Tööõnnetus, mis juhtus trukipressiga töötades

Mis juhtus?

36- aastane töötaja, kes on ettevõttes töötanud aasta, pidi trukimasinaga paigaldama poolkombinesoonile truki. Töötaja asetas truki pooled pressile ja hoidis kombinesooni käes sest töölaual ei olnud selle jaoks ruumi. Kuna riie oli suur siis see ulatus põrandale. Põrandal, laua all, asus jalgpedaal, millel ei olnud katet peal. Kui töötaja sättis riiet pressi vahele astus ta juhuslikult riide varjus oleva jalgpedaali peale, mis käivitas pressi. Press surus trukid kokku ning töötaja sõrm jäi pressi vahele. Tulemuseks töötaja raske tervisekahjustus – luumurd, küünt haarav nahahaav, töövõimetus 120 päeva

Miks juhtus?

Tööandja uuris tööõnnetust ja leidis, et tööõnnetuse põhjuseks oli tööohutusnõuete rikkumine töötaja poolt.

Tööinspektor-uurija uuris ka seda tööõnnetust, uurimise käigus selgus, et ettevõttes ei olnud olemas ohutusjuhendit trukimasina kasutamiseks, samuti ei leidnud tõendamist töötajale väljaõppe läbiviimine st väljaõpet ei olnud registreeritud.

Ettevõttes puudus trukimasina kohta nii seadme valmistaja antud kasutusjuhend kui ka tööandja poolt koostatud ohutusjuhend. Seadusandja on tööandjale pannud kohustuse koostada ohutusjuhendid, töötajaid juhendada ja välja õpetada ning see registreerida taasesitataval kujul. Kuna antud juhtumi puhul tööandja seda ei teinud, siis ei ole mõistlik hinnata töötaja tegevust või tegemata jätmist trukimasinal töötamisel.

Kasutatav töövahend ei vastanud ohutusnõuetele

  • Esiteks, trukimasina jalgpedaalil puudus kaitsekate, mistõttu ei olnud välistatud seadme tahtmatu käivitamine. Samuti varjas töödeldav ese jalgpedaali.
  • Teiseks ei olnud piiratud töötaja ohtlik kokkupuude seadme liikuva osaga (trukipressiga). Oht esineb näiteks juhul, kui töötaja hoiab riideeset kahe käega pressi töö piirkonnas, siis käed on pressi tööpiirkonnale ohtlikult lähedal ning väikese ettearvamatu vale liigutusega võib töötaja käsi sattuda ohualasse.
  • Kolmandaks, töökoht ei vastanud nõuetele. Töötamiskohal ei olnud piisavalt ruumi, et töötaja saaks panna riide lauale ja mõlema käega sellele toetudes riide asukoha fikseerida.

Ehk raske tööõnnetuse juhtumise põhjuseks oli see, et töövahend, millega töötaja töötas ei olnud ohutu. Töövahendi ohtlikkus seisnes selles, et töötajal ei olnud piiratud juurdepääs töövahendi ohtlikule osale ning samuti ei olnud välditud töövahendi juhuslik käivitamine. Lisaks ei olnud töötajat juhendatud ega väljaõpetatud.

Selle juhtumi puhul on märkimisväärne veel tööandja poolt tööõnnetuse uurimine ning tööõnnetuse põhjuseks töötajapoolne ohutusnõuete rikkumise märkimine. Uurimise käigus tööandja paraku ei kontrollinud, kas ohutusjuhend selle konkreetse seadme kohta on olemas, samuti puudusid andmed väljaõppe korraldamise kohta. Tööandja uurimise käigus jäi hindamata ka töövahendi ning töötamiskoha ohutus. Tööõnnetuse põhjalik uurimine on oluline sellepärast, et vältida samalaadsete õnnetuste kordumist. Kuid, kui tööõnnetuse tegelikud põhjused jäävad välja selgitama, siis paraku ei ole võimalik võtta kasutusele meetmeid, mis tegelikult järgmise tööõnnetuse toimumise ära hoiaksid.

Allikas:  Tööelu

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll