Osaühingu lõpetamise tavapärased etapid

Dokument Koosolek Leping Kokkulepe
Foto: Shutterstock

Osaühing lõpetatakse osanike otsusega või sundlõpetatakse kohtu otsusega. Osaühingu vabatahtlikul lõpetamisel tuleb alati viia läbi likvideerimismenetlus. Osaühingu lõpetamisotsus tuleb kanda äriregistrisse. Selleks peab juhatus esitama avalduse registripidajale. Avaldusele lisatakse osanike otsus ja osanike koosoleku protokoll või seaduses sätestatud juhtudel hääletamisprotokoll.

  • Lõpetamisavalduse koostamine äriregistrile – avalduses kustutakse “Isikud” osast juhatuse liikmed ja lisatakse likvideerija andmed (tavapäraselt endised juhatuse liikmed)
    “Dokumendid” osas tuleb lisada osanike otsus (dokumendi liik “organi otsus”) ja koosoleku protokoll.
  • Likvideerimisteate avaldamine Ametlikes Teadaannetes (avaldamise riigilõiv 7 eurot). Teadolevatele võlausaldajatele peab saatma likvideerimisteate, kus tuleb märkida, et võlausaldajad esitaksid oma nõuded nelja kuu jooksul teate avaldamisest.
  • Likvideerimise algbilansi ja lõpetamisotsuse vastuvõtmise kuupäevaga lõppenud majandusaasta aruande (likvideerimisaruanne) koostamine, kinnitamine osanike poolt ja äriregistrile esitamine. Likvideerimise algbilanss koostatakse majandusaasta aruande koosseisu kuuluva bilansi reegleid järgides ja sellele lisatakse selgitav aruanne, mis sisaldab raamatupidamise aastaaruande lisades ettenähtud andmeid. Likvideerimis- ja lõpparuannete koostamist käsitleb täpsemalt Raamatupidamise Toimkonna juhend nr 13.
  • Osaühingu varade müümine, võlgade sissenõudmine ja võlausaldajate nõuete rahuldamine.
  • Lõppbilansi ja varajaotusplaani koostamine.
  • Vara jaotamine osanike vahel.
  • Pangas osaühingu arvelduskonto sulgemine, vajadusel muude osaühingu nimel sõlmitud lepingute lõpetamine.
  • Mitte varem kui 6 kuud pärast osaühingu lõpetamise äriregistrisse kandmist ja likvideerimisteate avaldamist ning 3 kuud lõppbilansi ja varajaotusplaani osanikele tutvumiseks esitamisest saab äriregistrile esitada osaühingu äriregistrist kustutamise avalduse. Avalduse “Isikud” osas kustutatakse likvideerijad ja lisatakse dokumentide hoidja andmed. Avalduse dokumentide osas lisatakse lõppbilanss ja varajaotusplaan. Kustutamiskande avaldusse tuleb vabas vormis kirjutada kustutamisotsuse tekst.
Allikas:  Äriregister

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll