Swedbank langetas Eesti majanduse kasvuprognoosi 1,5 protsendile

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Swedbank langetas tänavuse majanduskasvu prognoosi 0,5 protsendipunkti võrra 1,5 protsendile, järgmise aasta hinnangu jättis pank muutmata.

Tänavu peaks majandus Swedbanki hinnangul kasvama 1,5 protsenti ja järgmisel aastal 2,5 protsenti. Järgmise aasta sisemajanduse koguprodukti (SKP) reaalkasvuks hindab pank 2,7 protsenti.

"Kuigi kaupade eksport käesoleva aasta esimesel poolaastal juba suurenes, ei olnud see piisavalt laiapõhjaline ning toetus peamiselt elektroonika- ja puittoodete, mööbli ja teravilja väljaveole. Kuna elektroonikatoodete tootmine on madala lisandväärtusega, on ekspordikasv toetanud SKP suurenemist tagasihoidlikult," ütles Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina pressiteates.

Eksporti peaks Mertsina hinnangul tulevikus toetama välisnõudluse suurenemine. "Meie kaubanduspartnerite impordinõudlus paraneb ning suurendab ettevõtete ekspordivõimalusi," rääkis Mertsina.

Ta märkis ka, et intressimäärad on jätkuvalt madalal ja soodustavad investeeringuid.

"Ettevõtete investeeringud on vähenenud järjest juba üle kahe aasta ning see pidurdab tootlikkuse paranemist lähitulevikus. Meie hinnangul ettevõtete investeeringud suurenevad tasapisi koos välisnõudluse paranemise ja oodatava hinnakasvuga ning ka valitsemissektor suurendab oma investeeringuid EL struktuurifondidest rahastamise toel. Kodumajapidamiste investeeringute kasv jääb meie hinnangul aga veidi nõrgemaks, kuna eluhoonete soetamise tehingute kasv on tublisti aeglustunud," ütles Mertsina.

Mertsina prognoosis palgakasvu jätkumist. "Palgakasv püsib lähiaastatel kiire, 5-6 protsendi lähedal, kuna sobivate töötajate leidmine on ettevõtete jaoks endiselt keeruline. Palgatöötajate reaalse ostujõu kasv aastatel 2017-2018 aga aeglustub, kuna nominaalse palga kasv aeglustub veidi, hinnad tõusevad ja tööjõu maksukoormuse alanemine on väiksem kui 2015. aastal. See võib meie hinnangul pidurdada järgmisel aastal eratarbimise kasvu," sõnas Mertsina.

Tööhõive kasv on Mertsina sõnul üllatav. "Hõive kasv on sel aastal püsinud üllatavalt tugev. Eesti ettevõtted on kehva välisnõudluse, langevate ekspordihindade ja tugeva palgakasvuga siiani võrdlemisi hästi toime tulnud. Hõive kasvu taga on valdavalt tööjõumahukas teenindus, kus töötab hõivatute koguarvust kaks kolmandikku. 2017.-2018. aastal peaks hõive püsima 2016. aasta taseme lähedal," ütles Mertsina.

"Ootame tööturult eemal olevate inimeste arvu vähenemise jätkumist järgmisel ja ülejärgmisel aastal. Pingeline olukord tööjõuturul, pensioniea tõus ja töövõimereform aitavad kaasa mitteaktiivsete inimeste arvu alanemisele. Töötute arv järgmisel kahel aastal aga tõuseb veidi, kuna töövõimereform ja probleemid teatud harudes suurendavad tööotsijate arvu," lisas ta.

Käesolevaks aastaks ootab pank -0,1-protsendilist inflatsiooni. Järgmisel aastal peaks aga tarbijahinnad taas tõusule pöörduma ning Swedbank ootab inflatsiooniks 2,5 protsenti ja 2018. aastaks 2 protsenti.

Allikas:  BNS

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll