Tasakaalustamatused Eesti majanduses on seni arvatust väiksemad

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Statistikaameti täpsustatud andmetel kiirenes Eesti sisemajanduse koguprodukti kasv teises kvartalis 2 protsendini. Seoses aegridade revideerimisega korrigeeriti eelmise aasta kasvu 2,1 protsendilt 2,9 protsendile. Ühtlasi vähenes tasakaalustamatus palgatulu ja ettevõtlustulu vahel, kuna ettevõtete kasumite langus osutus varem arvatust väiksemaks.

Vaatamata ebakindlale globaalsele ja kohalikule majanduskonjunktuurile on Eesti majanduse olukord varem arvatust mõnevõrra parem. Kuigi esimese poolaasta seni avaldatud majanduskasvu andmed oluliselt ei muutunud, korrigeeriti 2014. aasta majanduskasvu 0,8 protsendi võrra ülespoole ja seega rakendub selle aasta majanduskasv kõrgemale baasile.

Viimasel kahel aastal on analüütikutele teinud muret palgatulu jätkuvalt kiire kasv aeglustunud majanduskasvu taustal. Kuna tarbijahinnad on viimased poolteist aastat olnud pigem languses, siis palgatöötajate seisukohalt on olukord olnud suurepärane, kuid see on tulnud ettevõtlustulu vähenemise arvel. Korrigeeritud aegridade põhjal on sissetulekute tasakaalustamatuse probleem siiski mõnevõrra väiksem kui seni arvatud, kuigi ettevõtlustulu väheneb endiselt.

Sisenõudluses toetas majandust endiselt jõuliselt eratarbimine rohkem kui 5-protsendise kasvuga, samas kui investeeringute langustrend püsib. Ettevõtete vähene investeerimisvajadus on kooskõlas madala nõudlusega eriti eksporditurgudel ning tootmisvahendid on ilmselt piisavad, kuna finantseerimisraskused investeeringuid ei piira.

Kuigi EL majandus on tugevnemas ning kaubavahetus elavnemas, on Eesti peamiste eksporditurgude arengud Venemaa tõttu nõrgad, mistõttu eksport pöördus teises kvartalis kergesse langusesse. Madala investeerimisaktiivsuse tõttu oli impordi langus ekspordi omast sügavam.

Kui viimased viis aastat on Eesti majandust toetanud eelkõige sisenõudlus, siis võib loota, et alates järgmisest aastast suureneb oluliselt ka ekspordi panus. Selleks annavad lootust ekspordipartnerite kasvuväljavaated, mis alates järgmisest aastast peaksid oluliselt kiirenema. Ühtlasi peaks see aitama parandada ka eksportiva sektori kasumlikkust ning võimet käia kaasas töötajate palganõudmistega.

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll