Põllumajandussektoris on kokkuostuhinnad kasvanud

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Piimalehmade ja sigade arvu vähenemine on tänavu esimesel poolaastal peatunud ning piima-, sea- ja veiseliha kokkuostuhind on kõrgem kui eelmise aasta samal perioodil.

"Olukord piimaturul on hakanud paranema ja piima, sea- ning veiseliha kokkuostuhinnad tõusma," ütles maaeluminister Tarmo Tamm pressiteate vahendusel. "Samuti on piimalehmade produktiivsus lehma kohta Eestis esimesel poolaastal kõrgeim kui kunagi varem."

"Uue valitsuskoalitsiooni otsusega hakati sellest aastast põllumeestele taas üleminekutoetusi maksma ja see on tootjatele andnud kindlustunnet tootmisega jätkamiseks," lisas Tamm. "Piima kokkuostuhinna kasv annab lootust, et madalseis on läbi."

Piima kokkuostuhind oli esimesel poolaastal 318 eurot tonni kohta, mis on 44 protsenti kõrgem kui eelmisel aastal samal perioodil. Veiseliha kokkuostuhind oli 6 protsenti ning sealiha kokkuostuhind 15 protsenti kõrgem, lamba- ja kitseliha kokkuostuhind 5 protsenti madalam.

Piima toodeti esimesel poolaastal 395 000 tonni, mis on vaid 1 protsent vähem kui eelmisel aastal samal perioodil. Kuue kuuga toodeti lehma kohta 4575 kilogrammi piima.

Kui piimalehmade arv oli viimastel aastatel langustrendis, siis selle aasta esimesel poolaastal on see tasakaalustunud. Samuti on peatunud sigade arvu vähenemine ning selle aasta teise kvartali lõpus oli sigu 2,4 protsenti enam kui aasta tagasi.

Selle aasta 30. juuni seisuga oli statistikaameti andmetel Eestis 257 200 veist, sealhulgas 86 400 piimalehma, 287 300 siga, 104 900 lammast ja kitse ning 2,1 miljonit lindu. 

Statistikaameti esialgsete andmete põhjal oli 2017. aasta teravilja kasvupinna suuruseks 330 700 hektarit, mis on 6 protsenti väiksem kui eelmisel aastal. "Selle aasta kevade ilm sobis teraviljadele ning põllul kasvas väga hea saak," lisas Tamm.

2017. aastal makstakse viit pindalapõhist ja ühte loomapõhist otsetoetust. Lisaks makstakse alates sellest aastast üleminekutoetusi ‒ kahte pindalapõhist ja viit loomapõhist. Otsetoetuste eelarve selleks aastaks on kokku 123,7 miljonit eurot, mis on 9,1 miljonit eurot enam kui 2016. aastal. Üleminekutoetuste eelarve on 19,28 miljonit eurot. 

Allikas:  BNS

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll