Tööõnnetus ketaslõikuriga

Mis juhtus?

Kanalisatsioonitorustiku paigaldamisel oli vaja plastikust toru lõigata lühemaks. Selleks kasutati akuketaslõikurit. Ehitusplatsil ei olnud kohta, kuhu toru lõikamise ajaks kinnitada ning seetõttu hoidis töötaja toru ühe käega kinni ja ketaslõikurit sai samuti kinni hoida ainult ühe käega. Lõikamise ajal hakkas toru veerema ja ketaslõikur liikus lõikesoonest välja ning kettaga vastu töötaja toru hoidvat kätt. Tulemuseks oli kerge kehavigastus ning kaks nädalat töövõimetust. Raskemast vigastusest päästsid õnneks tugevad töökindad.

Miks juhtus?

Tööõnnetuse põhjustasid nii asjaolu, et lõigatavat toru ei olnud võimalik kinnitada nii, et see liikuma ei hakkaks kui ka see, et ketaslõikuris kasutati selleks mitteettenähtud, saehammastega lõikeketast. Hammastega lõikeketta kasutamisel on lõigatava eseme kinnitamine veelgi olulisem kuna siis võib lõikeketta surve esemele ootamatult muutuda ja seetõttu nii lõigatav ese kui ketaslõikur soovimatus suunas liikuma hakata.

Õnnetuse ennetamiseks oleks piisanud ketaslõikuri kasutusjuhendis olnud nõude järgimisest. Seal oli kirjas keeld kasutada tööriista saeketastega, kuna need annavad kasutamisel sageli tagasilöögi ja toovad endaga kaasa kontrolli kaotamise, mis põhjustab vigastuste tekkimist. Hammastega lõikeketaste kasutamine on keelatud enamikel ketaslõikuritel. Neid võib kasutada ainult juhul, kui ketaslõikuri valmistaja on sellise kasutusviisi ette näinud.

Allikas:  Tööelu

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll