Teejuht 2019
Neljapäev, 16. August
 

Majandusspidomeeter: ettevõtjate optimism majanduse edenemise suhtes on raugemas

Tööandjate Majandusspidomeetri näit 2018 teises kvartalis langes 79-lt kilomeetrilt tunnis 78-ni. Kuigi ettevõtjate negatiivseid hinnanguid valitsuse majanduspoliitikale oli teises kvartalis vähem ja valitsus piltlikult öeldes piduripedaali andis järele, vähenes teiselt poolt ettevõtjate optimism majanduse edenemise suhtes.

Konkreetsemalt hinnati esimesest kvartalist madalamalt müügimahtu (va ehitus), väljavaateid hinnatõusule ja töötajate juurdepalkamisele. Kokkuvõttes nähakse siiski, et hinnad pigem tõusevad või jäävad samale tasemele kui langevad ja ka uute töötajate leidmiseks nähakse jätkuvalt vaeva. Suurimaks majandusarengu takistuseks peetaksegi oskustööliste puudust, vähest innovatsiooni ja rahvusvahelist konkurentsivõimet ning valitsuse majanduspoliitikat.

Eelmise kvartaliga võrreldes kasvas neutraalsete hinnangute osakaal valitsuse majanduspoliitika suhtes 36,6%-lt 50%-le. Selle võrra vähenes negatiivsete hinnangute osakaal. Endiselt on 48% ettevõtjatest valitsuspoliitikaga rahulolematud ja vaid 2% rahul. Neutraalsete hinnangute kasvu võis tingida mitmete negatiivse mõjuga otsuseid tasakaalustav energiamahukate tootmisettevõtete elektri- ja maagaasiaktsiisimäära vähendamine ning see, et uusi makse riigieelarvestrateegiaga ette ei nähtud. 

Veel samal teemal

Järgmises kvartalis võib negatiivseid hinnanguid olla jälle rohkem, kuna valitsus on kooskõlastusringile saatnud tööõnnetuskindlustuse väljatöötamiskavatsuse, mis paneks tööandjale uue kohustuse maksta kindlustusmakseid juhuks, kui töötajaga peaks tööl olles juhtuma õnnetus. Kui tööõnnetuskindlustus potentsiaalselt tõstaks tööjõukulusid, siis endiselt ei ole midagi tehtud tööjõupuuduse probleemi leevendamiseks, kuigi just see on hetkel tööandjate jaoks suurim probleem. Ka kauaoodatud energiamahukate ettevõtete elektri ja maagaasiaktsiisimäära vähendamisest ei piisa ettevõtjate hinnangul energiahinna konkurentsivõimeliseks muutmiseks naaberriikidega võrreldes. Nimelt energiaintensiivsuse kriteerium on seatud väga kõrgele, mistõttu kvalifitseeruvad madalamatele aktsiisimääradele vaid üksikud ettevõtted. Elektriaktsiisi vähendamisest üksi ei piisaks ka seetõttu, et võrgutasude ja taastuvenergiatasude osakaal elektrihinnas on isegi suurem. Näiteks võrgutasud moodustavad elektrihinnast ca kolmandiku, elektriaktsiis vaid alla 5%. Seega tuleks alandada energiaintensiivsuse kriteeriume nii juba vastu võetud elektriaktsiisi kui alles kooskõlastamisringil käinud maagaasi aktsiisivähendamise eelnõu puhul ning töötada ka võrgutasude ja taastuvenergiatasu vähendamise nimel, et energiahinnad oleksid suurtarbija jaoks naaberriikidega konkurentsivõimelised. Praegu on isegi Soomes ja Rootsis energiaintensiivse tööstuse jaoks elektrihind märksa madalam. Maagaasi hind on äritarbijale madalam nt Lätis, Leedus ja Poolas.

Kommenteerib Eesti Toiduainetööstuse Liidu juhataja Sirje Potisepp: 

Üleüldiselt iseloomustab 2018. aastat hinnatõus, mis algas juba möödunud aastal ning ei võtnud tuure maha ka käesoleva aasta teises kvartalis. 

Toiduainete hinnatõus oli juunis sama suur kui mais, ligi 3% ning tõus on olnud läbivalt läbi viimaste kuude. Julgen ennustada toiduhindade jätkuvat kallinemist ka järgnevate kvartalite jooksul. Seejuures on suurimateks toiduainete hindade mõjutajateks kaudsed maksud, palgasurve ja tööjõupuudus. Lisaks annab hinnatõusule hoogu praegu kestev põuane suvi, mis räsib tooraine kasvatajaid ning kasvatab tooraine hindasid. 

Praeguse valitsuse kehtestatud maksupakett mõjub laastavalt kõigi toodete ja teenuste lõpphindadele. Muuhulgas toimub läbi kehtestatud kütuseaktsiisi, elektriaktsiisi, gaasiaktsiisi, logistikat mõjutava raskeveokimaksu, teekasutusmaksu jm topeltmaksustamine, mis mõjutab tugevalt ka toidutööstust ja toiduainete lõpphindasid.

Eraldi pean välja tooma alkoholiaktsiisi, tänu millele on viimase aastaga alkohoolsed joogid kallinenud tervelt 15,7 protsenti. See on hoogustanud olulisel määral ka piirikaubandust ning kasv on jätkuv. Alkoholitootjate esimese poolaasta müüginumbrid näitavad, et õlut müüdi Läti piiril ligi 80% rohkem kui eelmisel aastal samal perioodil ning muud lahjat alkoholi tervelt 3,4 korda rohkem. Vastupidiselt loodetule pole see aga vähendanud Eesti elanike alkoholitarbimist, sest juunis avaldatud Konjunktuuriinstituudi andmete järgi on elanike tarbimine aastaga mõnevõrra (0,7%) isegi kasvanud. 

Ühtlasi on üheks järjekordseks ilmekaks näiteks meie praeguse valitsuse tegevusest ning maksupoliitikast hiljuti kooskõlastusringile saadetud tööõnnetuskindlustuse väljatöötamiskavatsus, mis paneks tööandjale uue kohustuse maksta kindlustusmakseid juhuks, kui töötajaga peaks tööl olles õnnetus juhtuma. See on tööandjatele aga solvav, sest ükski ettevõtja ei saa töötaja eest lõpuni vastutada. Tööõnnetuse korral on suur roll tihti töötajal endal, mistõttu võiks töötajate kindlustamine tööõnnetuste vastu jääda ettevõtetele vabatahtlikuks. Ettevõtjad pingutavad niikuinii uute töötajate leidmise nimel ning koolitavad neid piisaval vajalikul määral.

Kokkuvõtvalt – on oluline, et viimase aja maksupoliitika ei muutuks normiks. Kui mõelda aga sellele, et meie poliitikud hakkavad peatselt juba uute valimislubadustega välja tulema, siis on ettevõtjad ja toidutootjad juba eos ettevaatlikuks ja kartlikuks muutunud.

Kommenteerib Eesti Kaupmeeste Liidu tegevjuht Nele Peil

Kaubandusvaldkonna suurim üllataja on olnud vast see, et tulumaksureform suunas tarbimise kasvu vähem raha, kui ootasime. Kasvud on majanduse head käekäiku arvestades pigem tagasihoidlikud; näiteks toidu-ja rõivakaubanduses. Paremini läheb auto- ja kinnisvaramüügis, meelelahutuse (teenuste) müügis.  

Suurim kitsaskoht on endiselt ja saab olema veel pikka aega tööjõu piisavus. Puudu on nii spetsialiste kui lihttöölisi, mis paneb kaubandussektori otsima kõikvõimalikke kohti efektiivistamiseks. Ettevõtjad tegelevad standardiseerimise ja automatiseerimisega. Tunnustame seetõttu eriti kõiki avaliku sektori katseid bürokraatiat vähendada ja seadusloomes alati arvestada, et seda juurde ei tekitataks. 

Lõputu teema Läti piirikaubandusega ei ole kusagile kadunud. Ettevõtjad räägivad üha enam alkoholi kõrval ka teistest kaubakategooriate müükide langustest, mille puhul müügid on osaliselt Lätti suundunud. Arvestades seda, et piirikaubanduse mahu ennustused on erasektori poolt olnud üsna täpsed juba kaks aastat koos kõigi kaasnevate uuringute ja hoiatustega, on üsna masendav lugeda uudistest, et riik on otsustanud kulutada 83 000 eurot (!) tellimaks uuringut, mis peaks välja selgitama aktsiisipoliitika mõjusid.

Seadusandliku poole pealt on suurim mure ja ebaselgus hetkel menetletava jäätmeseaduse eenõuga, mida mitmed sektorid pingsalt jälgivad. Valdkond on keeruline ja on oluline tagada, et mammuteelnõusse ei pikitaks sisse võimalusi mingile seltskonnale elanikkonna ja teiste sektorite arvelt rikastuda. Jäätmed on kaubanduse jaoks puhas kulu, mistõttu tegeleme ise pidevalt sellega, et nende teket maksimaalselt ennetada. Näiteks kilekottide kasutust oleme suutnud viimase kahe aastaga vähendada sõltuvalt jaeketist 15-50%.

Teejuht 2019

Veel samal teemal

Viimati lisatud artiklid samas rubriigis

 • Salasigarettide turg on koondumas Lõuna-Eesti piirilinnadesse 15.08.2018

  Võltsingute ja välisriikide maksumärgistusega sigarettide tarvitamine oli Eestis tänavu teises kvartalis kerges tõusutrendis ning seejuures on salasigarettide turg seoses piirikaubandusega koondumas Ida-Virumaa asemel Lõuna-Eesti piirilinnadesse, selgub turu-uurin ...
  Loe edasi..

 • Maksete liikumine pühade ajal 15.08.2018

  Riigipühal tasub kindlasti tähelepanu pöörata erinevate pankade maksete liikumise ajale. Artiklis toome välja suurimate pankade arvelduste info.
  Loe edasi..

 • Eesti kütuste kvaliteet on jätkuvalt hea 14.08.2018

  Möödunud aasta jooksul võetud ligi viiesajast kütuseproovist leiti üheksa kvaliteedinõuete rikkumist. Kuna rikkumisi oli peaaegu niisama vähe kui aasta varem, võib öelda, et Eestis on kütuse kvaliteet jätkuvalt hea. "Kütuste kva ...
  Loe edasi..

 • Ekspordikasv on tugev, kuid kitsapõhjaline 13.08.2018

  Selle aasta esimesel poolel Eestis toodetud kaupade ekspordikasv kiirenes – seda nii jooksev- kui ka püsivhindades. Kui möödunud aastal suurenes eksport rahalises väärtuses 7%, siis sel aastal on see kiirenenud 9 protsendini. Hinnamuutusega korrigeeritud ekspordi ehk ...
  Loe edasi..

 • Ettevõtetele hüvitati 230 000 euro eest kahjusid 07.08.2018

  Esimesel poolaastal hüvitas KredEx Krediidikindlustus ettevõtetele ligi veerand miljoni eest kahjusid seoses äripartnerite makseriskide realiseerumisega nii Rootsis, Soomes, Horvaatias, Slovakkias kui ka Eestis, selgub ettevõtte majandustulemustest. --related-- KredEx Kredi ...
  Loe edasi..

Vaata kõiki artikleid
 
toopakkumised
Töövahendid
Naljanurk

Andke endast tööl alati 100%!
12% esmaspäeval
28% teisipäeval
35% kolmapäeval
20% neljapäeval
5% reedel

Uudised > Eelnõud
Kalender & arhiiv
E T K N R L P
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
« August 2018 »
Tööpäevade arv kuus 22
Töötunde kuus 176
Riigipühad: 20.08

Vaata tööajafondi..
E-POOD
Gallup
Äriregister
Kreedix
Maksu- ja tolliamet
Eesti KMKR otsing
 • Keskkonnateenused
 • Rentest
 • epood
 • Maksuskoop
 

Merit Tarkvara

Koostööpartnerid
this content xxxindianporn.mobi
navigate to this site lime-torrents.org kickasstorrente.net
  RMP Eesti RMP Eesti OÜ Registrikood 11027462
KMKR EE100898345

Swedbank: EE582200221024811122
SEB Pank: EE221010220073067015
LHV Pank: EE117700771000732704

Jur. aadress: Rukki 18-8, Tallinn
Kontor: Mustamäe tee 5-607, Tallinn
Tel. 6 848 110
E-post: info@rmp.ee
RMP Eesti tooted Portaal RMP.ee
Uudiskiri Nädalakiri
Ajakiri Spetsialist

Raamatupidaja kalendermärkmik
Juhendraamat KÜ raamatupidamine
Juhendraamat MTÜ raamatupidamine
Dokumendinäidised

KOOLITUSED
Raamatupidamisteenus
Majandusarvestuse põhitõed

RSSFacebookTwitter
RMP.ee Kontakt
Uudised
Kasutajatingimused
Foorumi tingimused
Koostööpartnerid
REKLAAM
Tagasiside

STATISTIKA
257354  Foorumi postitust
341  E-poe toodet
96  Koolitust
22235  Artiklit
52819  Registreerunud kasutajat
36234  Nädalakirja tellijat
33339  Pers. pakkumise tellijat
Lugeja staatus  KÜLALINE
   - ei näe spetsialistide artikleid
   - ei kehti soodustused
   - ei saa populaarset uudiskirja Nädalakiri

REGISTREERU


 REGISTREERUNUD KASUTAJA
   + kõik artiklid sisselogimisel nähtavad
   + PDF ajakiri Spetsialist tasuta
   + uudiskiri Nädalakiri e-postile
   + soodustused RMP Eesti koolitustele

Logi sisse
 

© RMP Eesti OÜ 2004-2017