Kohus mõistis Reval-Oililt MTA kasuks välja üle 600 000 euro

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Tartu halduskohus jättis rahuldamata mootorikütuste hulgimüüja Reval-Oil OÜ kaebuse, mistõttu tuleb ettevõttel maksta maksu- ja tolliametile karussellpettusega tasumata jäänud makse 614 350 eurot.

Reval-Oil taotles kohtult maksu- ja tolliameti (MTA) 2015. aasta märtsis tehtud maksuotsuste tühistamist, ütles kohtu pressesindaja Krista Tamm BNS-ile. Kohtuotsus ei ole jõustunud ja seda saab 30 päeva jooksul edasi kaevata.

Kohtus vaidlustatud maksuotsustest ühega vähendas MTA perioodi veebruar 2012 sisendkäibemaksu ja kauba ühendusesisest käivet ning kohustas Reval Oili tasuma maksudena 231 168 eurot. Teise maksuotsusega vähendas MTA 2012. aasta juulis sisendkäibemaksu ja kauba ühendusesisest käivet ning kohustas kaebajat tasuma maksusumma 383 184 eurot, lisas ta.

MTA on vaidlustatud maksuotsustes asunud seisukohale, et toime on pandud karussellpettus ning Reval Oil osales maksupettuses veebruaris ja juulis 2012, kasutades oma majandusarvestuses VMV Trade OÜ ja Gevce OÜ müügiarveid eesmärgiga vähendada tegelikku käibemaksukohustust.

MTA tugines enda järeldustes kontrolli tulemustele ja jõudis järeldusele, et Reval Oilil puudub õigus kajastada sisendkäibemaksu arvestuses nende firmade dokumente ning leidis, et kaebaja on osalenud mõlemal juhul maksupettuses. Muuhulgas puudutasid tehingud suhkru ostu-müüki, mille osas jõudis amet seisukohale, et puudus kaup.

"Halduskohus leidis, et maksuotsustest on üheselt mõistetav, et kaebajale tehtav maksuõiguslik etteheide on osalemine maksupettuses. Euroopa Kohtu praktikast tuleneb põhimõte, et sisendkäibemaksu mahaarvamise õiguse kasutamise eelduseks on ostja heausksus," rääkis Tamm.

Maksukohustuslane, kes on osalenud käibemaksupettuses, ei saa aga selle õigusele tugineda. Kohus nõustus ka maksuhalduri järeldustega, et kaebajal puudub õigus kajastada sisendkäibemaksu arvestuses VMV Trade OÜ ja Gevce OÜ väljastatud arvete alusel käibemaksu.

"Maksuhalduri tuvastatud asjaolud viitavad veenvalt kaebaja osalemisele maksupettuses. Kohus leidis, et MTA ei ole rikkunud tõendite hindamisel õigusnorme," rääkis Tartu halduskohtu pressiesindaja.

Karussellpettus on säärast tüüpi pettus, mida võib abstraktselt näiteks järgmise lihtsustatud ahela kaudu. Esiteks müüb hüpoteetiline Läti ettevõte A Eestis registreeritud firmale B kaupa, pidades silmas, et Euroopa Liidu riikide vahelised tehingud on käibemaksuvabad.

Teiseks müüb Eesti firma B kauba edasi Eesti firmale C. Firmal B tekib küll käibemaksukohustus, ent see jäetakse tasumata ja firmal lastakse kaduda. Kui firmal C ei ole rohkem tehinguid, siis tekib C-l kolmanda sammuna õigus MTA-lt kauba soetamisel tasutud käibemaks tagasi küsida.

Edasi müüb firma C selle kauba uuesti tagasi Lätis registreeritud firmale A ning ahel saab otsast peale hakata. Ahel võib olla ka pikem, et enda tegevust paremini varjata üritada. Skeemi puhul on oluline see, et kuskil jäetakse käibemaks tasumata, ent firma C läheb seda siiski riigilt tagasi nõudma.

Allikas:  BNS
Märksõnad:

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll