Ergonoomia teeb rikkaks ja õnnelikuks

Töötaja, kas loed minuteid tööpäeva lõpuni, sest alaselja- või kaelavalud ajavad pisaraid silma? Pingepeavalud ei võimalda keskenduda tööle? Töötulemused langevad?

Tööandja, kas oled märganud selliseid probleeme enda ettevõttes?

Ergonoomiliselt korras kontor aitab vähendada töötaja väsimust

Iga tööandja huvides on suurendada töö efektiivsust ja säilitada töötajate hea töövõime. Lisaks kohustab töötervishoiu ja tööohutuse seadus tööandjat töötajate töövõime säilitamise nimel pingutama. Maailm muutub, meie muutume koos sellega. Varem ei tundnud tööergonoomikat keegi ja paljude jaoks on see termin ka praegu veel võõras.

Statistikaameti kohaselt tegi 2015. aastal Eestis kuvariga tööd ligikaudu 46,5% elanikkonnast. (1) Aastal 2022 on see protsent kahtlemata veelgi suurem. Enamus Eesti töötajaid ja tööandjaid ei ole hinnanud oma töökoha ergonoomiat vaid teevad tööd seal ja vahenditega, mis on parajasti võimalikud. Loomulikult pole siis ka midagi imestada, et töötajal selg valutab, kael on kange ja käsi krampis.

Kas ergonoomiline on kallim kui mitteergonoomiline?

Tööga seotud luu- ja lihaskonna vaevused põhjustavad tööandjale erinevaid kulusid: haiguspäevade hüvitised, kutsehaiguste kompensatsioonid, saamata jäänud tulu ja uue töötaja väljaõppe kulud. (3) Uuringud näitavad, et lisaks tervist säästvale mõjule aitab ergonoomiline töökoht kaasa töötajate produktiivsuse tõstmisele ja kasvatab ettevõtte kasumit. Seega ei ole ergonoomiline töövahend tööandjale kallim kui mitteergonoomiline vaid tegemist on investeeringuga ettevõtte jätkusuutlikkusse.

Vajalik on individuaalne töökoha kujundamine

Kujutame ette, et koos töötavad kolleegid Mati ja Kati, kes valmistavad puidust detaile. Mati on oma kodukandis tuntud korvpallur, pikkust 198 cm. Kati sõi lapsepõlves vähe putru ja tema on 158 cm pikk. 2-meetri pikkune Mati ja tema 1,5-meetrine kolleeg Kati ei saa töötada ühesuguse kõrgusega laua taga. Samuti ei sobi mõlemale sama kõrgusega töötoolid. Kati jalad jäävad Mati toolil õhku rippuma, Matil on Kati toolil istudes põlved lõua vastu surutud.

Moodsaid võimalusi toolide ja laudade reguleerimiseks pakuvad näiteks elektriliselt tõstetavad lauad ja toolid, aga ka jalatoed, ergonoomilised arvutihiired ja klaviatuurid jms. Ergonoomia ei tähenda muud kui töötaja ja töökeskkonna vahelist sobivust.

Paberipakk monitori all aitab karjuvast hädast välja

Lihtsatel juhtudel on võimalik muuta töötajate tööasendid käepäraste vahenditega ergonoomilisemaks ka tasuta. Näiteks aitab raamatute või printeripaberi paki monitori alla asetamine tõsta ekraani kõrgust ja vältida liigseid kaelapingeid. Loomulikult on kasutusel ka nägusamaid sisustuselemente kui raamatud monitori jala all. Nende hind on pisut kõrgem kui päris tasuta.

Kuidas muuta kodukontorit ergonoomilisemaks?

  1. kontrolli, et kuvari ülemine äär oleks enam-vähem silmade kõrgusel (vähesel määral tahapoole kaldu) ja väljasirutatud käe kaugusel otse;
  2. silmade jaoks on kõige parem kui loomulik päevavalgus langeb ekraanile küljelt ja ekraani peegeldused on minimaalsed;
  3. klaviatuuri B täht peaks olema keskel, siis on selle paigutus korrektne;
  4. laud on õigel kõrgusel, kui klaviatuur on küünarnukkidega samal kõrgusel (käsivarred on toetatud ja õlad on vabad);
  5. hiir asub klaviatuuriga samal tasapinnal selle vahetus läheduses;
  6. töötool peaks olema individuaalselt reguleeritav ja käetugedega;
  7. töötooli kõrgus on korrektne, kui istuja ulatub täistallaga maha ning põlvede ja puusade vahel on vähemalt täisnurk; (4)
  8. sisusta igasse tundi väike 5-minutiline liikumispaus; (5)
  9. vaheta tööd tehes pidevalt oma istumis- ja tööasendit, et vältida sundasendeid ja ainevahetuse aeglustumist.

Mida meelde jätta?

Ergonoomia on kasulik nii töötajale kui ka tööandjale. Ergonoomilises töökeskkonnas on meeldiv tööd teha ja tööviljakus on suurem. Meeldiv ja töötajate tervist hoidev töökeskkond ei teki iseenesest vaid see tuleb tööandjal kujundada. (6) Ergonoomia tõstab ettevõtte kasumit ja teeb töötajad õnnelikuks.

Kasutatud kirjandus:

Allikas:  Medihub

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll