Eesti Konjunktuuriinstituut tõstis majanduskasvu prognoosi 2 protsendini

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Eesti Konjunktuuriinstituudi esialgsel hinnangul kujuneb Eesti majanduskasvuks tänavu 2%, maailmas tervikuna aga 3,4%.

Konjunktuuriinstituudi ekspertide paneel hindas septembris Eesti majanduskliimat rahuldava 5,1 punktiga, mis on 0,1 punkti võrra madalam kui eelmisel vaatlusel kolm kuud tagasi. Majanduskliima indeks on alla 6,0 punkti olnud nüüd juba kolm kvartalit järjes ja seda on suuresti põhjustanud, lisaks euroala majandus- ja finantsprobleemidele, Vene-Ukraina konflikt.

Eesti majanduse hetkeolukorda septembris hindas ekspertide paneel 5,2 punktiga. Võrdluseks olgu märgitud, et Müncheni IFO WES vaatluses osalenud 121 riiki hindasid oma jooksvat majandusolukorda keskmiselt 5,1 punktiga, sellest Euroala riigid keskmiselt 4,6 punktiga.

EKI eksperdid on seda meelt, et lähemal 6 kuul püsib praegune st enam-vähem soodne majandusolukord. Prognoositakse, et 6 kuu pärast on ekspordi ja impordi mahud praegusest mõõdukalt suuremad, kuid kauba­vahetuse defitsiit kasvab. Inflatsiooniline surve lähikuudel nõrgeneb veelgi.

Maailmamajandus tervikuna on III kvartalis paranenud ning seda suuresti USA, Hiina ja India arvel. Maailma majanduskliima indeks on liikunud tõusutrendil enam kui aasta, kuid samas on kasvanud ka risk, et olukord võib muutuda halvemaks

Eesti ettevõtlussektori olukorda iseloomustav majandususaldusindeks (tasandatud) oli septembris 99,7, mis on ligilähedane indeksi pikaajalisele keskmisele ja 1,2 punkti kõrgem kui juunis. Elanikkonda esindav tarbijabaromeeter näitas aga, et perede kindlustunne on juuniga võrreldes natuke langenud, kuid on selgelt parem pikaajalisest keskmisest. Töötleva tööstuse kindlustunne on mõõdukalt madalam kui juunis, põhjuseks eksporttellimuste vähenemine. Ehitusettevõtete kindlustunne püsib endiselt madal, kuid tellimuste seis on veidi parem kui 3 kuud tagasi. Hoonete ehituses on olukord parem kui rajatiste ehituses. Jaekaupmeeste kindlustunne on küll natuke tagasihoidlikum kui eelmise aasta septembris, kuid on endiselt hea. Teenidusettevõtete olukord on nõudluse vähenemise tõttu natuke halvem kui 3 kuud tagasi. Nõudlus on vähenenud kinnisvara-, transpordi-, logistika- ja turismiteenuste sektoris, edukad on infotehnoloogia ja telekommunikatsioonisektor.

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll