Saadetised väljastpoolt Euroopa Liitu

Foto: Shutterstock

Euroopa Liidu välisest (ehk kolmandast) riigist saadetud posti- ja kullersaadetise puhul (näiteks e-poest tellitud kaup isiklikuks kasutamiseks või kingitus eraisikult) peate arvestama, et saadetis kuulub deklareerimisele ja maksustatakse.

Tellides kauba Euroopa Liidu välise ehk kolmanda riigi internetipoest, siis tuleb täita tollideklaratsioon ning maksta käibemaks. Kui kauba väärtus on üle 150 euro, siis tuleb maksta tollimaks ja kui saadetis sisaldab aktsiisikaupu, näiteks alkoholi või tubakatooteid, siis tuleb tasuda ka aktsiis.

Internetist kaupa tellides tuleb tutvuda veebipoe müügi- ja tarnetingimustega. Uurida välja riik, kust kaubad tarnitakse. Mõned veebipoed võivad asuda Euroopas, kuid tegelikult tarnitakse kaubad väljastpoolt Euroopa Liitu.

Kui saadetise lähteriik on Euroopa Liidu väline riik, tuleb saadetis tollis deklareerida, sõltumata veebipoe asukohast. Tollivormistuse vajalikkuse seisukohast on oluline saadetise lähteriik.

Tellimuse esitamisega protsess ei lõpe, seetõttu soovitame alles hoida tellimuse dokumendid kuni paki kättesaamiseni.

Mida panna tähele internetist kaupade tellimisel?

Keelatud ja eriluba nõudvad kaubad

Keelatud on ravimite, tubakatoodete, liha- ja piimatoodete, narkootiliste ja psühhotroopsete ainete ning relvade ja relvaosade tellimine.

Keelatud ja eriluba nõudvatest kaupadest lähemalt

Internetikaubamajast kaupa tellides tuleb alati arvestada mõningase riskiga, sest kaup peab vastama Euroopa Liidu tooteohutuse nõuetele, võib olla võltsitud või ebakvaliteetne. Sageli ei vasta Aasia turule mõeldud elektroonikatooted Euroopa Liidus kehtestatud nõuetele.

  • Tubakatoote või sellega seonduva toote Eestisse toimetamine piiriülese kaugmüügi teel on keelatud (tubakaseaduse § 31²) ning keelu rikkumise puhul võib maksu- ja tolliamet alustada väärteomenetlust.
  • Piiriülene kaugmüük on eelnimetatud toodetega kauplemine, mille puhul tarbija on toote jaemüüjalt tellimise ajal Eestis ning jaemüüja asukoht on teises liikmesriigis või kolmandas riigis.
  • Kaugmüügi teel Eestisse saabunud saadetisi, mis sisaldavad tubakatooteid, tellijale ei väljastata ja kaup konfiskeeritakse ja hävitatakse.
  • Tellides kauba Euroopa Liidu välise riigi internetipoest ja tasute ostu hetkel ka käibemaksu, tuleb teil müüja poolt edastatud IOSS-number näidata deklaratsioonil. Hilisem IOSS-numbri lisamine deklaratsioonile ja maksu- ja tolliametilt käibemaksu tagasi taotlemine ei ole lubatud. Juhul kui unustate IOSS-numbri deklareerimisel märkida, tuleb topelt tasutud käibemaksu tagasisaamiseks pöörduda kauba müüja poole.

Ostmine e-kaubamajast DDP tarnetingimustel

DDP (delivered duty paid) tarnetingimuste kasutamine võib teha kauba väärtuse ostja jaoks kallimaks ning tollivormistusel võivad lisanduda impordimaksud. Kaaluge e-poest ostmisel väga hoolikalt DDP tarnetingimusega nõustumist ning nõustumisel korral arvestage, et võib olla vajadus maksud Eestis uuesti maksta, kuigi müüja kinnitab, et maksud on juba kauba maksumuses.
Loe lähemalt: Postipaki deklareerimine

Interneti kaubamajadest saadavad lisasoodustused

Paljud internetikaubamajad annavad kaupade ostmisel erinevaid soodustusi, neid nimetatakse erinevalt, näiteks:

  • trial price ehk proovihind – tavaliselt kaasneb, kui kaubaartiklit ostetakse esimest korda;
  • loyalty credit ehk lojaalsuskrediit – tavaliselt teatud protsent eelnevalt ostetud kaupade maksumusest, mis on kasutatav järgmiste ostude puhul;
  • rewards – punktid, mis tekivad ostja müügi-/reklaamitööst (ostja jagab teavet interneti-sõpradega, sõbrad ostavad samu tooteid samast internetikaubamajast).

Kauba importimisel ja impordimaksude maksmisel on oluline teha vahet, millised nendest soodustustest võib arvutada maha kauba tolliväärtusest (kauba maksustatav väärtus) ja milliseid mitte.

Kauba tolliväärtust ei tohi segamini ajada kauba hinnaga!

Tolliväärtuse seisukohalt on oluline, et allahindlus on seotud imporditava kaubaga. Lisaks saab allahindlusi võtta arvesse ainult siis, kui nende kohaldamine ja nende suurus on ette nähtud müügilepingus.

Kui lojaalsuskrediiti (loyalty credit) või proovihinda (trial price) võib teatud juhtudel lugeda seotuks konkreetse imporditud kaubaga, siis nn reward ehk tasu/preemia seda ei ole.

Seega peab allahindluste puhul kontrollima väga hoolikalt, milline on selle allahindluse olemus. Kui allahindlus tuleneb näiteks eelnevalt ostetud kauba maksumusest ja see lahutatakse järgnevalt ostetud kauba maksumusest, siis ei ole tegemist allahindlusega, mis on seotud konkreetse imporditud kaubaga. Tavaliselt nn reward ehk tasu/preemia ja tihti ka loyalty credit seda ei ole.

Kokkuvõtteks, kui internetikaubamaja pakub soodustusi, siis saate sellised summad kauba tolliväärtusest maha lahutada ainult siis, kui teil on esitada tõendid, et tegemist on konkreetsele imporditavale kaubale kohaldatud soodushinnaga (allahindlusega). Tõenditena aktsepteerib toll teenuselepingut, millega nõustusite liitumisel internetikaubamaja kliendiprogrammiga ja kus sätestatakse täpselt teile jagatava allahindluse summa. Lisaks peab allahindluse summa olema fikseeritud arvel. Info jagamise eest saadud punkte või eelnevate ostude alusel jagatud krediiti ei loeta imporditava kaubaga seotud olevaks allahindluseks.

Saadetise deklareerimine

Saadetise deklareerimise ja maksude tasumise kohta saate lähemalt lugeda SIIT.

Näide: Kert tellib USAst edasimüümise eesmärgil elektroonikaseadmeid kokku 300 euro väärtuses (koos transpordiga). Kuna tellitud elektroonikaseadmete väärtus ületab 150 eurot, tuleb tellitud kaup deklareerida ning tasuda nii tollimaks kui ka käibemaks. Kert deklareerib tellitud kauba e-teenuste keskkonnas e-MTA ning tasub tollimaksu 5,10 eurot (tellitud elektroonikaseadmete tollimaks oli Eesti Tollitariifistiku andmetel 1,7%) ning käibemaksu 67,12 eurot (305,1 × 0,22).

Kerdil õnnestub seadmed Eestis maha müüa hinnaga 420 eurot, kuid kuna ostjate huvi elektroonikaseadmete vastu on väike, ei soovi ta sellega edaspidi enam tegeleda.

Kert sai tehinguga tulu kokku 47,78 eurot (420 – 300 – 5,10 – 67,12), mille ta deklareerib füüsilise isiku tuludeklaratsioonil real 6.3.

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll