Tööõnnetus: sisejalatsitega kukkumine jääl

Mis juhtus?

Kella kümne ajal hommikul suundus toitlustusettevõtte töötaja prügikotti viima sisehoovis asuvasse jäätmekonteinerisse. Hoonest väljumisel libastus ta jääga kaetud ukseesisel kallakul ning kukkus istmikule. Erakorralise meditsiini osakonnas diagnoositi töötajal lülisamba õndraluu murd, mille tõttu pidi töötaja pikka aega töölt eemal olema.

Miks juhtus?

Kuigi jäätmekonteiner asus uksest mõne meetri kaugusel, oli selleni kulgev liikumistee ja ukseesine kallak jäätunud miinuskraadide tõttu. Töötajal olid jalas sisejalanõud ning uksest väljumisel ei pööranud ta tähelepanu libedusele ega aeglustanud oluliselt liikumist. Hoone valdaja ei olnud jõudnud selleks ajaks libedusetõrjet sisehoovi liikumisteedel teha.

Kuidas selliseid õnnetusi vältida?

Kui enne prügi väljaviimist oleks libedusetõrje hoolikalt tehtud, siis samalaadse õnnetuse tõenäosus oleks väike. Seega enne miinuskraadide saabumist tuleb igal tööandjal veenduda, et välisterritooriumi libedusetõrje korraldamises on ettevõttesiseselt või teenuseosutajaga üksikasjalikud kokkulepped tehtud.

Ühtlasi tuleb arvestada asjaoluga, et kokkulepetest ja korraldustest ei peeta alati kinni. Näiteks võib ootamatult haigestuda libedatõrjet tegema pidanud töötaja ning teda asendav töötaja ei jõua õigeaegselt töid teostada või teeb neid hooletult ja kiirustades ning seetõttu libedust liikumisteelt oluliselt ei kõrvalda. Sellisteks puhkudeks tasub ette näha töökorraldus, milles esimesena tööle saabuv töötaja teeb viivitamata jääsulatusvahendite ja liivatamiskillustikuga esmase libedusetõrje näiteks jäätmekonteinerini kulgeval liikumisteel ja hoone sissepääsude läheduses.

Sõltuvalt olukorrast on võimalik riski veelgi madalamale tasemele viia. Näiteks saab rajada ukseesisele ja jäätmekonteinerile varikatuse, ehitada ukseesise ja liikumisteed minimaalse kaldega, nendesse paigaldada jää ja lume sulatamiseks mõeldud küttekaablid, varustada töötaja välisjalanõudega ning märgistada libedus- ja kukkumisoht. Tööandja peab rakendama abinõusid, et viia terviserisk võimalikult madalale tasemele.

Allikas:  Tööelu
Märksõnad: ,

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll