Eesti elanikud mõtlevad oma tuleviku peale vähe

Eestimaalaste sissetulekud on viimase kümne aastaga kahekordistunud, kuid inimesed ei tunne, et nende elujärg oleks paranenud, selgub Arenguseire Keskuse tellimusel valminud uuringust “Eesti elanike sissetuleku- ja varaprofiilid“, mille autoriteks on Tartu Ülikooli sotsiaalteaduslike rakendusuuringute keskuse (RAKE) eksperdid.

Eesti elanike sissetulekud on alates 2007. aastast kasvanud kõikides rühmades keskmiselt ligi kahekordseks, kuid paljud hindavad oma majandusliku olukorra muutumist jätkuvalt negatiivselt. Näiteks 2010. aastal leidis vaid 8% elanikkonnast, et nende toimetulek on muutunud paremaks. 2015. aastal arvas nii 19%.

Uuringust selgub, et Eesti elanikud mõtlevad oma tuleviku peale vähe ning paljudel ei ole võimalusi ega oskusi oma raha tulevikuks targalt paigutada. Eesti inimeste säästmine ei ole kasvanud sissetulekute kasvuga samas tempos ning sissetulekute kasvamisel suureneb eelkõige tarbimine. Tarbimine leibkonnaliikme kohta on 2007–2015 kasvanud umbes poole võrra (55%). Kuigi selle ajaga on kasvanud ka hinnad, ei ole hinnatõus olnud nii kiire – tarbijahinnaindeks on samal perioodil suurenenud 26,6% võrra.

Uuringu “Eesti elanike sissetuleku- ja varaprofiilid” viis Arenguseire Keskuse tellimusel läbi Tartu Ülikooli sotsiaalteaduslike rakendusuuringute keskus. Uuringu eesmärk oli mõista, milline on eri sotsiaalsete rühmade võime ise enda tulevikku kindlustada ning kuidas on inimeste elu viimase kümne aasta jooksul muutunud.

Uuringu olulisemad faktid.

Allikas:  Arenguseire Keskus
Märksõnad:

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll