aastaaruanne 2017
Teisipäev, 23. Jaanuar
 

Töökohtade digitaliseerimine kui järgmine samm Eesti eduloos

Eesti on tehnoloogia rakendamise vallas üks Euroopa juhtriike. Sellest on võitnud nii meie majandus kui ka riigi rahvusvaheline maine. Me ei ole aga ainukesed, kes digivaldkonda perspektiivikaks peavad. Tunnustatud juhtimiskonsultatsioonifirma McKinsey & Company koostatud tulevikutöö raporti andmetel tuleb eesotsas püsimiseks olla muutustele avatud ning seada ambitsioonikaid eesmärke.

Tehnoloogia aitab luua uusi töökohti

Optimismiks annab põhjust fakt, et seni on ajaloos uute tehnoloogiate rakendamine aidanud tõsta nii produktiivsust kui ka tööhõivet. Näiteks aastatel 1999–2010 tekkis digitaalselt edumeelsetes riikides igal aastal tänu innovatsiooni toetavale lähenemisele ligi 80 000 uut töökohta.

Veel samal teemal

McKinsey & Company juhtivtöötaja Jacob Stauni sõnul on Eesti Euroopas juhtivate riikide hulgas avaliku sektori teenuste digitaliseerituse, interneti kasutuse ning inimeste digitaalsete oskuste vallas. Parimatest jäädakse maha aga digitaalse taristu ning e-äri arendamises.

Kui soovime digiliidrite hulka jääda, siis peame raporti andmetel arvestama suureneva masinate, automatiseerimise ja tehisintellekti rolliga tööülesannete täitmisel. Ühtlasi kasvab lähitulevikus masinate ja neile usaldatavate ülesannete keerukus ning tehnoloogia saab suurema rolli ka juhi igapäevatöös. 

Tööandjatel suur roll

Muutuste elluviimine on paljus tööandjate õlgadel. Nende oskus uue tehnoloogia rakendamises võimalusi näha ning julgus väljakutse vastu võtta loob aluse laiemaks arenguks. Edu selles vallas mõjutab oluliselt ka ettevõtete äritulemusi. Tööinspektsiooni peadirektori Maret  Maripuu sõnul aitab automatiseerimine luua uusi töökohti eelkõige läbi tootlikkuse ja innovatsiooni toetamise. "Raporti andmetel võiks edukas digitaliseerimine Eestis tekitada 30 000 uut töökohta. See tähendaks rohkem nö digitöökohti, aga ka nende teenindamiseks vajalikke ametiposte," selgitas Maripuu. Tulevikutöö raporti andmetel on kõige suurema automatiseerimise potentsiaaliga tootmis-,  transpordi- ja ehitussektor.

Uute töökohtade tekkepõhjused:

 • automatiseerimist võimaldav tehnoloogia tuleb toota ja luua vajalik tarkvara;
   
 • tekib täiendav vajadus andmeid koguda, analüüsida ja turvata;
   
 • uus tehnoloogia vajab tähelepanu ja hooldamist;
   
 • tekib vajadus uute toetavate funktsioonide järgi (nt õigusalane tugi);
   
 • kõiki uute töökohtadega seonduvat ei ole võimalik ette organiseerida ning sünnib ka täiesti uusi ametiposte, mida seni ei ole kunagi eksisteerinud.

Töötajatele ohutum ja huvitavam töö

Juhtimiskonsultatsioonifirma McKinsey & Company analüütikute hinnangul liigub tuleviku töö korduvatelt ülesannetelt loovuse, suhtluse ja probleemilahenduse suunas. Väheneb rutiinse ja ohtliku töö osakaal ning suureneb võimalus ennast mitmekülgselt teostada. Järk-järgult kasvab ka juhtimisoskuse osatähtsus. See aga ei tähenda, et lihtsam töö kuhugi kaoks. Positiivse stsenaariumi järgi sünniks Eestis iga uue digitöökoha kohta ligi kolm seda toetavat tööpaika.

Tööinspektsiooni peadirektori hinnangul on lähituleviku suurim väljakutse töötajate oskuste ühtlustamine. "Osa tööjõust on juba praegu vajalike oskustega ja valmis edasi õppima. Teine osa, eriti vanusegrupis 40+, kogeb rohkem raskuseid probleemide lahendamisel tehnoloogiarikkas keskkonnas. Seega on kriitilise tähtsusega vajaliku täiendõppe pakkumine, et kõigil oleks võrdväärsed võimalused tuleviku tööturul osalemiseks," lisas Maripuu. Parim lahendus oma tuleviku kindlustamiseks on avatud meel, pidev eneseharimine ja muutustega kohanemine.

Uued võimalused puuetega inimestele

Maailmapanga raporti (World Development Report 2016, Digital Dividends) loomisel kogutud andmete alusel esineb puue ligi 15% inimestel. Nende hõivatus on reeglina üle 50% väiksem kui ülejäänud populatsioonil. Digitaalsete tehnoloogiate laialdane rakendamine aitaks seda probleemi lahendada.

Tehnoloogia rolli võtab hästi kokku IBM-i juhtivtöötaja Mary Pat Radabaugh’i palju korratud tsitaat: "Paljude inimeste jaoks muudab tehnoloogia asju lihtsamaks. Puuetega inimeste jaoks muudab see asjad võimalikuks." Ennekõike tähendab see puuduste neutraliseerimist nagu näiteks masinate abil info edastamist ja vastuvõtmist inimesele sobival viisil, kaugtöö võimaluste avardumist, aga ka tehnoloogia oskust ennast kasutaja järgi kohandada ning koostööst nö õppida.

Puuetega inimestele annab see uusi viise enese arendamiseks, paindlikumaid võimalusi enda ja riigi heaolusse panustamiseks ning suuremat iseseisvust. Oluline on siin aga mõista, et tehnoloogia rakendamine ja kohandamine sõltub ennekõike tööandjate valmisolekust.

Kokkuvõttes võiks digitaalsete tehnoloogiate ulatuslik rakendamine olla järgmine käik Eesti eduloos, mis aitab kasvatada majandust, motiveerib inimesi ennast täiendama ja loob uusi töökohti. Samas tähendab see arvestatavaid muutuseid, mida tuleb teadvustada ja juhtida.

Maksuvaba tulu

Veel samal teemal

Viimati lisatud artiklid samas rubriigis

 • Põllumajandus ja toiduainetööstus vajab valdkonna ettevõtetesse tööle siirduvaid koolilõpetajaid 23.01.2018

  Kuigi põllumajanduse ja toiduainetööstuse erialade lõpetajaid on tuleviku tööjõuvajaduse katmiseks piisavalt, ei asu suur osa neist valdkonna ettevõtetesse tööle. Ettevõtjad kurdavad töökäte nappust, selgub OSKA uuringus ...
  Loe edasi..

 • Soolisi iseärasusi arvestav töökoha kujundamine 22.01.2018

  Tööinspektsiooni töötervishoiu talitus korraldas tööandjate hulgas küsitluse, mille fookuses oli naiste töötamise võimalused neis ametites, kus tavapäraselt töötavad mehed. Ettevõtete valikul keskenduti eelkõige nendele ...
  Loe edasi..

 • Puhkusegraafiku koostamise meelespea 17.01.2018

  Puhkusegraafiku koostamine on nõue, aga teisalt võimalus ettevõtte tegevusi, tootmisprotsesse planeerida.Töölepinguseadus näeb ette, et igal töötajal on õigus saada aastas põhipuhkust 28 kalendripäeva, millest vähemalt üks osa peab kestma 14 järjestikust kalendripäeva. Juhul kui töötaja on liitunud ettevõttega poole aasta pealt, on tal õigus saada põhipuhkust proportsionaalselt tööl oldud ajaga. Enamasti tööandjad arvestavad töötajate soove, kui aga töötaja tahab puhata aasta esimeses kvartalis ja graafik veel puudub, siis saab seda teha eranditult vaid tööandja nõusolekul.Puhkuse ajakava tuleb töötajatele tutvustada kalendriaasta esimese kvartali jooksul. Ajakava on õigus muuta tööandja ja töötaja kokkuleppel.
  Loe edasi..

 • Tööjõupuudus on varsti meie kõigi probleem 17.01.2018

  Statistikaameti rahvastikuprognoosi kohaselt väheneb Eesti rahvaarv kuni aastani 2040 aastas keskmiselt 4800 inimese võrra. Tööealiste inimeste arv väheneb samal ajal isegi kiiremini ja pensioniealiste arv kasvab. Arvutuslikult jääb edaspidi igal aastal keskmisel ...
  Loe edasi..

 • Miks mõnes töökohas on hea töötada, aga teises mitte 16.01.2018

  Tõenäoliselt oleme me kõik kas kliendi või töötajana kogenud, et organisatsioonid on erinevad. Ühes levib positiivne õhkkond, uued ideed ja teeme-ära-vaim, teises pinged, igavus või ebakompetentsus. Esmane hinnang võib olla, et see ...
  Loe edasi..

Vaata kõiki artikleid

Soovitame samal teemal e-poest

 
puhkuste ajakava 2018
Töövahendid
Naljanurk

Kalmistuvalvur tuleb kontorisse ja annab lahkumisavalduse.

Küsitakse: "Milles asi?" 

Kalmistuvaht: "Ma ei jaksa enam! Terve päeva ja öö käin mööda kalmistut ja loen "Siin puhkab...". Ainult mina lollike teen tööd!" 

Uudised > Eelnõud
Kalender & arhiiv
E T K N R L P
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
« Jaanuar 2018 »
Tööpäevade arv kuus 22
Töötunde kuus 176
Riigipühad: 01.01

Vaata tööajafondi..
E-POOD
Äriregister
Kreedix
Maksu- ja tolliamet
Eesti KMKR otsing
 • Regionaalhaigla
 • Denim
 • cash on
 • Maksuskoop
 
Koostööpartnerid
  RMP Eesti RMP Eesti OÜ Registrikood 11027462
KMKR EE100898345

Swedbank: EE582200221024811122
SEB Pank: EE221010220073067015
LHV Pank: EE117700771000732704

Jur. aadress: Rukki 18-8, Tallinn
Kontor: Mustamäe tee 5-607, Tallinn
Tel. 6 848 110
E-post: info@rmp.ee
RMP Eesti tooted Portaal RMP.ee
Uudiskiri Nädalakiri
Ajakiri Spetsialist

Raamatupidaja kalendermärkmik
Juhendraamat KÜ raamatupidamine
Juhendraamat MTÜ raamatupidamine
Dokumendinäidised

KOOLITUSED
Raamatupidamisteenus
Majandusarvestuse põhitõed

RSSFacebookTwitter
RMP.ee Kontakt
Uudised
Kasutajatingimused
Foorumi tingimused
Koostööpartnerid
REKLAAM
Tagasiside

STATISTIKA
252001  Foorumi postitust
345  E-poe toodet
99  Koolitust
22953  Artiklit
52269  Registreerunud kasutajat
36062  Nädalakirja tellijat
33289  Pers. pakkumise tellijat
Lugeja staatus  KÜLALINE
   - ei näe spetsialistide artikleid
   - ei kehti soodustused
   - ei saa populaarset uudiskirja Nädalakiri

REGISTREERU


 REGISTREERUNUD KASUTAJA
   + kõik artiklid sisselogimisel nähtavad
   + PDF ajakiri Spetsialist tasuta
   + uudiskiri Nädalakiri e-postile
   + soodustused RMP Eesti koolitustele

Logi sisse
 

© RMP Eesti OÜ 2004-2017