Aruandekuupäeva järgne mittekorrigeeriv sündmus

staaruanne kirjutama dokumenti muutma raamatupidmine
Foto: Shutterstock

Küsimus: kas 2021. aasta kohta koostatud raamatupidamise aastaaruandes on vajalik Ukraina sõda mainida bilansipäevajärgse (aruandekuupäeva järgse) sündmusena?

Vastab PwC partner, vandeaudiitor Eva Jansen-Diener:

Jah, kui sõja mõju ettevõtte äritegevusele on oluline. Tegu on ettevõtte jaoks mittekorrigeeriva bilansipäevajärgse (aruandekuupäeva järgse) sündmusena, mis tähendab, et 2021. aasta aruandes esitatud andmeid ei korrigeerita tagasiulatuvalt. Bilansipäevajärgsete sündmuste avalikustamise eesmärk on informeerida aruande lugejat olulistest sündmustest, mis on juhtunud pärast bilansipäeva. Seetõttu peab lisatud informatsioon olema piisavalt ülevaatlik võimaldamaks lugejal saada aru toimunud sündmusest ja selle mõjust ettevõttele.

Sündmused pärast bilansipäeva

Aruande koostamise ajaks teadaolev mõjuhinnang tuleb lisas avalikustada või kui numbrilise mõju hindamisega alles tegeletakse, olukord on muutlik ning arenev ning mõju ei ole võimalik aruande koostamise ajal usaldusväärselt hinnata, tuleb seda selgelt öelda.

Juhul, kui mõju on sedavõrd suur, et võib tekkida oluline ebakindlus ettevõtte edasise tegevuse jätkuvuse osas või tegevuse lõpetamine on tõenäoline või vältimatu, tuleb mõju käsitlemisel lähtuda RTJ 1.

Vastavalt RTJ 1-le peab raamatupidamise aastaaruande koostamisel ettevõtte juhtkond hindama ettevõtte jätkusuutlikkust vähemalt 12-kuulises perspektiivis alates aruandekuupäevast. Juhul, kui ettevõtte tegevuse jätkuvuse suhtes eksisteerib ebakindlus, on juhtkond kohustatud avalikustama ebakindlust põhjustavad asjaolud aastaaruande lisades ning aruande lugejale peab olema arusaadav, et eksisteerib oluline ebakindlus ettevõtte tegevuse jätkuvuse osas, mille tõttu ei pruugi ettevõte olla võimeline normaalse äritegevuse käigus realiseerima oma varasid ja täitma oma kohustusi.

Juhul kui ettevõte on alustanud tegevuse lõpetamist või on tõenäoline, et ta alustab või on sunnitud alustama lähema 12 kuu jooksul tegevuse lõpetamist, koostatakse aruanne lähtudes RTJ 13 “Likvideerimis- ja lõpparuanded”, mis reguleerib likvideeritavate ettevõtete kajastamist.

Kui ettevõtte majandusaasta lõpeb pärast 31.12.2021 (majandusaasta lõpukuupäevaks on 28.02.2022 või hilisem), on Ukraina sõjategevusega seonduv perioodil toimunud sündmus. Sellisel juhul tuleb mõjusid arvesse võtta aastaaruande koostamisel nii varade kaetava väärtuse hindamisel kui ka muude hinnangute tegemisel bilansipäeva seisuga.

Allikas:  PwC Eesti

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll