei tohi tõstukiga teha töid pingestatud 10kV õhuliini juhtmetele lähemal kui 3 meetrit.

Ajaks kui okste lõikamine lõppes, oli tõstukijuht läinud tõstuki juurest eemale vaatama, kas ladustatud okste hunnik on õiges kohas. Seetõttu hakkas tõstukit juhtima korvis asunud töötaja. Tõstukijuht oli jätnud töötava tõstuki järelevalveta, mistõttu sai seda kasutada töötaja, kes ei olnud saanud selleks juhendamist ja väljaõpet. Tõstuki korvis olnud töötaja ei oodanud ära tõstukijuhi tagasitulekut ja hakkas tõstukikorvi maapinna poole liigutama, ehkki tal puudusid vajalikud teadmised ja oskused. 

Allikas:  Tööelu

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll