Ohtliku kemikaaliga töötamisest keeldumine

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Küsimus: pean tööl kasutama hapet, aga pole saanud vastavat koolitust ega väljaõpet. Puudub eestikeelne ohutuskaart selle kemikaali ohutu käitlemise kohta. Tundub, et ei ole täidetud ühtegi asja tööinspektsiooni kodulehel ohtlike kemikaalide tööl kasutamise kohta kirja pandust. Kas võin selle töö tegemisest keelduda?

Vastab tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant Piret Kaljula

Töötervishoiu ja tööohutuse seaduses § 14 lg 5 on kirjas töötaja õigused, milleks on muuhulgas ka õigus:

  • nõuda tööandjalt töötervishoiu ja tööohutuse nõuetele vastavaid töötingimusi ning ühis- ja isikukaitsevahendeid;
  • saada teavet töökeskkonna ohuteguritest, töökeskkonna riskianalüüsi tulemustest, tervisekahjustuste vältimiseks rakendatavatest abinõudest, tervisekontrolli tulemustest ja tööinspektori ettekirjutusest tööandjale;
  • keelduda tööst või peatada töö, mille täitmine seab ohtu tema või teiste isikute tervise või ei võimalda täita keskkonnaohutuse nõudeid, teatades sellest viivitamata tööandjale või tema esindajale ja töökeskkonnavolinikule.

Kui töötaja peab töös käitlema ohtlikku kemikaali (hapet), mille kohta ei ole ettevõttes eestikeelset ohutuskaarti, tähendab see paraku seda, et puudub teave, kuidas seda kemikaali ohutult käidelda – milliseid isikukaitsevahendeid kasutada, millised on esmaabimeetmed jne. Ehk tööd ei ole võimalik ohutult teha. Eestikeelsed ohutuskaardid kasutatavate ohtlike kemikaalide kohta peavad ettevõttes kindlasti olema ja tööandja peab neid töötajale tutvustama.

Enne tööst keeldumist soovitame tööandjat siiski kirjalikult teavitada esinevast probleemist ning nõuda selle lahendamist. Info tööst keeldumise kohta esitage kirjalikult, et teil oleks vajadusel hilisemalt võimalik tõendada, miks te tööst keeldusite (teie tervis on ohtu seatud, mitte te ei keeldu lihtsalt töö tegemisest).

Kui tööandja ikkagi ignoreerib probleemi ja töötaja (kirjalikke) pöördumisi ning ei kõrvalda ohtu töötaja tervisele, siis võib töötaja tööleping erakorraliselt üles öelda töölepingu seaduse § 91 lg 2 alusel – põhjuseks tööandja poolne oluline rikkumine (töö jätkamine on seotud reaalse ohuga töötaja tervisele). Selleks tuleb esitada ka kirjalikud tõendid, et töötaja on probleemist varasemalt teavitanud.

Allikas:  Tööelu

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll