KKK – lapseootel töötaja

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Naistöötaja toob ämmaemanda poolt väljastatud tõendi, kus on märgitud, et töötaja tervisele on seoses rasedusega vastunäidustatud töötamine sundasendis ja pingeline töö mürarikkas keskkonnas. Töötaja on õmbleja. Tööruumis on masinate müra, töö toimub istuvas sundasendis. Tööandjal ei ole anda kergemat tööd. Mida teha? Kas tööandja peab esitama tööinspektsioonile taotluse naistöötaja ajutiseks töölt vabastamiseks?

Töölepingu seaduse (TLS) §-is 18 on sätestatud, et rasedal ja töötajal, kellel on õigus rasedus- ja sünnituspuhkusele, on õigus nõuda tööandjalt ajutiselt terviseseisundile vastavat tööd, kui töötaja terviseseisund ei võimalda töölepingus ettenähtud tööülesandeid täita kokkulepitud tingimustel.

Kui tööandjal ei ole anda sobivat tööd, võib töötaja keelduda tööülesannete täitmisest. Töötaja peab esitama tööandjale arsti või ämmaemanda tõendi, millest nähtuvad terviseseisundi tõttu töötamise piirangud.

Tööinspektsiooni pädevusse ei kuulu nõusoleku andmine töötaja ajutiseks tööst vabastamiseks raseduse tõttu, seega tööandja ei pea esitama tööinspektsioonile mingit taotlust.

Terviseseisundile vastava töö ja töötaja töölepingu järgse töö võimalik töötasu erinevus hüvitatakse töötajale ravikindlustuse seaduses sätestatud tingimustel ja korras. Kui tööandjal ei ole võimalik pakkuda töötajale sobivat tööd, keeldub töötaja töö tegemisest ning tal tekib õigus ravikindlustuse seaduses sätestatud hüvitisele.
Lisainfot leiab Haigekassa koduleheküljelt
 

Naistöötaja teatas, et jääb aprilli lõpus rasedus-sünnituspuhkusele ning esitas avalduse sooviga kogu käesoleva aasta põhipuhkus 28 päeva ära kasutada alates märtsi lõpust. Kas on seaduslik võimaldada talle puhkust ainult 9 päeva, sest rohkem pole ta selleks ajaks välja teeninud?

Töölepingu seaduse (edaspidi TLS) kohaselt on iga-aastane põhipuhkus 28 kalendripäeva ja töötaja võib seda kasutada kogu kalendriaasta kestel. Seadusesse on seega lausa sisse programmeeritud puhkuse teatavas osas ette kasutamine, sest puhatakse ju enamasti suvekuudel, kui jooksev aasta on alles poole peal.

Üldjuhul määrab põhipuhkuste aja tööandja, arvestades töötajate soove, mis on mõistlikult ühitatavad ettevõtte huvidega. Puhkuste ajakava tehakse teatavaks I kvartalis. Kuid rasedal on õigus nõuda põhipuhkust vahetult enne või pärast rasedus-sünnituspuhkust nagu Teie töötaja selleks ongi soovi avaldanud.

Puhkust võib anda osadena ainult poolte kokkuleppel ja vaevalt et ta 9 päevaga lepib. Pealegi arvestatakse rasedus- ja sünnituspuhkusel viibimise aeg põhipuhkuse õigust andva aja hulka ning tegelikult kasutab töötaja ette vaid 4 kuu puhkuse.

Kui töötaja lahkub töölt enne ärakasutatud põhipuhkuse päevade väljatöötamist, on tööandjal õigus töötaja eelneva nõusolekuta puhkusetasu nende kuude eest (netosummas) tema lõpparvest kinni pidada. Kui lõpparvet ei ole, siis tuleks nõudega töötaja vastu pöörduda töövaidlusorganisse.

Allikas:  Tööinspektsioon

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll