Hinnakasvu hoiab üleval nafta kallinemine ja aktsiisitõusud

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
  • Nafta maailmaturuhind jätkas jaanuaris tõusu ning energia kallines Eestis aastaga 5,9%


  • Toiduainete hinna aastakasv ulatus jaanuaris 7%ni, mis muu hulgas peegeldab varasemate aktsiisitõusude mõju


  • Alusinflatsioon on olnud vaoshoitud — teenuste ja tööstuskaupade hinnad tõusid eelmise aasta jaanuariga võrreldes 1%

Statistikaameti teatel ulatus tarbijahinnaindeksi aastakasv jaanuaris 3,5%ni. Detsembriga võrreldes kasvasid hinnad peamiselt energia, sealhulgas mootorikütuste ja elektri kallinemise tõttu. Mootorikütused kallinesid kuuga 4,1%, sest lisaks nafta hinna tõusule jõustusid ka kõrgemad bensiiniaktsiisi määrad. Aktsiisitõusude mõju kõrvale jättes ulatus inflatsioon jaanuaris 2,6%ni. Toiduainetest kallines kuuga alkohol, sest lõppesid detsembri allahindlused. Või ja mõned piimatooted aga odavnesid endiselt.

Toornafta hind on maailmaturul pidevalt tõusnud alates eelmise aasta keskpaigast. USA dollarites arvestades oli nafta hind jaanuaris 26% kõrgem kui eelmise aasta jaanuaris. Samal ajal on euro kurss USA dollari suhtes tõusnud 15%, mis on tasakaalustanud ligikaudu poole nafta hinnatõusust. Euro kursi tugevnemine muudab mõnevõrra soodsamaks ka muude toorainete ja kaupade impordi. USA dollarites imporditakse näiteks 80% kütustest, 19% masinatest ja seadmetest ning 17% riietest. Vahetuskursi muutuste mõju energiahindadele on otsene, kuid tööstuskaupade hinnamuutused sõltuvad suurel määral ka kohalike ettevõtete juurdehindlusest. Kuna Eesti kaubavahetus toimub valdavalt euroala riikidega, siis on Eesti kaalutud valuutakorv aastaga tugevnenud ligikaudu 4%. 

Konjunktuuriinstituudi tarbijabaromeetri järgi on nii tarbijate tajutav inflatsioon kui ka hinnaootused viimastel kuudel endiselt kiiresti tõusnud. Ettevõtete hulgas on järsult tõusnud teenuste sektori ettevõtete hinnakasvu ootused. Teenuste ja tööstuskaupade hinnakasv ehk alusinflatsioon on seni olnud siiski pigem tagasihoidlik, ulatudes eelmise aastaga võrreldes vaid 1%ni. Erinevust tegeliku ja tajutava hinnakasvu vahel võib selgitada mõningate esmatarbekaupade kallinemine, mida tajutakse tugevamalt, ning aktsiiside tõus.

Eesti Panga inflatsiooniprognoos 2018. aastaks on 3,2%. Euroala inflatsioon aeglustus jaanuaris 1,3%ni ning Euroopa Keskpanga prognoosi kohaselt tõusevad tarbijahinnad euroalal tänavu 1,4%.

Allikas:  Eesti Pank

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll