Ettevõtja: Soome maksusüsteem võimaldab seal kõrgemaid palku

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

AS-i Tarmeko juhatuse liige Jaak Nigul kirjutab Äripäevas, et Eesti vajab palkade tõstmiseks maksureformi ja Soome maksusüsteem võimaldab seal kõrgemaid palku.

Ühel eksportival Eesti ettevõttel, mis müüb analoogset toodangut Soome ettevõttega sama hinnaga ja mille sisendid, näiteks elekter ja puit, on tihti majanduspoliitilistel põhjustel kallimadki kui Soomes, puudub võimalus maksta töötajatele samal tasemel palka just kõrgete tööjõumaksude tõttu, kirjutab Nigul.

“Küsisin eri riikidest tuttavate ettevõtjate käest, kui suur on ettevõtte jaoks kogukulu, kui netopalk on 1000 eurot. Taandades muud valuutad eurodesse, sain järgmised vastused: Inglismaal 1164, Soomes 1378, Rootsis 1490, Ungaris 1961 ja Itaalias 2000 eurot. Võrdluseks: Eestis on see 1856 ­eurot. Tulemus: kui Eesti ettevõte tõstaks oma netopalga 1000 eurole, läheks see meie ettevõttele maksma 478 eurot rohkem töötaja kohta kui sama netopalk Soome ettevõttele,” sõnas Nigul.

“Inglismaa ja Itaalia asuvad kaugel ja meie tööjõuturgu oluliselt ei mõjuta. Soome ja Rootsi on meie vahetud naabrid ning just esimesele on Eesti kaotanud juba kümneid tuhandeid töötajaid palgaerinevuste tõttu. Palgaootus Eestis on ka lihtsama töö tegijatel tõusnud arusaadavatel põhjustel sellisele tasemele, et kõrgete tööjõumaksude tõttu on siinsetel ettevõtetel oht Soome omadele kulukonkurentsis alla jääda,” lisas ta.

“Paradoksaalsel kombel jääme me progresseeruva tulumaksuga Soomele alla mitte ainult netopalga madalamas otsas. Ka veel 1900-eurose netopalga puhul on Soome tööandja jaoks palgakulud väiksemad kui Eestis! Kui võtta meil kasutusele Soome tööjõumaksud, saaksid ettevõtted samade kulude juures oluliselt palku tõsta,” ütles Nigul.

Küsimus ei ole mitte tulumaksu ühetaolisuses või astmelisuses, vaid selles, kuhu maksuastmed on tõmmatud. Oleksin nõus maksma ka näiteks 10 protsenti ettevõtte tulumaksu, et kompenseerida riigi maksutulude esialgset langust, kuid siis tuleks kaotada dividendide tulumaks. Ettevõtja kasumi kahekordset maksustamist ei pea ma õiglaseks. Mitmekümneprotsendine palgatõus suurendaks sisetarbimise tõusu kaudu käibemaksu näol riigi tulusid niigi, märkis Nigul.

RMP.ee toimetuselt:
Jaak Nigul on tööandja kogukulu arvestamisel arvestanud ka puhkusereservi.

Allikas:  BNS

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll