Uuring näitab, et läbipõlemine ei kujune kõigil ühtemoodi

Sotsiaalministeeriumi ajaveebist

Kui üldiselt arvatakse, et läbipõlemine käib käsikäes väsimusega – tööd on nii palju, et inimene lihtsalt nö põleb läbi – siis värske uuring näitab, et alati see nii ei ole.

Jyväskylä, Tampere ja Deakin ülikoolide koostöös läbiviidud kestvusuuring näitas, et läbipõlemine ei kujune kõigil töötajatel ühtemoodi. Uuringus selgus kaks erinevat läbipõlemise arengukäiku.

Uuringus jälgiti 169 osalejat kaheksa aasta jooksul. Osal uuritavatest töötajatest algasid probleemid kurnatusest, millele järgnes küünilisus oma töö suhtes ja professionaalse enesehinnangu langus. Teisele osale olid omased küll küünilisus ja professionaalse enesehinnangu langus, aga väsimust ja kurnatust kogu uuringu ajal märkimisväärselt ei esinenud.

Teadlased märgivad, et professionaalse enesehinnangu langus on põhiline läbipõlemise sümptom ning see tekib samaaegselt küünilisuse kasvuga. Tööheaolu seisukohalt on oluline roll töö nõudmistel ehk pingetel ning töö ressurssidel. Töö nõudmised (näiteks liiga suur töökoormus, pingelised tähtajad, vähene toetus jne) vähendavad tööheaolu. Töö ressursid (näiteks võimalus oma töö osas ise otsuseid ja valikuid teha, juhi toetus, hea koostöö kolleegidega jne) jällegi kasvatavad tööheaolu.

Uuringus selgus, et kui töö nõudmised on kõrged, siis see tekitas kurnatuse, mille tulemusena tekkisid ka teised läbipõlemise sümptomid. Kui aga töötaja jaoks oli töös vähe ressursse, siis oli läbipõlemisele iseloomulik suur küünilisus ja langenud professionaalne efektiivsus, aga kurnatust märkimisväärselt ei esinenud.

Kui siiani oli üheks esmaseks läbipõlemise sümptomiks peetud väsimust, siis käesoleva uuringu valguses peaks juhid tõsiselt suhtuma küünilisse hoiakusse ning eneseusu langusesse ja võtma seda kui ohumärki läbipõlemisele.

Teadlaste sõnul tuleb märksa enam tegeleda läbipõlemist ennetavate meetmetega, näiteks optimaalse töökoormuse, tööst taastumise ning mõistliku tööajaga. Vähendamaks küünilisust ja madalat professionaalse enesehinnangu langust tuleks töötajatele anda enam võimalusi oma tööd juhtida ja otsuseid vastu võtta.

Allikas:  Tööheaolu
Märksõnad:

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll