Jõulutunnel, muud annetused ja maksusoodustused

Jõulud ja aastavahetus on aeg, mil inimeste süda on lahkemas meeleolus ja paljud tahaks andmisrõõmu kogeda. Võib-olla tuleb üllatusena, kuigi kogenumatele annetajatele ilmselt mitte, et selline isiklik ja tundeküllane teema nagu annetamine on seotud ka tulumaksuga. Täpsemalt, tulumaksusoodustustega, mida nii mõnigi saab kasutada.

Tulumaksuseaduses reguleerib annetusi § 27, mille järgi on igal inimesel oma tuludeklaratsiooni esitades võimalik maksustatavast tulust maha arvata dokumentaalselt tõestatud kingitusi või annetusi, mis on tehtud tulumaksusoodustusega ühingute nimekirjas olevatele MTÜ-dele või sihtasutustele.

Mida see tähendab näiteks väga populaarse Jõulutunneli kampaania annetajate jaoks?

Projekti veab ju rahvusringhääling (ERR). Annetaja raha läheb esialgu telefoniarve kaudu telefoniteenust pakkuvale ettevõttele. Kas on õigus Jõulutunneli annetusi tuludeklaratsioonis mahaarvamiste all deklareerida? Inimesed on kurtnud, et eeltäidetud deklaratsioonidele ei ole näiteks 2018. ega 2017. aasta deklaratsioonis Jõulutunneli annetusi kantud. Kas sel juhul tuleks inimestel see ise käsitsi lisada? Või ei ole see siiski lubatud? Kuidas peaks annetajad toimima?

Maksu- ja tolliamet informeeris meid, et heategevuslikke annetusi on võimalik teha maksuvabalt, kui annetuse saaja vastab tulumaksuseaduses ette nähtud tingimustele. Annetuse tegija ei pea hakkama neid tingimusi ise hindama, vaid lähtub asjaolust, kas annetust saav ühing on kantud tulumaksusoodustusega ühingute nimekirja. Kõigile nimekirja kuuluvatele ühingutele saab teha maksuvabasid annetusi.

Sel aastal lähevad Jõulutunneli annetused ühingule MTÜ-le Oskar Alliku Kodu, mida veel tulumaksusoodustusega ühingute nimekirjas ei ole. See tähendab, et sel aastal Jõulutunneli kaudu annetades ei saa kasutada maksusoodustusi:

  • inimesed ei saa tehtud annetust oma tulust maha arvata, st kajastada 2019. aasta füüsilise isiku deklaratsioonis maksusoodustusena;
  • äriühingute annetused maksustatakse täies ulatuses tulumaksuga määras 20/80 (TSD deklaratsiooni lisa 5).

Üldiselt, kui annetamise tingimuseks on tulumaksusoodustuse saamine, tasuks enne rahaülekande tegemist kontrollida, kas annetuse saaja on soodusnimekirjas.
Tulumaksusoodustusega isikute nimekiri on avaldatud maksuameti kodulehel. Hetkel on seal üle 2500 ühingu. Igaüks, kel tõsine annetamise soov, leiab midagi meelepärast: kirikud, spordiklubid, kopsuliit, vähiliit, loomakaitseorganisatsioonid jne, kõik on esindatud.

Annetuste ja kingituste maksustamise reegleid on lisaks tulumaksuseadusele selgitatud ka maksu- ja tolliameti kodulehel.

Käsitöö

Jõulutunneli ja muude vahendajate kaudu (kelleks on tavaliselt sideettevõtted) annetuse tegijad peavad annetuse (kui see on nimekirja kantud isikule läinud) ise tuludeklaratsiooni lisama, sest nende kaudu annetajate isikukoodid ei liigu. Maksuamet saab eeltäidetud tuludeklaratsioonile kanda need annetused, mille MTÜ-d ja sihtasutused ise maksuametile eelnevalt deklareerivad (esitades 1. veebruariks INF 4 vormi “Saadud kingituste ja annetuste deklaratsioon”). Telefonimakse korral aga isikukoodi ei edastata.

Varasematel aastatel on Jõulutunnel kogunud annetusi MTÜ-dele, kes on soodusnimekirjas: näiteks 2018. aastal Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondile, 2017. aastal Tallinna Lastehaigla Toetusfondile. Mõlemad on kenasti soodusnimekirjas, nii et kui kellelgi jäi teadmatusest tuludeklaratsioonil maksusoodustus kasutamata, on aega 2017. aasta deklaratsiooni parandada 2020. aasta märtsi lõpuni.

Välismaale annetamine

Mis toimub tuludeklaratsioonil, kui soovime annetada välismaale? Näiteks mõne Austraalia metsatulekahju ohvrite abistamisega tegelevale mittetulundusühingule. Tulumaksuseadus selgitab ka seda nüanssi, täpsustades tulumaksusoodustusega isikute ringi nii, et muus lepinguriigis asutatud ühingut käsitatakse tulumaksusoodustusega ühinguna, kui on tõendatud, et ta vastab tulumaksuseaduse §-s 11 toodud soodusnimekirja tingimustele.

Lepinguriigi mõiste on tulumaksuseaduse tarbeks samuti sõnastatud § 11 lõikes 3 ning selle all peetakse silmas Euroopa Majanduspiirkonna lepinguriiki (s.o Euroopa Liidu 28 liikmesriiki + Norra, Liechtenstein ja Island).

Seega, kõik ühingud, mille asukohamaa jääb nimetatust väljapoole, ei ole tulumaksusoodustusega hõlmatud. Füüsiline isik oma tuludeklaratsioonil mahaarvamist teha ei saa ja juriidilisest isikust annetajal tuleb tasuda tulumaksu. Näiteks kui Eesti juriidiline isik soovib teha USA-s või Venemaal asuvale ühingule annetuse, maksustatakse see tulumaksuseaduse § 49 lõike 1 alusel tulumaksuga määras 20/80. Soodustused puuduvad.

Millal deklareerida?

Üks tehniline tähelepanek ka. Füüsilise isiku maksustamisperiood on kalendriaasta. Kulutus võetakse arvesse aastal, mil see on tasutud (TuMS § 36 lg 1). Sideettevõtete kaudu tehtud annetused lähevad maksmisele viitega.

Kui ma 2019. detsembrikuus annetan, siis see kajastub telefoniarvel, mille tasun järgmise aasta jaanuaris. Millal on õigus tuludeklaratsioonil maksusoodustust kasutada? Kas juba 2020. kevadel 2019. aasta tulusid deklareerides või alles järgmise aasta deklaratsioonil? Toome siin võrdluse krediitkaardiga. Telefonimakse on samasugune makseteenus nagu krediitkaart. Nii nagu krediitkaardi puhul loetakse raha tasutuks makse teostamise hetkest, olgugi et pangakontolt võetakse raha maha järgmisel kuul, on ka telefonimakse puhul makse sooritatud telefonikõne tegemisega – pärast seda ei saa oma tahteavaldusest enam loobuda ning raha laekumine annetuse saajale on lõplikult kindel.

Artikkel ilmus ajakirjas MaksuMaksja, november 2019.

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll