Eesti majandusele tuleb kasuks suur laste sündivus

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Ettevõtja Kristjan Järvan ütles teisipäeval, 8. mail 2018. a Tallinnas peetud emadepäeva konverentsil "Naine pole sünnitusmasin!", et aastaks 2060 ei ole Eesti riigi eelarve kontekstis oluline mitte see, kui palju sa tööd oled teinud vaid see, kui palju sul lapsi on.

"Eestis on aastatuhandeid vaeva nähtud selleks, et elu läheks paremaks ja enam ei peaks põllu peal sünnitama," ütles Järvan SA Väärtustades Elu esindaja teatel. "Väärtustatud on eelkõige tööd. Teine pool on aga lapsed, ilma kelleta ei ole tulevikus riiki ega majandust ennast. Lõppsõna lapse saamisel on siiski naisel – vastasel korral oleks meestel õigus nõuda aborti, mis oleks absurd. Seega peaksime ka premeerima naist positiivse otsuse vastuvõtmisel."

"Pikas perspektiivis, kui vaatame näiteks sugupuu algust 1200 aastast, pole üldse oluline, mitu kaalikat su esivanemad kasvatasid, aga oluline on, mitu last nad suutsid üles kasvatada. Mis kasu on kõrgharidusest ja rahvatantsust täna, kui pole lapsi, kes seda edasi kannavad," lisas Järvan.

Tema sõnul on Eestis koolkondi, kes arvavad, et kui naised teevad rohkem tööd, siis nad saavad ka rohkem lapsi, mis ei ole loogiline. Sest juba füüsilised piirid tulevad ette. "Eestis on esmasünnitaja vanus 27,5 aastat. 20. eluaastates last saada ja olla kindel, et suudan talle head elu pakkuda, see on ikka väga riskantne," leidis Järvan. "Kui naine tahab lapsed ka hästi üles kasvatada, siis ilma vanemate toetuseta ongi see noorena keeruline. Võimalus on võtta vanem mees, aga tal on juba endal pere suure tõenäosusega olemas. Ja kuhu see meid viiks? Pigem tuleks panustada peretoetustele."

Praegu on Järvani hinnangul naistel sisuliselt võimalus valida – kas kasvatada üles 1-2 last nii, et suudad talle kõike pakkuda. Või saada üks laps juurde ja millestki loobuda. "Eestis on sündimuskordaja 1,6 ja kulutame peretoetusele 2,1 protsenti SKPst. Sellega on Eesti Euroopas keskmine. Oleme välja arvutanud, et kui tõstaksime peretoetused 4 protsendile, siis meie sündimuskordaja tõuseks umbes 1,8-le, see tähendab 1400 sündi aastas rohkem. Mõelge nüüd ise, kas on hea investeerida umbes 0,5 miljardit täna, et saada aastal 2060 riigieelarvesse tagasi umbes 1,5 miljardit eurot?"

Nordic Hotel Forumi konverentsikeskuses toimuval emadepäeva konverentsil "Naine pole sünnitusmasin" astus üles suur hulk tuntud Eesti ühiskonnategelasi: endine Tallinna linnapea Ivi Eenmaa, notar Priidu Pärna, Estonia klaverivabriku omanik Indrek Laul, vaimulik Erki Tamm, ettevõtja Kristjan Järvan, psühholoogid Karmen Maikalu ja Margit Emberg. Vestlusringis "Miks ühiskond ei suuda kokku leppida, millist eraelu ta kodanikult ootab?" osalesid majandusanalüütik Hardo Pajula, ajakirjanik Barbi Pilvre, MTÜ Eesti Sündimusuuringud juhataja Lea Danilson-Järg ja ajakirjanik Marica Lillemets.

Allikas:  BNS
Märksõnad: ,

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll