Piimatootjad toorpiima hinnalangust järgmisel poolaastal ei näe

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Piimatootjad on 2014. aastal alanud piimakriisist üle saanud ja lähiajal piima hindade langust ei prognoosi.

"Piima hind sel poolaastal ei lange ja ma arvan, et see pigem tõuseb, kuna hetkel on maailmas puudus piimarasvast," ütles BNS-ile Kõljala Põllumajandusliku OÜ juhatuse esimees Tõnu Post. "Inimesed eelistavad taas loomsest rasvast tooteid, taimsete rasvadega toodetu asemel," ütles ta.

Tema sõnul on Euroopas olnud piimakarjadele võrreldes Eestiga üsna ebasoodne aasta. "Lõuna-Euroopas on näiteks tekkinud põudade tõttu probleem sööda varumisega," sõnas ta. Samuti on piima toodangu maht tema sõnul olnud Euroopas langustrendis. "Kui üle-eelmine ja eelmine aasta oli Eestis piimasektoris kriis, siis sel aastal on see läbi," ütles Post.

"Hinnatõus algas täpselt aasta tagasi augusti alguses ja kogu aasta on ta hästi tugev olnud ja ei näe ühtegi põhjust miks hind peaks langema hakkama. Näeme, et turg püsib tugevana selle aasta lõpuni," sõnas Valio Eesti juhatuse liige Maido Solovjov.

"Kui me vaatame toorpiima tootmist, siis toorpiima tootmine Euroopas oli esimesel kvartalil madalam, kui mullu samal ajal, kuid kolmandas kvartalis on tootmine tõusma hakanud ja eelmise aasta tasemele välja jõudnud. Aga võib öelda, et tarbija on praegu tugeva ostujõuga ja valmis kulutama," sõnas ta.

"Hinnatase on hetke nii kõrge, et uut hinnatõusu ei näe, sest siis mõjub hind juba tarbimisele. Toode läheb liiga kalliks ja hakatakse sellele asendust otsima. Aga ennustada piimanduses enam keegi ei taha. Elatakse kaks-kolm kuud korraga," ütles Solovjov.

Statistikaameti andmetel oli käesoleva aasta esimesel poolaastal piima keskmine kokkuostuhind ilma käibemaksuta Eestis 31,7 senti kilogrammist. "Võrreldes 2016. aasta sama perioodiga on piima kokkuostuhind tõusnud 43 protsenti. Siiski tuleb silmas pidada, et 2016. ja 2015. aastal valitses piimaturul väga sügav kriis ja piima kokkuostuhinnad olid väga madalad," sõnas Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhatuse esimees Roomet Sõrmus.

"Nii 2015. kui 2016. aastal ulatus piima keskmine kokkuostuhind aasta keskmisena 23,7 sendini kilogrammist, mis oli tunduvalt madalam piima tootmise omahinnast, mis ulatub Eestis sõltuvalt tootjast hinnanguliselt 28-30 sendini kilogrammist," lisas Sõrmus. "Selle aasta esimesel poolaastal on piima kokkuostuhind stabiliseerunud suhteliselt normaalsel tasemel. Vastu suve on keskmine hind küll pisut langenud. Selle aasta esimese kuue kuu keskmine hind jääb pisut alla 2013. aasta hinnatasemele, mil piima kokkuostul maksti aasta keskmisena 32,6 senti kilogrammist."

"Eesti kaotas 2014. aasta augustis alanud piimaturu kriisi tõttu 2,5 aastaga ligi 13 protsenti piimalehmade koguarvust. Kui 2014. aasta juuni lõpu seisuga oli Eestis piimalehmi 99 500, siis 2016. aasta lõpuks oli neid alles veel vaid 86 300," sõnas Sõrmus.

2014. aasta talveks rekordilise 40 sendini kerkinud piima kokkuostuhind hakkas maailmaturul tekkinud piima ülepakkumise ja Vene turu sulgumise koosmõjul langema 2014. aasta mais. Suurim kukkumine kestis 2014. aasta aprillist septembrini, mil hind kukkus 40 sendilt 25 sendile. 2015. aastal said Saaremaa tootjad piima eest 21–25 senti. 

Eesti piimatootmise omahind langes 2015. aastal 15,6 protsenti võrreldes aasta varasemaga, jäädes alla müügihinna. 2015. aastal moodustasid toetused, välja arvatud toetused investeeringutele Eesti piimatootjate sissetulekutest keskmiselt 18 protsenti, seejuures oli rohkem kui 300 lehmaga ettevõtetes toetuste osakaal 15 protsenti ja alla 21 lehmaga majapidamistes 42 protsenti.

Eelmise aasta oktoobris kasvas statistikaameti andmetel Eesti piima keskmine kokkuostuhind oktoobris aastaga 14,8 protsenti 263,86 euroni tonnist.

Allikas:  BNS

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll