Kuidas mõjutab majanduspoliitika sinu igapäevelu? Tahad teha paremaid otsuseid?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

2011. aastal liitus Eesti eurotsooniga ja avas oma majanduse uutele mõjutustele. Mida need muutused tähendavad? Kuidas mõjutavad Euroopa Keskpanga rahapoliitilised otsused Eesti majandust? Mis rolli mängib keskpanga baasintressimäär inimeste ja ettevõtete igapäevaelus? Kust me välja loeme, millal algab ja lõpeb majanduskriis?

Detsembris algavad taas Tartu Ülikooli kaugkoolituskursused Tallinnas. Viimasena on kursuste valikusse lisandunud panganduse keskastme kursus MAKROMAJANDUSEST ja RAHAPOLIITIKAST, mis aitab orienteeruda Eesti ja ka maailma majandusmaastikul ning mille abiga leiab muu hulgas vastused ka eeltoodud küsimustele.

Kursus käsitleb makromajanduse ja raha olemust ning keskpankade rahapoliitika mõju reaalmajandusele ning selle käigus mõtestatakse lahti majandusindikaatorite olemus, makromajanduse seosed ja rahapoliitika mõju majandustsüklitele.

RMP.ee toimetuse küsimustele vastab kursuse õppejõud Robert Müürsepp. 

Millest kursusel juttu tuleb? 

Kursusel tuleb juttu sellest, kuidas rahapoliitika mõjutab meie igapäevast majanduselu. Selle paremaks mõistmiseks tutvustatakse makromajanduse peamisi seoseid, analüüsitakse riigi rolli majanduses ja õpitakse tundma majandusprotsesside mõõtmismeetodeid nagu sisemajandusekoguprodukt (SKP). Loomulikult ei pääse raha olemuse ja rahapoliitika vahendite käsitlemisest. Samuti uuritakse erinevaid majandustsüklite teooriaid ja nende võimalikke seoseid rahapoliitikaga. 

Kellele kursus sobib? 

Eelkõige on kursus suunatud inimestele, kelle igapäevatööd mõjutavad rahapoliitilised otsused. Seega on meie peamiseks sihtgrupiks analüütikud, maaklerid ja teised, kes töötavad panganduses, kindlustuses ja mujal finantssektoris. Kindlasti tulevad kursuse jooksul kasuks varasemad teadmised majandusest ja pangandusest. Kuid see ei tähenda, et eelnevad teadmised valdkonnast on kursuse läbimiseks hädavajalikud. Kõik kursuse läbimiseks vajalikud teadmised on omandatavad ka õpingute käigus. Nii sobib kursus tegelikult kõigile, keda huvitab, kuidas mõjutavad keskpankurite otsused inimeste igapäevaelu. Ka kursuse koostamisel on silmas peetud, et õppematerjalid oleksid lihtsalt ja selgelt loetavad.  

Vastavatest teadmistest on kasu aga teistelegi, kuna raha väärtuse ja inflatsiooniprotsesside tundmine aitab teha paremaid tarbimis- ja säästmisotsuseid. Kursusest võib aga kasu olla ka näiteks ajakirjanikule, kes soovib analüüsida, mis moel võivad keskpanga otsused mõjutada lihtinimeste käekäiku. Samuti annab kursus aimu sellest kas ja kui palju on näiteks poliitikutel üldse võimalik majandusprotsesse suunata. 

Miks tasub kursust kuulama tulla? 

Rahapoliitika mõjude tundmine aitab inimestel teha paremaid otsuseid mitmes valdkonnas. Näiteks aitavad need teadmised analüütikutel paremini mõista igapäevaseid majandusprotsesse ja maaklerid saavad teha paremaid investeerimissoovitusi. Kuna kursusel käsitletakse ka makromajanduse mõõtmise aspekti, siis võimaldab selle läbimine paremini mõista ka makromajandusstatistikat. 

Kursus läheneb teemale eelkõige meile lähedase Euroopa keskpanganduse kaudu. Mõistmaks paremini näiteks Euroopa Keskpanga kommunikatsiooni avalikkusega saab klassiruumis analüüsitud ka avaldatud pressiteateid ja mõttekäike, mis viisid keskpankureid nende tehtud otsusteni. Samuti on harjutuste käigus võimalik asetada iseennast keskpankuri rolli ja seeläbi proovida, milliseid otsuseid ise igapäevaste majandusprobleemidega vastakuti olles tehtaks. Selline lähenemine aitab paremini mõista ka keskpankurite otsuste põhjuseid ja milliseid aspekte tuleb üldmajanduslike otsuste tegemisel silmas pidada. 

Õppejõududest     

Robert Müürsepp on õppinud majandusteadust Tartu Ülikoolis. Viimased neli aastat on ta töötanud Statistikaametis rahvamajanduse arvepidamise valdkonnas. Varasemast on tal kogemusi ka erasektorist.

Tõnu Mertsina on õppinud majandusteadust Eesti Põllumajandusülikoolis ja Inglismaal Oxford University Queens College’is. Praegu töötab ta Swedbank Eesti peaökonomistina. Eelnevalt juhtis ta Statistikaametis rahvamajanduse arvepidamist, kuid on töötanud ka Eesti Pangas, Konjunktuuriinstituudis ja mujal. 
 

Lahenda kontrolltest, et saada teada, kas ka sul tasuks kaaluda kursusel osalemist.

Täpsem info kursuse ja registreerumise kohta on kättesaadav siit.

Pärast kursuse "Makromajandus ja rahapoliitika" läbimist peaksite olema suuteline:

  • kirjeldama majanduse arengut, mõistma SKP ja majandustsüklite kujunemist;
  • loetlema avaliku sektori funktsioone ja tegevuspõhimõtteid;
  • tõlgendama majandusstatistikat: selgitama võimalikke ohte majandusstabiilsusele ja prognoosima majanduse võimalikku arengut;
  • analüüsima rahaturul toimuvat, nimetama rahapoliitika elluviijaid, selgitama nende eesmärke ja vahendeid;
  • prognoosima rahapoliitika teostajate võimalike samme;
  • hindama erinevate eelarve- ja rahapoliitiliste vahendite mõju makromajandusnäitajatele, sh kasutama IS-LM mudelit.

 
Vaata ka:

Registreeru Tartu Ülikooli talvesemestri kaugkoolituskursustele kuni 1. detsembrini!

Allikas:  Tartu Ülikool

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll