Eesti Raamatupidajate konverents Kevadmissioon 2018
Esmaspäev, 19. Märts
 

Kõik pangad võiksid välkmaksed aasta jooksul kasutusele võtta

Autor
Madis Müller
Eesti Panga asepresident

Eesti Panga asepresidendi Madis Mülleri sõnul võiksid kõik Eestis tegutsevad pangad võtta aasta jooksul kasutusele välkmaksete süsteemi, mis võimaldab vaid sekunditega ühest pangast teise makseid teha. Praegu pakub Eestis välkmakseid ainult SEB Pank, süsteemi esimeste liitujate hulgas on ka Versobank.

Keskpangad, kommertspangad ja arvelduskojad on välkmaksete nimel aastaid töötanud. Alates 2017. aasta novembri lõpust saavad kõik pangad ja makseteenuste pakkujad liituda üleeuroopalise välkmaksete süsteemiga, mis võimaldab kõigest sekunditega ühest pangast teise makseid teha. Kliendid saavad välkmakseid teha ja vastu võtta nendes pankades, kes on uue süsteemiga liitunud – nii makse algataja kui ka makse saaja peavad olema uue süsteemi liikmed.

"Kui peale SEB Panga hakkavad Eestis süsteemi kasutama teisedki pangad, siis võidavad sellest nii eraisikud kui ka ettevõtted – raha hakkab pankade vahel liikuma vaid sekundite jooksul. Loodan, et uut ja paremat arveldamisvõimalust hakkavad kõik Eestis tegutsevad pangad hiljemalt aasta jooksul oma klientidele pakkuma," rääkis Eesti Panga asepresident Madis Müller.

Müller lisas, et välkmaksete laialdane levik annab pankadele ja ettevõtetele võimaluse võtta kasutusele uusi ärimudeleid. "Edasi saab arendada makselahendusi, mis teeksid lihtsamaks nii eraisikute omavahelise arveldamise kui ka näiteks poes või internetikaupluses ostude eest tasumise," ütles Müller.

Välkmaksete süsteemi abil saab reaalajas ehk kuni 10 sekundiga arveldada Euroopa-siseseid makseid, mis on väiksemad kui 15 000 eurot. Süsteem töötab ööpäev läbi ja aasta ringi. Pank või makseteenuste pakkuja võib süsteemiga liituda vabatahtlikult, aga see eeldab, et ta on ööpäev läbi valmis makseid töötlema.  

Lisateave

 • Alates 21. novembrist hakkasid välkmakseid pakkuma umbes 600 teenusepakkujat kaheksas riigis: Austrias, Saksamaal, Hispaanias, Itaalias, Madalmaades, Eestis, Lätis ja Leedus. Tegemist on ühtse euromaksete piirkonna (SEPA) välkmaksega, mis põhineb Euroopa maksenõukogu** loodud ja Euroopas pankade vahel kokku lepitud reeglistikul. Süsteemiga liitumine on vabatahtlik ja nõuab investeeringuid, mistõttu on pankadel ja teistel makseteenuste pakkujatel võimalik liituda süsteemiga aja jooksul. Huvi lähemate aastate jooksul süsteemiga liituda on üles näidanud paljud makseteenuste pakkujad teisteski Euroopa Liidu riikides.
   
 • Välkmaksed ja nende kõikidele turuosalistele kättesaadavaks tegemine on keskpankade jaoks lähiajal prioriteet. Et teha süsteemiga liitumine lihtsamaks ka väiksematele pankadele ja tagada, et Euroopas kasutusel olevad välkmaksete süsteemid omavahel paremini toimiksid, töötavad euroala keskpangad Euroopa Keskpanga eestvedamisel välja välkmaksete arveldussüsteemi TIPS (TARGET Instant Payment Settlement). Keskpankade arveldussüsteemi arendustööd peaksid lõpule jõudma 2018. aasta novembriks.
   
 • Pärast SEPA-le üleminekut 2014. aastal tegi Euroopa jaemaksete nõukogu* ettepaneku, et Euroopas võiks kasutusel olla vähemalt üks reaalajas toimuvate maksete lahendus, mis töötaks aasta ringi ja ööpäev läbi. Lahenduse reeglistiku töötas välja Euroopa maksenõukogu** ja taristu ehitati valmis 2017. aasta novembriks. Alates 21. novembrist saavad pangad välja töötada enda klientidele mõeldud lahendused. Pangad võivad süsteemiga liituda kahes osas: kas ainult selleks, et välkmakseid teistest pankadest vastu võtta, või ka ise välkmakse teenust pakkuda.

*Euroopa jaemaksete nõukogu (European Retail Payments Board) loodi 2013. aastal Euroopa Keskpanga juurde ning see hõlmab lisaks pankadele erinevaid maksetega seotud turuosalisi. Nõukogu eesmärk on arendada Euroopas integreeritud, uuenduslikku ja konkurentsivõimelist jaemakseturgu. Vaata lähemalt SIIT.

**Euroopa maksenõukogu (European Payments Council) esindab makseteenuste pakkujaid (näiteks pangad, pangaliidud) ning tema eesmärk on toetada ja edendada Euroopa riikide vaheliste maksete tegemist. Vaata lähemalt SIIT.

 • Autor: Madis Müller, Eesti Panga asepresident
 • Allikas: Eesti Pank
Seotud märksõnad: välkmakse, sepa, makseteenus
tarkvara

Veel samal teemal

Viimati lisatud artiklid samas rubriigis

Vaata kõiki artikleid
 
puhkuste ajakava 2018
Töövahendid
Naljanurk

Raamatupidaja kontrollib töölähetusest saabunud töötaja kuludokumente.
"Mis astronoomiline summa see on?"
"See on arve hotelli eest."
"Aga kes andis Teile loa hotell ära osta?"

Uudised > Eelnõud
Kalender & arhiiv
E T K N R L P
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
« Märts 2018 »
Tööpäevade arv kuus 21
Töötunde kuus 168
Riigipühad: 30.03

Vaata tööajafondi..
E-POOD
Gallup
Kas teie ettevõttes tutvustatakse töötajatele juba uue isikuandmete kaitse üldmääruse nõudeid?
 Jah
 Ei
 Ei tea
Äriregister
Kreedix
Maksu- ja tolliamet
Eesti KMKR otsing
 • Manpower TL
 • SimplBooks
 • epood
 • Maksuskoop
 

Hommikuseminarid

Koostööpartnerid
  RMP Eesti RMP Eesti OÜ Registrikood 11027462
KMKR EE100898345

Swedbank: EE582200221024811122
SEB Pank: EE221010220073067015
LHV Pank: EE117700771000732704

Jur. aadress: Rukki 18-8, Tallinn
Kontor: Mustamäe tee 5-607, Tallinn
Tel. 6 848 110
E-post: info@rmp.ee
RMP Eesti tooted Portaal RMP.ee
Uudiskiri Nädalakiri
Ajakiri Spetsialist

Raamatupidaja kalendermärkmik
Juhendraamat KÜ raamatupidamine
Juhendraamat MTÜ raamatupidamine
Dokumendinäidised

KOOLITUSED
Raamatupidamisteenus
Majandusarvestuse põhitõed

RSSFacebookTwitter
RMP.ee Kontakt
Uudised
Kasutajatingimused
Foorumi tingimused
Koostööpartnerid
REKLAAM
Tagasiside

STATISTIKA
253548  Foorumi postitust
363  E-poe toodet
84  Koolitust
23209  Artiklit
52522  Registreerunud kasutajat
36196  Nädalakirja tellijat
33397  Pers. pakkumise tellijat
Lugeja staatus  KÜLALINE
   - ei näe spetsialistide artikleid
   - ei kehti soodustused
   - ei saa populaarset uudiskirja Nädalakiri

REGISTREERU


 REGISTREERUNUD KASUTAJA
   + kõik artiklid sisselogimisel nähtavad
   + PDF ajakiri Spetsialist tasuta
   + uudiskiri Nädalakiri e-postile
   + soodustused RMP Eesti koolitustele

Logi sisse
 

© RMP Eesti OÜ 2004-2017