Toataimede talvine hooldamine

Talvel muutuvad päevad lühemaks ning väline temperatuur külmemaks. Sellised keskkonnamuutused sunnivad toataimi pidama puhkeperioodi. Talve edukaks üleelamiseks on toataimede elutegevus aeglustunud ning suuresti elatakse aktiivsel kasvuperioodil kogutud varuainetest. Tundlikumad toataimed võivad oma trotsi talve vastu näidata ka oma välimusega.

Hansaplanti aednik Hanna annab nõu, kuidas talvisel perioodil oma toataimede eest hoolitseda:

Anna toataimedele valgust

Koduaknast paistab lühikeste päevade ajal valgust sisse vaid mõned tunnid. Mõne toa aknad võivad olla valgusrikkamad kui teised – see oleneb millise ilmakaare suunas aken paikneb.

Võimalusel või vajadusel võib toataimed mõneks ajaks liigutada pimedama akna juurest valgema akna juurde. Maksimaalse valguse saamiseks veendu, et akna on nii seest kui ka väljast puhastatud – kogunenud tolmukiht takistab valguse jõudmist tuppa. Ole taime aknalauale asetamisel ettevaatlik, sest liiga külmad aknad võivad taimedele liiga teha.

Loomuliku valguse nappuses saab valgust juurde anda spetsiaalsete taimelampidega. Loe taimelampidest ja nende kasutamisest lähemalt siit.

Ära ehmu kui toataimed langetavad talvisel perioodil mõne lehe. Vähese valguse käes aeglustub taimede fotosüntees ning seetõttu ei ole tal nii palju lehti tarvis, kui varem. Valgemal ajal kasvatab ta taas uued lehed.

Hea nipp!
Liiguta kastmisel taime külgi – see tagab, et kõik taime pooled saavad valgust ning tagab ühtlase kasvamise.

Puhasta taime lehed tolmust

Taime lehtedele koguneb aja jooksul tolmukiht, mille saab mugavalt eemaldada spetsiaalsete taimedele mõeldud puhastussalvrätikutega. Puhas leht omastab valgust paremini ja seetõttu suudab taim efektiivsemalt fotosünteesida. Lisaks näeb puhastatud taim ilusam välja kui tolmune taim.

Jälgi kastmisrutiini

Toataimed ei vaja puhkeperioodil eriti palju vett, sest nende elutegevus on vähesest valguses tingituna aeglustunud. Väga oluline on jälgida, et taimed ei saaks liiga palju vett – liigne vesi ja ülekastmine soodustavad kahjurite ja haiguste levikut ning taim võib hukkuda. Jätka mulla niiskuse kontrollimist samal viisil ning kasta vastavalt vajadusele. Muld kuivab lihtsalt aeglasemalt kui aktiivsel suveperioodil.

Jälgi, et taimed ei saaks tuult ega külma

Järsud temperatuuri muutused ja tuuletõmbus võivad muidu stabiilsete oludega harjunud toataimed ära ehmatada. Toataimed tasub eemal hoida avatud akendest ning välisuste lähedalt. Samuti on taimedele ohtlikud radiaatorid ja küttesüsteemid, sest need võivad nad hoopiski ära kuivatada. Hea indikaator järskude temperatuurimuudatuste hindamiseks oled Sina ise – kui Sa tunned jahedust/kuumust, siis suure tõenäosusega tunnevad seda ka Su taimed.

Pane tähele!
Aknalaual võib temperatuur liiga jahedaks minna. Jälgi temperatuuri regulaarselt ning vajadusel tõsta taimed mõneks ajaks soojemasse paika või kata aknapoolne osa talvekangaga.

Jälgi õhuniiskust

Madal õhuniiskuse tase võib olla üks suurim probleem, millega toataimed peavad talvel hakkama saama. Tihedast ruumi kütmisest võib õhuniiskus toas langeda taimedele sobivast madalamaks ning muutub liiga kuivaks. Liiga kuivas õhus näitavad toataimed välja stressi sümptomeid nagu näiteks kuivanud leheotsad. Õhuniiskuse hoidmiseks soovitame kasutada õhuniisutajaid või pritsida taime lehti pritspudelist puhta veega regulaarselt. Pritsimine aitab küll ajutiselt ning hea tulemuse saavutamiseks tuleks seda korrata regulaarselt.

Lõika tagasi

Talvel on hea aeg vaadata toataimedele otsa ning hinnata nende pügamisvajadust. Lõika ära õitsenud õied, kolletunud taimeosad ning kui taim on kasvanud liiga suureks või pikaks, on hea aeg ta lühemaks kärpida. Enamus taimed küll ei vaja lõikamist üldse.

Talvel taimi väetada ei ole vaja

Talve puhkeperioodil on taimede kasv aeglustunud ning nad ei vaja nii palju väetist kui aktiivsel kasvuperioodil. Liigne väetamine puhkeperioodi ajal ajab nende loomuliku elutsükli sassi. Alusta tavapärast väetamist taas varakevadel, märtsist – sel ajal võtavad taimed taas tumerohelise värvuse ning hakkavad näitama uusi kasvumärke. Kui Sa näed selgelt vajadust väetamiseks, siis tee seda, kuid tee lahjem väetislahus kui tavapäraselt.

Jälgi kahjustajaid

Kui taim viibib talvekuudel küttekolde lähedal, saab vähem valgust ning kõrgenenud õhuniiskus võib soodustada erinevate kahjurite ja haiguste levikut. Jälgi tähelepanelikult oma taimede seisundit regulaarselt ning kasuta kahjustuste ilmnemisel meetmeid nende kõrvaldamiseks.

Allikas:  Hansaplant
Märksõnad:

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll