Tööinspektsiooni kommentaar lennufirmas Estonian Air kujunenud olukorra kohta

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Tööinspektsioon avaldas sotsiaalmeedias järgneva kommentaari lennufirmas Estonian Air kujunenud olukorra kohta:

Kindlasti on valed väited, et Estonian Airi töötajad jäävad tühjade pihkudega. Töötajad peavad teadma, et neil on erinevad valikuvõimalused, ning arvestama sellega, et lõpparve kättesaamine võib võtta aega.

Estonian Airi puhul on tekkinud olukord, kus töölepingud kehtivad ning tööandja ja töötaja peavad oma lepingulisi kohustusi täitma, kuid tööandja ei võimalda töötamist. Töölepingu seadus võimaldab töötajal sellises olukorras toimida erinevalt:

  1. oodata, kuni tööandja teeb otsuse koondada,
    • Tööd ootaval ja töötegemiseks valmisoleval töötajal on sel juhul õigus nõuda keskmist töötasu kuni töösuhte lõppemiseni;
    • tööandja peab järgima koondamise korral töötaja töösuhte kestuse pikkusest olenevat etteteatamistähtaega 30, 60 või 90 päeva või hüvitama vähem ette teatatud aja rahas;
    • töötajal on koondamise korral õigus saada koondamishüvitist ühe kuu keskmise töötasu ulatuses;
    • lisaks on töötajal, kes on oma viimase tööandja juures töötanud vähemalt 5 aastat, saada täiendavat koondamishüvitist Eesti Töötukassalt. Selle hüvitise saamiseks peab avalduse tegema tööandja. 
  2. Töölepingu lõppemisel peab tööandja välja maksma lisaks välja teenitud töötasu ning kasutamata ja aegumata põhipuhkuse hüvitise.

  3. öelda tööleping erakorraliselt üles seoses tööandjapoolse olulise lepingutingimuse rikkumisega, mis seisneb töö mittevõimaldamises,

    Töötajale kaasneb õigus saada TLS § 100 lg 4 alusel hüvitist kolme kuu keskmise töötasu ulatuses. Selgi juhul peab tööandja maksma välja viimase töötasu ning kasutamata ja aegumata põhipuhkuse hüvitise.

  4. leida uus töökoht ja öelda tööleping korraliselt üles 30-päevase etteteatamistähtajaga või poolte kokkuleppel.

    Sel juhul tööandjale hüvitise maksmise kohustust ei kaasne, kuid lõpparvena kuulub siiski väljamaksmisele viimane töötasu ning kasutamata ja aegumata põhipuhkuse hüvitis. Korraliseks ülesütlemiseks või poolte kokkuleppel töölepingu lõpetamiseks peab olema töötaja enda tahe, selleks ei saa töötajat sundida ega motiveerida lubadustega pakkuda sel juhul uut töölepingut uues ettevõttes. Kui sellised lubadused siiski antakse, siis on töötajale mõistlik sõlmida eelnevalt uus tööleping ning alles seejärel anda korraline ülesütlemisavaldus või allkirjastada poolte kokkuleppel töölepingu lõpetamine.

Allikas:  Tööinspektsioon

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll