III. FIE maksukohustused (FIE ABC)

Sotsiaalmaks

  • FIE maksab sotsiaalmaksu oma ettevõtlusest saadud tulult, millest on tehtud tulumaksuseaduses lubatud ettevõtlusega seotud mahaarvamised, arvestades sotsiaalmaksuseaduses kehtestatud alam- ja ülempiiri.
  • FIE sotsiaalmaksuga maksustamise periood on kalendriaasta, sest maksustatav tulu selgitatakse välja tuludeklaratsiooni alusel üks kord aastas.
  • Sotsiaalmaksu määr on 33%.
  • Sotsiaalmaks arvatakse ettevõtlustulust maha tekkepõhiselt, jagades ettevõtluse tulu pärast kulude mahaarvamist 1,33-ga.
  • Aasta kestel on FIE kohustatud maksma sotsiaalmaksu avansilisi makseid.
  • FIE ei saa sotsiaalmaksu ega sotsiaalmaksu avansilisi makseid näidata oma ettevõtluskuludes.

Sotsiaalmaksu deklareerimine, arvestamine ja tasumine

Sotsiaalmaks arvutatakse maksustamisperioodil ettevõtlusest saadud tulu alusel. Ettevõtlustulu deklareeritakse üks kord aastas tuludeklaratsiooni (vormil E), mis tuleb maksu- ja tolliametile esitada koos füüsilise isiku tuludeklaratsiooniga (vormiga A) hiljemalt maksustamisperioodile järgneva aasta 2. maiks.

Aasta lõpliku sotsiaalmaksukohustuse arvutab maksu- ja tolliamet vormil E näidatud andmete alusel. Haiguslehel oldud perioodid võetakse aasta lõpliku sotsiaalmaksu kohustuse arvutamisel arvesse. Maksu- ja tolliamet saadab FIE-le maksuteate juurdemaksmisele kuuluva sotsiaalmaksu kohta hiljemalt 30 päeva enne maksu tasumise tähtaega (2. oktoobrit). Kui sotsiaalmaksu juurde maksma ei pea, siis maksu- ja tolliamet maksuteadet ei väljasta. Maksuteatel näidatud sotsiaalmaksusumma peab FIE tasuma maksu- ja tolliameti pangakontole hiljemalt 2. oktoobriks. Kui aasta jooksul on makstud sotsiaalmaksu avansiliste maksetena rohkem, kui aasta sotsiaalmaksu tegelik kohustus on, saab FIE enammakstud sotsiaalmaksu tagasi.

Sotsiaalmaksu avansiliste maksete tasumine

FIE peab neli korda aastas maksma sotsiaalmaksu avansilisi makseid (v.a juhul, kui ta on riikliku pensioni saaja, osalise või puuduva töövõimega isik, õppur ravikindlustuse seaduse § 5 lg 4 tähenduses või alustab/lõpetab tegevuse kvartali jooksul või tema eest maksab sotsiaalmaksu tööandja või riik).

Avansiliste maksete arvestus käib kvartalite kohta. Sotsiaalmaksu avansilisi makseid makstakse jooksva kvartali eest, iga kvartali viimase kuu 15. kuupäevaks.

Sotsiaalmaksu maksmise aluseks olev kuumäär kehtestatakse igaks aastaks riigieelarvega.

2023. aasta sotsiaalmaksu kuumäär on 654 eurot, millelt arvutatud ühe kvartali sotsiaalmaksu kohustus on 647,46 eurot (654 x 3 x 33%). Maksukohustus tasutakse eurosendi täpsusega.

FIE abikaasa sotsiaalmaksu arvestamine, deklareerimine ja tasumine

Äriregistris registreeritud FIE-l (v.a notar ja kohtutäitur) on võimalik tasuda oma abikaasa eest, kes osaleb FIE tegevuses, sotsiaalmaksu, tagades sellega abikaasale sotsiaalkindlustuskaitse.

FIE ei pea sotsiaalmaksu avansilisi makseid tasuma, kui:

  • ta on riikliku pensioni saaja või osalise või osalise töövõimega isik;
  • õppur ravikindlustuse seaduse § 5 lg 4 alusel:
    • õigusaktide alusel asutatud ja tegutsevas Eesti õppeasutuses või välisriigi samaväärses õppeasutuses põhiharidust omandav isik,
    • üldkeskharidust omandav isik,
    • kutseõppe tasemeõppes õppiv isik,
    • Eesti alalisest elanikust üliõpilane, välja arvatud doktoranditoetust saav isik.

Õppevorm ja vanus ei mängi rolli õppuri kindlustusel. Olenemata vanusest on Eesti alalisel elanikul õigus saada kindlustust nii päeva- kui kaugõppes õppides juhul, kui ta on vastu võetud (immatrikuleeritud) ülikooli tasemeõppe õppekavale ning omab üliõpilase staatust.

Ravikindlustusele ei oma õigust näiteks ekstern, sest teda ei immatrikuleerita ja tal ei ole üliõpilase staatust. Samuti ei saa kindlustust avatud ülikoolis õppija, sest ta õpib tasemeõppe õppekava moodulite või üksikute õppeainete kursuseprogrammide alusel. Ka tema ei oma üliõpilase staatust.

Kindlustus algab päeval, kui haigekassasse laekuvad andmed õppima asumisest (üldjuhul haridus- ja teadusministeeriumilt). Maksu- ja tolliamet saab õppurite andmeid haigekassalt.

Õpilased ja üliõpilased, kes suunduvad õppima välismaale, peavad Eestis ravikindlustuse jätkamiseks esitama haigekassale avalduse ja välisriigi õppeasutuses õppimist tõendava dokumendi.

Tõend õppimise kohta tuleb Haigekassasse toimetada igal õppeaastal, kuna ravikindlustus vormistatakse esitatud dokumendi alusel maksimaalselt 12 kuuks.

Alla 19-aastased FIEd on vabastatud sotsiaalmaksu avansiliste maksete kohustusest olenemata õppuri staatusest.

Õppivad FIE-d ja pensionäridest FIE-d on vabastatud aasta kestel sotsiaalmaksu avansiliste maksete tasumise kohustusest ning tuludeklaratsiooni alusel sotsiaalmaksu aastasest miinimumkohustusest. Kuid nemad on siiski kohustatud maksma sotsiaalmaksu kord aastas füüsilise isiku tuludeklaratsioonis deklareeritud tegelikult ettevõtluskasumilt (33%-lise maksumääraga).

  • kui FIE alustab või lõpetab ettevõtluse kvartali jooksul, maksab ta avansilisi makseid nende päevade eest, millal ta on FIE-na registreeritud.

Kui avansiliste maksete kohustusest vabastamise tingimused on täidetud mitte kogu kvartali jooksul, vaid üksnes teatud perioodil kvartalis, siis rakendatakse proportsiooni.

FIE maksab sotsiaalmaksu avansilisi makseid proportsionaalselt:
  • FIE-na registreeritud päevade arvuga, kui ta on kvartali kestel kantud äriregistrisse või kustutatud äriregistrist;
  • ettevõtlusega tegelemise päevade arvuga, kui ta on teatanud äriregistri pidajale tegevuse peatamisest või hooajalise tegevuse algus- ja lõppkuupäeva;
  • pensionäriks või osalise või puuduva töövõimega isikuks saamisele eelnenud päevade arvuga, kui ta on kvartali kestel saanud riikliku pensioni saajaks või osalise või puuduva töövõimega isikuks, ning selle staatuse lõppemisele järgnenud päevade arvuga, kui tal on kvartali kestel lõppenud õigus saada riiklikku pensioni või osalise või puuduva töövõimega isiku staatus;
  • ravikindlustuse seaduse § 5 lg 4 p 5 alusel kindlustatud isikuga võrdsustatud isiku staatuse tekkimisele eelnenud päevade arvuga, kui tal on kvartali kestel tekkinud õigus olla võrdsustatud isik ravikindlustuse seaduse § 5 lg 4 p 5 alusel, ning selle staatuse lõppemisele järgnenud päevade arvuga, kui tal on kvartali kestel lõppenud õigus olla võrdsustatud isik ravikindlustuse seaduse § 5 lg 4 p 5 alusel;
  • välisriigi pädeva sotsiaalkindlustusasutuse sertifikaadi A1 mittekehtivuse päevade arvuga.
Kui isikul on maksukohustus osade kvartali päevade eest:
  • leitakse päevade arv, mille eest maksukohustus tekkis (liidetakse kokku kõik maksuvabastusega katmata päevad);
  • leitakse antud kvartali tegelik päevade arv;
  • arvutatakse makse päevapõhiselt: kvartali makse ÷ kvartali päevade arv × maksukohustuse päevade arv.

Igas kvartalis on erinev päevade arv:
I kv:   31+28+31=90 päeva
II kv:  30+31+30=91 päeva
III kv: 31+31+30=92 päeva
IV kv: 31+30+31=92 päeva

Näide: maksukohustus tekkis 50 päeva eest ja antud kvartalis on 91 päeva – maksukohustus arvutatakse nii: 647,46 / 91 × 50 = 355,75 eurot
Näide 2023. aasta I kvartali avansiliste maksete päevapõhise arvestuse kohta (päevade arv = maksukohustuse päevade arv kvartalis; teadaolevad andmed seisuga 14.03.2023):

  • FIE algus 01.01.2023 (või varem) ja lõpp 31.01.2023 → päevade arv = 31 → I kv makse: 647,46 eurot ÷ 90 päeva × 31 päeva = 223,01 eurot;
  • FIE algus 30.01.2023 ja lõpp 28.02.2023 → päevade arv = 29 → I kv makse: 647,46 ÷ 90 × 29 = 208,63 eurot;
  • FIE algus 01.01.2023 (või varem), peatamine 10.01.2023–11.02.2023 (27 päeva) ja õppur 11.02.–09.03.2023 (24 päeva), FIE lõpp puudub → päevade arv = kvartali päevade arv 90 – peatamise päevade arv 27 – õppuriks olemise päevade arv 24 = 39 → I kv makse: 647,46 ÷ 90 × 39 = 280,57 eurot.

Tööandja sotsiaalmaksu arvesse võtmine FIE avansiliste maksete vähendusena sotsiaalmaksuseaduse § 9 lg 4:

Kui FIE eest maksab sotsiaalmaksu tööandja või sotsiaalmaksuseaduse § 6 alusel riik, linn või vald ning kui see summa on 2021. a vähemalt 578.16 eurot kvartalis, siis ei pea FIE sotsiaalmaksu avansilisi makseid maksma.
Kui tööandja, riik, linn või vald maksab FIE eest sotsiaalmaksu vähem kui 578.16 eurot, siis peab FIE ise puudujääva osa tasuma. Tasutud sotsiaalmaksu võetakse arvesse summeeritult alates kalendriaasta algusest. Kui tööandja või riigi tasutud sotsiaalmaksu summa on suurem kui antud kvartali avansilise makse kohustus, siis kandub selles kvartalis kasutamata tööandja/riigi sotsiaalmaks järgmiste kvartalite maksukohustuse vähenduseks, kuid mitte tagasiulatuvalt eelmiste kvartalite maksukohustuse vähendamiseks.

Näide

  • I kvartali maksukohustus on 578,16 eurot. Kontrollitakse 2021. a detsembrikuu, 2022. a jaanuari- ja veebruarikuu vormil TSD/ESD olevaid sotsiaalmaksu summasid. Oletame, et tööandja sotsiaalmaksu kogusumma on 100 eurot, siis FIE lõplik I kvartali makse on 578,16 – 100 = 478,16 eurot.
  • II kvartali maksukohustus on 578,16 eurot. Kontrollitakse 2022. a märtsi-, aprilli- ja maikuu vormil TSD/ESD olevaid sotsiaalmaksu summasid. Oletame, et tööandja sotsiaalmaksu kogusumma on 795 eurot, siis FIE lõplik II kvartali makse on 578,16 – 578,16 = 0 eurot ja vormi TSD või ESD sotsiaalmaksu kasutamata jääk on 795 – 578,16 = 216,84 eurot järgmis(t)e kvartalite katteks.
  • III kvartali maksukohustus on 578,16 eurot. Kontrollitakse 2022. a juuni-, juuli- ja augustikuu vormil TSD/ESD olevaid sotsiaalmaksu summasid. Oletame, et tööandja sotsiaalmaksu kogusumma on 50 eurot, siis lõplik III kvartali makse on 578,16 – 216,84 (jääk) – 50 (uus) = 311,32 eurot.
  • IV kvartali maksukohustus on 578,16 eurot. Kontrollitakse 2022. a septembri-, oktoobri- ja novembrikuu vormil TSD olevaid sotsiaalmaksu summasid. Oletame, et sotsiaalmaksu kogusumma on 600 eurot, siis lõplik IV kvartali makse on 578,16 – 578,16 = 0 eurot ja kuigi osa vormi TSD või ESD sotsiaalmaksu summat jäi ära kasutamata 21,84 eurot, siis seda järgmisesse aastasse ei kanta. Lõplik sotsiaalmaksu aastakohustuse ümberarvestus tehakse füüsilise isiku 2022. aasta tuludeklaratsiooni alusel 2023. aastal ja siis võetakse arvesse vormi TSD või ESD sotsiaalmaksu summa 2022. aasta jaanuari-detsembri kohta.
Näide: FIE II kvartali maksukohustus on 200 eurot. Kontrollitakse 2022. a märtsi-, aprilli- ja maikuu tööandja/riigi tasutud sotsiaalmaksu summasid. Oletame, et tasutud sotsiaalmaksu kogusumma on 350 eurot, siis FIE lõplik II kvartali avansilise makse kohustus on 0 eurot ja kasutamata jääk on 350 – 200 = 150 eurot. Seda kasutamata jääki saab kasutada järgmiste kvartalite katteks.
III kvartali maksukohustus on FIE-l 300 eurot. Kontrollitakse 2022. a juuni-, juuli- ja augustikuu tööandja/riigi tasutud sotsiaalmaksu summasid. Oletame, et tasutud sotsiaalmaksu summa on 50 eurot, siis lõplik III kvartali avansilise makse kohustus FIE-l on 300 – 150 (eelmise kvartali jääk) – 50 (III kvartalis tasutud) = 100 eurot.

Analoogselt tööandja sotsiaalmaksuga võetakse arvesse ka 2022. aastal isiku ettevõtluskontolt sotsiaalmaksu katteks laekunud summasid juhul, kui FIE-l on olemas selline konto.

Tähtpäevaks tasumata sotsiaalmaksu avansiliste maksete summalt tuleb tasuda intressi 0,06 protsenti päevas. Maksu- ja tolliamet arvestab kvartali eest tasumisele kuuluva sotsiaalmaksu summa välja tasumise tähtpäevale eelneval ööl maksete genereerimise hetkel teadaolevate avansilise makse aluseks olevate andmete alusel (FIE sotsiaalmaksu avansilise makse suurust mõjutavad nt ettevõtluse peatamine, pensionäriks või õppuriks saamine, tööandja või riigi poolt makstud sotsiaalmaks jne). Kui FIE ei ole ise arvestanud sotsiaalmaksu avansiliste maksete kohustuse suurust, saab ta avansiliste maksete summa teada e-MTAst või maksu- ja tolliameti teenindusbüroost sotsiaalmaksu avansilise makse tasumise tähtpäeval (iga kvartali viimase kuu 15. kuupäeval).

Tulumaks

  • FIE maksab tulumaksu oma ettevõtlusest saadud tulult, millest on tehtud seadusega lubatud ettevõtlusega seotud mahaarvamised. Ettevõtlustulust lubatud mahaarvamisi saab teha ainult FIE-na äriregistris registreeritud füüsiline isik.
  • Tulumaksuga maksustatakse ka ettevõtluse peatamise ajal või pärast ettevõtlusega tegelemise lõpetamist ettevõtlusest laekunud ettevõtlustulu.
  • Tulumaksuga maksustamise periood on kalendriaasta.
  • Tulud maksustatakse tulu saamise maksustamisperioodil kehtinud maksumääraga.
  • Tulumaksumäär 2022. aastal on 20%.
  • Makstud tulumaksu (sh tulumaksu avansilisi makseid) FIE oma ettevõtlustulust maha arvata ei saa.
  • FIE, kes sai eelmisel maksustamisperioodil ettevõtlustulu, on kohustatud maksma tulumaksu avansilisi makseid.

Tulu deklareerimine, tulumaksu arvutamine ja tasumine

FIE deklareerib oma ettevõtlusest saadud tulu üks kord aastas vormil E, mis tuleb esitada koos füüsilise isiku tuludeklaratsiooni vormiga A maksu- ja tolliametile hiljemalt maksustamisperioodile järgneva aasta 30. aprilliks (e-MTA vahendusel on võimalik tuludeklaratsiooni esitada alates 15. veebruarist).

FIE on kohustatud tuludeklaratsiooni esitama ka juhul, kui maksustamisperioodi ettevõtlustulu jäi alla maksuvaba tulu, ettevõtlusest tulu ei saadud või majandustegevus puudus.

Deklaratsiooni järgi juurdemaksmisele kuuluva tulumaksu arvutab maksu- ja tolliamet vormil E näidatud ettevõtlustulu alusel ja saadab FIE-le maksuteate juurdemaksmisele kuuluva tulumaksu kohta hiljemalt 30 päeva enne maksu tasumise tähtaega, s.o maksustamisperioodile järgneva aasta 1. oktoobrit, ja FIE peab tasuma maksuteatel näidatud summa hiljemalt 1. oktoobriks.

Samaks tähtajaks tagastab maksu- ja tolliamet ka enammakstud tulumaksu.

Tulumaksu avansiliste maksete tasumine

Ettevõtlusega alustav FIE ei pea esimesel maksustamisperioodil tulumaksu avansilisi makseid tasuma.

Tulumaksu avansilisi makseid peab tasuma FIE, kes sai eelmisel maksustamisperioodil ettevõtlustulu (tulumaksuseaduse § 47 lg 1).

Tulumaksu avansilised maksed tasutakse võrdsete summadena, alates tuludeklaratsiooni esitamise tähtpäevale (30. aprillile) järgnevast kvartalist, iga kvartali kolmanda kuu 15. kuupäevaks (s.o hiljemalt 15. juuniks, 15. septembriks ja 15. detsembriks) maksu- ja tolliameti pangakontole.

Tulumaksu avansiliste maksete suurus arvestatakse eelmise tegevusaasta maksustatava ettevõtlustulu alusel.

Ühel tähtajal maksmisele kuuluva tulumaksu avansilise makse suuruseks on ¼ eelmise tegevusaasta ettevõtlustulult arvestatud tulumaksu summast, st näiteks 2022. aastal makstakse avansiliste maksetena kokku 2/4 2021. aasta ettevõtlustulult arvestatud tulumaksu summast.

Ühe tähtaja avansilise tulumaksu summa leitakse järgnevalt: eelmise maksustamisperioodi ettevõtlustulu tuludeklaratsiooni vormil E deklareeritud sotsiaalmaksuga korrigeeritud ettevõtluse maksustatav tulu korrutatakse eelmisel maksustamisperioodil kehtinud tulumaksumääraga ja jagatakse neljaga.

Näide: FIE 2021. aasta ettevõtluse maksustatav tulu oli 6200 eurot ja tulumaksumäär 20%.

2022. aastal on ühe avansilise makse suuruseks seega: 6200 x 0,20 : 4 = 310 eurot.
Tulumaksu avansiliste maksete tasumise tähtajad ja summad 2022. aastal:

  • III kvartali eest 15. septembriks 310 eurot
  • IV kvartali eest 15. detsembriks 310 eurot
  • Kokku aastas 620 eurot

FIE ei pea tulumaksu avansilisi makseid tasuma:

  • ettevõtluse esimesel maksustamisperioodil (tegevusaastal);
  • kui ühe kvartali (tähtaja) makse suurus ei ületa 300 eurot;
  • kui eelmisel maksustamisperioodil puudus ettevõtluse maksustatav tulu;
  • kui ettevõtlus on registreeritud ajutise või hooajalisena;
  • kui ettevõtlus on peatatud.

Maksu- ja tolliametil on õigus vähendada tulumaksu avansilisi makseid või vabastada FIE nende tasumisest, kui tema prognoositav ettevõtlustulu on eelmise maksustamisperioodi tulust oluliselt väiksem ning kui FIE esitab selle kohta põhjendatud taotluse. Taotlusel on vajalik märkida ettevõtlustulu vähenemise konkreetsed põhjused ning lisada arvandmed prognoositava ettevõtlustulu kohta.

Taotlus tuleks esitada enne avansilise makse tasumise tähtaja saabumist. Taotluse esitamisel tuleb arvestada sellega, et maksuhaldur teeb otsuse avansiliste maksete vähendamise või nendest vabastamise kohta ainult eelseisvate tähtaegade osas, seega otsust ei tehta nende tähtaegade osas, mis on juba saabunud või möödas.

Kohustusliku kogumispensioni makse

Kui FIE on kohustusliku kogumispensioniga (II pensionisambaga) liitunud, peab ta maksma enda eest kohustusliku kogumispensioni makset.

Makse tasutakse üks kord aastas ja makse summa arvutab maksu- ja tolliamet FIE ettevõtlustulu deklaratsioonil (vormil E) deklareeritud eelmise tegevusaasta maksustatava tulu alusel ning väljastab FIE-le hiljemalt 30 päeva enne makse tasumise tähtpäeva (1. oktoobrit) maksuteate tasumisele kuuluva summa kohta.

FIE on kohustatud maksuteatel märgitud tasumisele kuuluva summa kandma maksu- ja tolliameti pangakontole hiljemalt 1. oktoobriks.

FIE enda eest tasutud kohustusliku kogumispensioni makset ei ole lubatud ettevõtlustulust maha arvata ja seda ei näidata vormil E ettevõtluse kuluna, vaid kajastatakse vormi A tabelis 9.6 (“Töötuskindlustusmaksed ja kohustusliku kogumispensioni maksed”).

Makse määr on 2%.

Töötuskindlustusmakse

FIE ei pea enda eest töötuskindlustusmakset maksma.

Kui FIE on tööandja, peab ta töötajale tehtud väljamaksetelt maksma töötuskindlustusmakset ja see on FIE ettevõtlusega seotud kulu.

Tagasi “FIE ABC” SISUKORDA

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll