aastaaruanne 2017
Esmaspäev, 22. Jaanuar
 

Pankrotti jõuavad vaid suuremad võlglased

Värske Creditinfo 2016. aasta pankrotiuuringu põhjal saab väita, et pankroti väljakuulutamiseni jõuavad Eestis olulisemate võlgadega ettevõtted ja pankrot on vaid suurema võlaprobleemi jäämäe veepealne osa.

Pankrottide hulk Eestis väheneb ning pankrotiettevõtete osakaal oli 2016. aastal juba madalam kui buumiaastatel. Mullu lõppes pankrotimenetlusega 335 äriühingu tee, nendest 203 puhul menetlus rauges ja vaid 132 ettevõtte puhul kuulutati pankrot välja. Kokku oli pankrotiettevõtetel 12,3 miljonit eurot maksehäireid ehk võlgnevusi äripartnereile ja 12,5 miljonit eurot maksuvõlga riigi ees. 2016. aastat iseloomustas samas, et väga ulatuslikke võlgnevusi palju ei olnud. Näiteks eelnenud aastal moodustasid nõuded Estonian Airi vastu pea sama suure summa kui tänavustel pankrotiettevõtetel kokku.

Kehtib reegel, et ettevõtted, kelle puhul pankrot välja kuulutati omasid võlausaldajate ees märksa suuremaid kohustusi, keskmiselt 73 890 eurot, kui need, kelle pankrotimenetlus rauges. Väiksemad ja väheste võlgadega ühingud surevad pigem suurema kärata.

Võlamäe veealune osa

2016. aastal kustutati Äriregistrist aga kokku 10 403 ühingut. Erinevatel põhjustel jõudis likvideerimiseni ise 4089 ühingut, samas kui 5926 sundlikvideeriti.

Likvideerimise protsess on pankrotimenetlusest erinev, kuid see ei tähenda, et nende tuhandete ettevõtete kadumisel ei jääks üles tasumata võlgu. On kõnekas, et sundlikvideeritud ettevõtetest jäid võlad maha 40%, kokku 10,5 miljonit eurot maksehäireid ja 19,6 miljonit eurot maksuvõlga. Muudel põhjustel likvideeritute puhul olid need näitajad 15% ja 8,3 miljonit ja 4,6 miljonit eurot.

See tähendab, et ligi 3000 likvideeritud ettevõtte puhul oli keegi, kes sai kahju ja negatiivse kogemuse osaliseks. Creditinfo kogemus põhjal võib pankrottide vähesus ja erandlikkus mõjutada meie ettevõtluskultuuri. Mida enam ettevõtjad tajuvad, et tõenäosus pankrotimenetluse läbitegemisele on madal ja pigem saab raskuste tekkides arvestada ettevõtte mahajätmise, registripoolse kustutamise ja varade väljakantimise lihtsusega, seda suurem on oht, et võlgu jäämine muutub ettevõtjate endi jaoks aktsepteerituks ja mõnegi jaoks osaks ärimudelist. Selline hiiliv negatiivse suhtumise levik võib hakata mõjutama erinevaid hankeid ja ettevõtete vahelisi suhteid.

Võlaprobleemides on kannatajaks eelkõige pigem väiksemad ja nõrgemad ettevõtted, kes on teinud ärijuhtimises vigu, krediteerinud partnereid ning ei saa probleemide tekkides suurt midagi ette võtta. Väikesed võlad on kurnavad, kuid ei pruugi tunduda väärt lõpuni minemist, pankrotiavalduse esitamist või kohtuskäiku.

Probleeme tasub ennetada ja nende vältimiseks järgida lihtsaid reegleid:

 • Tee äriotsused ratsionaalselt. Selle asemel, et anda sisetunde põhjal laenu tuttava ettevõttele, vaata üle ka ettevõtte taust. Seda aitavad teha näiteks Creditinfo Krediidireiting või omal käel ettevõtte finantsnäitajate analüüsimine. Tuleks vaadelda võimaliku partneri äriplaani ja hinnata krediidi tagastamise võimekust. Oluline on jälgida müügitulu, kasumi ja teiste näitajate trende. Likviidsuse või rentaabluse infot annavad rahandussuhtarvud. Võta aega, et tutvuda partneri bilansi, kasumiaruande ja rahavoogudega. Tee endale selgeks, mis mida näitab ja kuidas olemasolevat infot kasutada.
   
 • Tasub uurida ettevõttega seotud isikute, nagu juhtide ja omanike tausta. Creditinfo pakub selleks erinevaid võimalusi. Kui ettevõte on uus või puudub ülevaade selle varasemast tegevusest, tuleb olla eriti tähelepanelik. Kui firma omanik on varem viis ettevõtet pankrotti tüürinud, ei ole põhjust tema kuuendale ärile laenuandjaks asuda. Samuti võiks kahtlusi äratada see, kui omanike struktuur on hägune ega paista reaalsusele vastavat.
   
 • Kui otsus koostööd teha on siiski olemas, tuleb aeg-ajalt koostööpartnerite käekäigul ja sammudel silma peal hoida. Näiteks on Creditinfol selleks spetsiaalne teenus Krediidiriskide haldus. Juba esimesed märgid makseraskustest tõstavad äripartneri riskitaset. Kui ettevõte on otsustanud võlgu jääda, siis on reeglina raha kätte saamine keeruline. Põhjendusi leitakse erinevaid ja maksetega venitamine võib võtta mitmeid vorme, kuid tähtis on muutunud olukord ära tunda ja võimalikult kiiresti reageerida. Ei tohi lasta tekkida sõltuvust ühest tehingust või ühest kahtlase taustaga partnerist.
   
 • Lõpuks on igasuguse äri puhul oluline juriidiline pool. Pea meeles, et sind kaitseb tugev leping. Iga ettevõte saab end selgete reeglite paika panemisega kaitsta. Kui lepingutes on kirjas sammud võlgnevuste tekkides, näiteks on määratud tagatis, suurendab see soovi korrektselt käituda.

Kokkuvõttes näitab Creditinfo uuring, et kuigi pankrottide osakaal Eestis on madal, mis klapib üldise hea maksekäitumisega, on ettevõtlusmaastikul siiski hulgaliselt erandeid ja võlaprobleemiga kokkupuutumine ei ole haruldane. Pea alati on pankroti või võlgadega likvideeritud ettevõtete puhul keegi, kes saab kõrvetada. Selleks, et seda vältida, tuleb oma äri õigesti juhtida.

tarkvara

Veel samal teemal

Viimati lisatud artiklid samas rubriigis

 • Inimesed ei pea praegust pensionisüsteemi jätkusuutlikuks 18.01.2018

  Rohkem kui kaks kolmandikku inimestest ei pea praegust pensionisüsteemi jätkusuutlikuks, selle jätkumist toetab kolmandik, kuid konsensust ei ole ka selle muutmise suhtes, selgus MTÜ Ühiskonnauuringute Instituudi tellimusel Turu-uuringute AS korraldatud kahest küsitlusest.
  Loe edasi..

 • Ekspordikasv aasta lõpus kiirenes 16.01.2018

  Eelmise aasta keskel aeglustunud eksport sai aasta viimastel kuudel taas hoo sisse. Kuigi Rootsi ehitusturu pidurdumine võib tänavu mõne sektori jaoks probleeme põhjustada, jääb üldine turukonjunktuur 2018. aastal eksportööridele soodsaks. Ekspordi ...
  Loe edasi..

 • Krüptovarad – mull või tulevik 15.01.2018

  Kui küsida mõnelt laia haardega spekulandilt, mis on hetkel kõige kuumem turg, siis tõenäoliselt jõuab jutt üsna ruttu krüptoraha, bitcoin’i ja plokiahelani. See pole ka mingi ime, sest meedia on täis artikleid inimestest, kes bitcoin’ ...
  Loe edasi..

 • Euroopa Keskpanga baasintressimäärad alates 2005. aastast 14.01.2018

  Baasintressimäärad mõjutavad otseselt pankadevahelise rahaturu intressi Euribor, millega on seotud suur osa eluasemelaenudest ka Eestis.   Põhiliste refinantseerimis- operatsioonide pakku ...
  Loe edasi..

 • Hinnatõus sel aastal aeglustub 09.01.2018

  Eelmisel aastal kasvasid hinnad kolmeaastase pausi järel. Hinnatõus oli kiire, ulatudes 3,4 protsendini. Hinnad tõusid, kuna ühelt poolt kallinesid mitmed tootmissisendid (tooraine, tööjõud) ja tõusid tarbimismaksud. Teiselt poolt võimaldas hind ...
  Loe edasi..

Vaata kõiki artikleid
 
puhkuste ajakava 2018
Töövahendid
Naljanurk

Kalmistuvalvur tuleb kontorisse ja annab lahkumisavalduse.

Küsitakse: "Milles asi?" 

Kalmistuvaht: "Ma ei jaksa enam! Terve päeva ja öö käin mööda kalmistut ja loen "Siin puhkab...". Ainult mina lollike teen tööd!" 

Uudised > Eelnõud
Kalender & arhiiv
E T K N R L P
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
« Jaanuar 2018 »
Tööpäevade arv kuus 22
Töötunde kuus 176
Riigipühad: 01.01

Vaata tööajafondi..
E-POOD
Äriregister
Kreedix
Maksu- ja tolliamet
Eesti KMKR otsing
 • Regionaalhaigla
 • cwt
 • cash on
 • Avalik andbemaas
 
Koostööpartnerid
  RMP Eesti RMP Eesti OÜ Registrikood 11027462
KMKR EE100898345

Swedbank: EE582200221024811122
SEB Pank: EE221010220073067015
LHV Pank: EE117700771000732704

Jur. aadress: Rukki 18-8, Tallinn
Kontor: Mustamäe tee 5-607, Tallinn
Tel. 6 848 110
E-post: info@rmp.ee
RMP Eesti tooted Portaal RMP.ee
Uudiskiri Nädalakiri
Ajakiri Spetsialist

Raamatupidaja kalendermärkmik
Juhendraamat KÜ raamatupidamine
Juhendraamat MTÜ raamatupidamine
Dokumendinäidised

KOOLITUSED
Raamatupidamisteenus
Majandusarvestuse põhitõed

RSSFacebookTwitter
RMP.ee Kontakt
Uudised
Kasutajatingimused
Foorumi tingimused
Koostööpartnerid
REKLAAM
Tagasiside

STATISTIKA
251933  Foorumi postitust
344  E-poe toodet
101  Koolitust
22930  Artiklit
52255  Registreerunud kasutajat
36055  Nädalakirja tellijat
33285  Pers. pakkumise tellijat
Lugeja staatus  KÜLALINE
   - ei näe spetsialistide artikleid
   - ei kehti soodustused
   - ei saa populaarset uudiskirja Nädalakiri

REGISTREERU


 REGISTREERUNUD KASUTAJA
   + kõik artiklid sisselogimisel nähtavad
   + PDF ajakiri Spetsialist tasuta
   + uudiskiri Nädalakiri e-postile
   + soodustused RMP Eesti koolitustele

Logi sisse
 

© RMP Eesti OÜ 2004-2017