Riik asub piirama antibiootikumiresistentsuse levikut loomakasvatuses

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Maaeluminister Tarmo Tamm kinnitas "Mikroobide antibiootikumiresistentsuse vähendamise tegevuskava veterinaarmeditsiini valdkonnas aastateks 2017–2021". Tegevuskava seab eesmärgiks vähendada 2020. aastaks antibiootikumide kasutamist põllumajandus- ja lemmikloomadel 30 protsendi võrra.

"Mikroobide resistentsuse levik on kujunemas maailmas üheks suuremaks ohuks inimeste ja loomade tervisele. Selle piiramiseks tuleb vähendada antibiootikumide liigset ja väärkasutamist nii inimmeditsiinis kui ka veterinaarias," ütles maaeluminister Tarmo Tamm. "Kuigi Euroopa riikide võrdluses on Eestis antibiootikumide kasutamine loomakasvatuses pigem tagasihoidlik, peame ka siin juba täna töötama selle nimel, et antibiootikumide kasutamine oleks senisest veelgi vastutustundlikum ja sihipärasem."

Antibiootikumiresistentsuse leviku piiramiseks on kavas tõsta veterinaararstide, loomapidajate, ravimsöötade- ja toidukäitlejate teadlikkust, tugevdada seiret ning panustada teadus- ja rakendusuuringutesse.

Antibiootikumiresistentsuse tase on Eestis praegu teiste riikidega võrreldes keskmisel tasemel, kuid veterinaarseks otstarbeks müüdud süsteemsete infektsioonivastaste ainete üldkogused on Ravimiameti statistika alusel suurenevas trendis. Maaeluministeeriumi tellitud rakendusuuringust selgub, et toimeainete müügi üldkogus suurenes 2012. ja 2013. aasta võrdluses 1194,8 kg ehk 15,1% võrra. Tegevuskava üldeesmärk on säilitada müügikogustel praegune tase ning vähendada antibiootikumide, sh kriitilise tähtsusega antibiootikumide kasutamist põllumajandus- ja lemmikloomadel 2020. aastaks 30 protsendi võrra.

"Peame tagama, et loomapidajatele oleks kättesaadavad kvaliteetsed, ohutud ja efektiivsed ravimid ja ravimsöödad, kuid ennekõike, et nende kasutamine oleks alati meditsiiniliselt põhjendatud, analüüsitud ja kontrollitav. Selleks on kavas tõhustada nii koolitust ja teavitust kui järelevalvet antibiootikumide määramise ja kasutamise üle," lisas Tamm.

Euroopa Komisjon ja Euroopa Liidu liikmesriigid on astunud jõulisi samme, et piirata antibiootikumide valest ja hooletust kasutamisest tingitud mikroobide resistentsuse teket. 2016. aasta veebruari algul Amsterdamis toimunud ministrite kohtumisel lepiti kokku, et  2017. aasta keskpaigaks töötavad kõik liikmesriigid välja "Üks tervis" põhimõttest lähtuva siseriikliku tegevuskava antimikroobsete ainete kasutamise ja resistentsuse leviku vähendamiseks.

Loe lisaks: Mida peaksid teadma antibiootikumiresistentsusest loomakasvatuses?

Allikas:  Maaeluministeerium

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll