auto koolitus
Kolmapäev, 20. Juuni
 

Uutmoodi töötamine

Tehnoloogia areng, rahvastiku vananemine, inimeste muutuvad eelistused ja üha globaliseeruv majandus mõjutab kogu töötegemist. Muutused toimuvad digiajastul üha kiiremini ning ettevõtetel ja töötegijatel tuleb konkurentsis püsimiseks nende muutustega kaasas käia – ollakse sunnitud ümber mõtestama nii töötegija ja tööandja mõisteid kui ka seda, mida mõtleme töötamise all.

Veel samal teemal

Tehnoloogia, sealhulgas andmed, seadmed, koostöövõrgustikud, suhtluskeskkonnad, asjade internet ja pilvetehnoloogia võimaldavad teha tööd uuel moel, hoides meid pidevalt tegevuses ja parandades meie töö tulemuslikkust. Tehnoloogia on juba praegu ja üha enam tulevikus organisatsiooni üks olulisemaid aluseid, mis teeb võimalikuks kõikide muude tegevuste toimumise.

Globaliseerumise ja tehnoloogia kiire arengu tulemusena on maailm muutumas ühtseks turuks, kus kauplevate ettevõtete puhul ei mängi enam suurt rolli nende asukohariik, keel, kultuur ega rahaühik. Edaspidi on ilmselt veelgi vähem oluline, kus asuvad töötegijad – ettevõtetel on võimalik otsida ja leida sobivate teadmiste ja oskustega töötegijaid üle maailma. Teisalt sunnib globaliseerumine ettevõtteid karmides konkurentsitingimustes eluspüsimiseks oma tegevust optimeerima – kulusid vähendama, töö tulemuslikkust parandama ning vajalikke teadmisi ja oskusi omandama. On prognoositud, et info- ja kommunikatsioonitehnoloogia valdkonnas võib 2020. aastaks Euroopas olla kuni 825 000 täitmata töökohta.

Sajandivahetuse paiku ja pärast seda täiskasvanuks saanud moodustavad mõne aasta pärast juba poole tööjõust. Nende jaoks on info- ja kommunikatsioonitehnoloogia ja selle võimaluste kasutamine iseenesestmõistetav ning nad tahavad elada ja töötada ajakohaselt. Nemad ja ka uuemad põlvkonnad on juba toonud organisatsioonidesse palju muudatusi. Tuleviku töötegija võib olla igaüks sõltumata east, kui ta on valmis oma mõtte- ja tegutsemisviisi tööturu muutustega kohandama.

Ajaga on muutunud ka ettevõtete ja töötegijate ootused ja eelistused ning käitumine ja tavad. Muutunud on viis, kuidas me suhtleme, koostööd teeme, infot otsime, õpime, õpetame, tehnoloogiat kasutame ja sisu toodame. Mitmekesised suhtlusvõimalused ja pilveteenused võimaldavad paljudel töökohtadel valida töötamiseks sobiva aja ja koha. Suhtlusvõrgustikud ja elektroonilised pilves asuvad töökeskkonnad võimaldavad ettevõtetel luua ja kasutada virtuaalseid ja ka rahvusvahelisi meeskondi, mis ajas pidevalt teisenevad.

Enamik töötegijatest ei arva enam, et peab väärtuse loomiseks istuma kontoris. Nii nooremad kui vanemad töötajad ootavad töölt tasakaalu ja paindlikke tingimusi. Näiteks on iseendale tööandjaks olemine Ühendkuningriigis 40 aasta kõrgeimal tasemel. Kontoris töötajatest on paljud arvamusel, et nad veedavad tööl liiga palju aega, näiteks ligi poolte USA isade arvates on nende töö- ja pereelu ühitamine keeruline.

Siiani on paindlikult töötamine olnud organisatsioonides teatud töötajate gruppidele vastutulek, kuid praegu arvatakse, et järgmise kümne aasta jooksul toimuvad selles põhjalikud muutused. Usutakse, et tulevikus on vähem jäiku hierarhilisi organisatsioone, kus töötatakse traditsioonilisel viisil – kus tööleping näeb ette täistööaja ja kontoris kohaloleku kohustuse. OECD hinnangul moodustavad ebastandardsed töövormid juba praegu ligikaudu kolmandiku kogu hõivest. Üha enam on organisatsioone, mis koosnevad selliste inimeste võrgustikust, kes täidavad paindlikult sobivast kohast ja sobival ajal konkreetseid tööülesandeid. Sellistes organisatsioonides ei toimu töötegemine tavapäraselt, kus tööandja kontrollib töötaja töötegemist, pigem toimub see usaldusel põhineva hankija-pakkuja või tellija-tarnija kombel.

Töökohad muutuvad peamiselt kohtadeks, kus käiakse koostöökohtumisi pidamas. On näha, et üha enam soovivad ettevõtted kokku hoida transpordikuludelt, samuti kontoripinnaga seotud kuludelt. Neid muutusi katsetanud ettevõtted on juba saavutanud positiivse muutuse töö tulemuslikkuses ja kulude kokkuhoius peamiselt tänu kontoripinna nutikamale kasutamisele. Samuti on vähenenud töölt eemalolek ja töötajate voolavus.

Tööturu osaliste ühine soov on suurem valikuvabadus ja iseseisvus oma töö tegemisel. Varem on töötegijatel olnud pikalt muutumatu stabiilne ja lineaarne karjäär. Nüüdne tööelu on rohkem tükeldatud, spetsialiseerunud ja keerukam. Inimeste tööelu koosneb juba praegu tõenäoliselt mitmest üksteisele järgnevast või samaaegsest lühiajalisest töösuhtest. Euroopa Liidu 28-s liikmesriigis on näiteks nende 25–34-aastaste osakaal, kes ühes kohas kümme aastast järjest töötavad, aastatel 2000–2014 vähenenud 17,5%-lt 12,5%-le. USA-s kestab 25–34-aastaste keskmine töösuhe kolm aastat, 55–64-aastaste puhul aga 10,4 aastat. Praegu tehakse samal ajal sarnase või erineva sisuga tööd ka mitmele tööandjale – variante on erinevaid ja see ongi tulevikutöö.

Tulevikutööteemalise arutelu jätkamiseks Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise ajal korraldab Sotsiaalministeerium Eestis rahvusvahelise kõrgetasemelise konverentsi "Tulevikutöö – uus reaalsus, uued lahendused", mis toimub Tallinnas 13.–14. septembril. Konverentsi peamine eesmärk on tutvustada praktilisi lahendusi, mis teevad tulevikutööga kohanemise oluliselt lihtsamaks. Konverentsi raames on Tallinna oodatud 400 osalejat ning üle 30 esineja üle maailma.

 • Autor: Rauno Piirsalu, sotsiaalministeeriumi tööelu arengu osakonna peaspetsialist
 • Allikas: Sotsiaalministeeriumi ajaveeb
tarkvara 2

Veel samal teemal

Viimati lisatud artiklid samas rubriigis

 • Töötuskindlustuse reformi on hädasti vaja, tänane ei täida oma eesmärki 20.06.2018

  Ametiühingute keskliidu esimees Peep Peterson tunnustas õiguskantsleri seisukohavõttu, et töötuskindlustus vajab Eestis tõsist reformi. Probleemile, on juhtinud valitsuse tähelepanu ka Euroopa Komisjon ja OECD. --related-- "Töötukassa ja stat ...
  Loe edasi..

 • Assistentide ja sekretäride ametikohti jääb tulevikus vähemaks 19.06.2018

  Järgmisel kümnel aastal väheneb administreerimise ja personaliarvestuse hõive ning suureneb nõustamise ja personaliarenduse töökohtade arv. OSKA uuringujuhi Riina Tilga sõnul väheneb assistentide ja sekretäride ametikohtade arv 15% aastak ...
  Loe edasi..

 • Reedel on lühendatud tööpäev 19.06.2018

  Sel aastal langeb võidupüha laupäevale, 23. juunile, sellele eelnev tööpäev on kolme tunni võrra lühem. Riigipühal töötatud tundide eest tuleb aga maksta töötajale kahekordset töötasu.Lühendatud tööpäev on kohustuslik pühadele eelneval reaalsel tööpäeval ehk 22. juunil. Tööpäeva lühendamine ei sõltu tööpäeva kestusest. Näiteks osalise tööajaga töötaja puhul, kes on tavapäraselt tööl ainult kolm tundi päevas riigipüha eelsel päeval tööle tulema ei pea.Kui tööandja majandustegevus ei võimalda tööpäeva lühendada, tuleb saavutada töötajaga kokkulepe töötamiseks pühade-eelsel päeval nagu tavalisel tööpäeval.
  Loe edasi..

 • Töötuskindlustus süsteem vajab kaasajastamist 19.06.2018

  Õiguskantsler Ülle Madise pöördus riigikogu sotsiaalkomisjoni ja tervise- ja tööministri poole ettepanekuga avada arutelu töötuskindlustuse süsteemi muutmiseks. --related-- Eesti senine töötuskindlustuse kontseptsioon ning abi, mida riik pak ...
  Loe edasi..

 • Ilmus tööinspektsiooni ajakirja Tööelu värske number 18.06.2018

  Uues Tööelu numbris räägime renditööst ja noorte töötamisest. Saame tuttavamaks töövaidluskomisjonide juhatajatega. Madis Toomsalu LHVst räägib, kuidas töökeskkond saab toetada õnnetunde loomist. Sisukord: Lapsed su ...
  Loe edasi..

Vaata kõiki artikleid
 
toopakkumised
Töövahendid
Naljanurk

Andke endast tööl alati 100%!
12% esmaspäeval
28% teisipäeval
35% kolmapäeval
20% neljapäeval
5% reedel

Uudised > Eelnõud
Kalender & arhiiv
E T K N R L P
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
« Juuni 2018 »
Tööpäevade arv kuus 21
Töötunde kuus 165
Riigipühad: 23.06 ja 24.06

Vaata tööajafondi..
E-POOD
Gallup
Äriregister
Kreedix
Maksu- ja tolliamet
Eesti KMKR otsing
 • Liandre
 • etl
 • epood
 • Avalik andbemaas
 
Koostööpartnerid
  RMP Eesti RMP Eesti OÜ Registrikood 11027462
KMKR EE100898345

Swedbank: EE582200221024811122
SEB Pank: EE221010220073067015
LHV Pank: EE117700771000732704

Jur. aadress: Rukki 18-8, Tallinn
Kontor: Mustamäe tee 5-607, Tallinn
Tel. 6 848 110
E-post: info@rmp.ee
RMP Eesti tooted Portaal RMP.ee
Uudiskiri Nädalakiri
Ajakiri Spetsialist

Raamatupidaja kalendermärkmik
Juhendraamat KÜ raamatupidamine
Juhendraamat MTÜ raamatupidamine
Dokumendinäidised

KOOLITUSED
Raamatupidamisteenus
Majandusarvestuse põhitõed

RSSFacebookTwitter
RMP.ee Kontakt
Uudised
Kasutajatingimused
Foorumi tingimused
Koostööpartnerid
REKLAAM
Tagasiside

STATISTIKA
256155  Foorumi postitust
352  E-poe toodet
82  Koolitust
22353  Artiklit
52737  Registreerunud kasutajat
36242  Nädalakirja tellijat
33384  Pers. pakkumise tellijat
Lugeja staatus  KÜLALINE
   - ei näe spetsialistide artikleid
   - ei kehti soodustused
   - ei saa populaarset uudiskirja Nädalakiri

REGISTREERU


 REGISTREERUNUD KASUTAJA
   + kõik artiklid sisselogimisel nähtavad
   + PDF ajakiri Spetsialist tasuta
   + uudiskiri Nädalakiri e-postile
   + soodustused RMP Eesti koolitustele

Logi sisse
 

© RMP Eesti OÜ 2004-2017