Salsa – millega mu sõbrad ja tuttavad seal tegelevad (loosimise võitja selgunud)

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Oled sa kunagi kuulnud salsast? Ilmselt oled. Eeldatavalt mõnelt sõbralt või tuttavalt, kes seda huvitavat tantsu harrastab. Aga millega ta seal trennis õieti tegeleb, et ta salsast alati sära silmis räägib?

Salsa on Kuubalt pärinev huvitav ja temperamentne tantsustiil, mis on väga populaarne üle kogu maailma ning tänaseks pälvinud suure populaarsuse ka Eestis. Salsa tähendab tõlkes teravamaitselist kastet ning on erinevate latiino- ja aafrika tantsude segunemisel tekkinud tantsustiil, milles puuduvad kindlad paika pandud tantsukavad ning ranged reeglid. Põhiline fookus on improviseerival tantsimisel ja muusika tunnetamisel.

Salsaga on Eestis kokku puutunud üle 10 000 inimese – kes rohkemal, kes vähemal määral – ning jutud sellest temperamentsest tantsustiilist on liikvele läinud. Miks salsast nii palju räägitakse ning miks igal kuul alustab Eestis salsaõpinguid 40-80 uut huvilist? Sellele proovimegi allpool vastust leida.

Esimene samm on tavaliselt kõige raskem. Kas ma ikka julgen esimesse trenni minna? Ma ju ei oska midagi ja olen juba päris vana ka. Salsa on tänavatantsu stiil, mis ei eelda inimestelt eelnevat tantsukogemust. Seepärast on salsatrennides alati palju inimesi erinevalt elualadelt ja erinevas vanuses. Kui sa ei ole varem kunagi tantsinud, siis ei ole see probleem. Enamik trenniga liitujaid ei ole varem tantsuga tegelenud. Kui sa arvad, et oled juba liiga vana, ära muretse, salsatrennides leidub inimesi vanuses 18 kuni 60 aastat. Trenniskäijate keskmine vanus jääb vahemikku 25-35 aastat. Salsaga alustamise lihtsus on üks põhjuseid, mis teeb salsatrennid nii populaareks.

Kui olen plaani võtnud esimesse trenni siiski kohale minna, siis kas mulle seal ikka tantsupartnerit leidub? Salsa on paaristantsudest Eestis vist kõige parema naiste-meeste suhtega tants. Kõlab uskumatuna, kuid salsatrennidesse tuleb lisaks naistele ka palju mehi ilma partnerita. Isegi Eestis leidub palju mehi, kes julgevad tantsida ja uusi asju selgeks õppida. Lisaks sellele toimub trennides pidev partnerite vahetamine, et mehed õpiksid tantsus juhtima ning naised järgima, tantsides erinevate partneritega. Salsatrennis ei jää kellelgi tantsimata, isegi kui trenni üksi minna.

Kui juba kohal olla, mis siis minuga trennis tehakse? Tavapärane salsatrenni ülesehitus Eesti suurima ja populaarseima salsakooli Casa de Baile näitel algab väikese soojendusega, mille kaudu harjutatakse erinevaid salsa põhisamme. Seejärel moodustatakse paarid ja treeneri juhendamisel algab erinevate tantsutehnikate ning kombinatsioonide õppimine. Treener seletab lihtsas keeles ja mitu korda üle kõik sammud ning tehnikad, mis muudab õppimise kergeks ja mõnusaks. Iga natukese aja tagant kõlab hüüd: "Vahetus!" ja kõik saavad endale uue partneri. Paarilise vahetus muudab salsatrenni väga sotsiaalseks ning julgustab erinevate inimestega tantsima ja suhtlema.

Olemegi jõudnud salsa järgmise peamise võlu juurde – uued huvitavad tutvused, palju suhtlemist ja lahe seltskond. Salsa juurde on alati väga tugevalt kuulunud ka sotsiaalne suhtlus. See on trenn, kus ühise lõbusa huvi kaudu suurendatakse oma tutvusringkonda. Positiivses keskkonnas on lihtne uute ja huvitavate inimestega jutule saada. Lisaks trennidele käivad iga tõsisema salsahuvilise rutiini juurde ka energilised salsapeod, kus inimesed käivad lihtsalt tantsimas, suhtlemas ning end igapäeva töisest rutiinist välja puhkamas. Ainuüksi Tallinnas on võimalik salsapidudel tantsimas käia praktiliselt igal nädalapäeval (mitte, et seda igal õhtul tegema peaks). Kas suur pidutsemine nädala sees või nädalavahetusel on ikka hea mõte? Kuna salsapeod toimuvad tööinimestele mõistlikul ajal ning nende juurde ei kuulu tavaliselt alkohol, vaid seda asendab kehaliselt aktiivne tegevus – tantsimine -, siis on järgmine päev probleemidest vaba ja uuest energiast tulvil.

Tundub tõesti, et sinu salsahuvilistest sõpradel on põhjust naeratamiseks, kui räägitakse salsast. On see ju äärmiselt huvitav, sotsiaalselt ja kehaliselt aktiivne tegevus, mis tahes-tahtmata toob endaga kaasa hea tuju ning aitab lõõgastuda.

Auhinnamäng – VASTA JA VÕIDA


Casa de Baile tantsukeskus loosis kõigi salsahuviliste vahel, kes vastasid 28. augustiks 2012 ühele lihtsale küsimusele, välja 2-kuulise salsa algkursuse väärtusega 74,9 EUR. 

Loosi tahtel võitis 2-kuulise salsa algkursuse Helen Soosalu.
PALJU ÕNNE, võitjaga võtame ühendust.

RMP.ee toimetus

Mõned aastad tagasi korraldas Casa de Baile salsakool ka kogu aasta väldanud teaduslikumat laadi uuringu salsa stressi leevendavast mõjust. Tulemused olid suurepärased. Kahekuulise salsakursuse jooksul paranesid erinevad psüühilise tervise näitajad uuringus osalenutel (64 inimest) keskmiselt 29% võrra. Suurimat positiivset mõju avaldas trenn depressiooni (35%) ja üldärevuse (29%) vähenemisele. Uuringu ja selle tulemustega saate tutvuda SIIN.

Enam sa vist ei imesta, mis sinu sõpru ja sõbrannasid selle lõunamaise päritoluga tantsu poole tõmbab. Aitab see ju hoida kehalist aktiivsust ning astuda välja igapäevarutiinist, hoides tervena nii keha kui ka vaimu. Kui ka sinul tekkis salsa vastu huvi, siis võin anda ühe kasuliku vihje, iga kuu alguses alustab Casa de Baile tantsukeskuses uus algajate salsakursus, mille esimene trenn on kõigile huvilistele täiesti tasuta. Kasuta võimalust ja proovi järele, kas ka sina tahaksid liituda selle rõõmsameelse seltskonnaga.

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll