Baltikumis sai Ukraina kriisist valusaima löögi Leedu

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Ukraina kriis on Balti riikidest kõige enam mõjutanud Leedut. Sealseist ettevõtjaist pea kolmandik tunnistab, et on märkimisväärselt kaotanud tellimusi nii Venemaalt kui Ukrainast.

Tänavu II ja III kvartalis viis auditeerimis- ja ärinõustamisettevõte Grant Thornton Eesti, Läti ja Leedu ettevõtete seas läbi uuringu, et selgitada välja Venemaa ja Ukraina vahelise konflikti mõju nende riikide äritegevusele.  

Alustuseks tuleb mainida, et Balti riikides küsitletud ettevõtete seas on kõige rohkem ärisidemeid Venemaa ja Ukrainaga Leedul ning kõige vähem Eestil. See selgitab ka asjaolu, miks Leedu ettevõtted on kahe suurriigi konfliktist enim mõjutatud. 30% leedukaist kinnitas II kvartalis uuringule vastates, et nad on märkimisväärselt idanaabritelt tellimusi kaotanud. Tellimuste vähenemise ja kadumisega on selgitatav ka asjaolu, miks III kvartaliks oli Ukraina ja Venemaaga ärisidemeid omavaid Leedu ettevõtjaid kvartal varasemaga võrreldes ligi kümnendik vähem. 

Läti ettevõtjaist kinnitas II kvartalis idasuunaliste tellimuste vähenemist kümnendik ning III kvartalis juba ligi 20% ettevõtjatest. Eestis uuringu küsimustele vastanuist mõjutas Ukrainast ja Venemaalt tulevate tellimuste vähenemine või kadumine kõige vähem. Mõju tunnetas vaid paar protsenti ettevõtetest. 

Samas ei saa öelda, et kriis Eestit ei mõjuta. Ikka mõjutab – majanduskeskkonna halvenemise kaudu. Majanduskasv on aeglasem ja kõigil jääb tulu saamata. Samuti on terve hulk valdkondi ning ettevõtteid, keda puudutab kriis veel otsesemalt – kehtivaid lepinguid ei pikendata, uusi hankeid ei lisandu. Lisaks tuleb arvestada lääneriikide poolt Venemaale ja Venemaalt läänele kehtestatud sanktsioonide mõjuga. 

Nii on loogiline, et uuringus osalenud ettevõtjad uusi ärivõimalusi ja -tegevusi konflikti sattunud regioonis enam aktiivselt ei otsi ning sellesuunalise tegevuse on nii Eestis, Lätis kui Leedus täiesti peatanud 2-8% ettevõtjaist. 

Grant Thornton viis II ja III kvartalis läbi uuringu International Business Review (IBR) Eestis, Lätis, Leedus  ja paljudes teistes riikides. Küsitluses osalesid 50-499 töötajaga ettevõtete juhid ja teised juhtivtöötajad. 

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll