Hetkel kehtivad raamatupidaja kutsestandardid

Foto: Kutsekoda SA

Eesti raamatupidajatel on olnud võimalus lasta hinnata oma teadmiste ja oskuste vastavust kutsestandardile alates 2004. aastast, mil Eesti Raamatupidajate Kogu alustas kutse andjana kutseeksamite korraldamist.

ERK korraldab raamatupidajate kutseeksameid kaks korda aastas kevadel ja sügisel.

Riiklikult tunnustatud kutsetunnistusi on väljastatud seisuga 20. veebruar 2024 järgmiselt:

  • Raamatupidaja assistent I – 2 273 kutsetunnistust;
  • Raamatupidaja, tase 5 – 2 234 kutsetunnistust;
  • Vanemraamatupidaja, tase 6 – 438 kutsetunnistust;
  • Juhtivraamatupidaja, tase 7 – 3 kutsetunnistust.

Kokku on kutseregistri andmetel väljastatud Eesti Raamatupidajate Kogu poolt 4 948 hetkel kutsetunnistust.

Kutsetunnistuse blankett

Kui kutsetunnistus on trükitud pildil olevale blanketile, on see kantud kutseregistrisse ning registriandmed on nähtavad ka www.eesti.ee portaali kodaniku vaates. Kui tunnistus on mõnel teistsugusel blanketil, siis ei tähenda see, et Teil ei ole kutset, kutsetunnistust või et Te ei tohiks oma kutsealal töötada (kui seadusega ei ole sätestatud teisiti) – lihtsalt Teie tunnistust ei ole kutseregistris, kuna ei ole aastal 1998 loodud Kutsesüsteemi kaudu väljastatud ning tagasiulatuvalt erinevaid kutsetunnistusi kutseregistrisse ei kanta.

Eestis väljastatud raamatupidajate kutsetunnistused peavad olema kõik antud blanketil.

Kutsetunnistuse andmete päringud

Kutsetunnistuse omanikul on võimalik kodanikuportaali kaudu saada infot selle kohta, kes on tema kutsetunnistuste andmeid küsinud.

Kutseregister on liitunud andmejälgijaga, mis tähendab seda, et kodanikuportaalis eesti.ee on kutsetunnistuse omanikul võimalik teada saada, kes, millal ja mis põhjusel on tema tunnistuste andmeid pärinud. Teenuse eesmärk on pakkuda kodanikule selget ülevaadet tema andmetega sooritatud toimingutest.

Kutsestandardid

Tööandja kindlustunde suurendamiseks ja ühtsete hindamisreeglite kehtestamiseks on loodud raamatupidamise kutsestandardid, mille alusel saab oma kvalifikatsioonitaset tõestada. Igale endast lugupidavale raamatupidajale on oluline, et teda peetakse professionaaliks mitte ainult haridusasutuse diplomi ja muljet avaldava elulookirjelduse, vaid ka talle omistatud kutse põhjal mida kinnitab kutsetunnistus.

Raamatupidamise kutsevaldkonnas on hetkel kolm kehtivat kutsestandardit:

Varasem kutsetase raamatupidaja assistent I ei ole tagatud kehtiva kutsestandardiga (seoses üleminekuga uuele kvalifikatsiooniraamistikule aastal 2013). Kutse raamatupidaja assistent I on tähtajatu

Kutse kehtivus ja pikendamine

“Raamatupidaja, tase 5” kutse on tähtajatu ja seda ei pea taastõendama.

“Vanemraamatupidaja, tase 6” ja Juhtivraamatupidaja, tase 7 kehtivad 5 aastat.  Kutse taastõendamiseks on reeglina tarvis käia täiendkoolitusel ja esitada tõendusmaterjali töökogemuse ja täiendkoolituste kohta. Kutse taastõendamiseks tuleb pöörduda enne kutsetunnistuse aegumise tähtaega kutse andja Eesti Raamatupidajate Kogu poole.

Lisalugemist

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll