Nimelise e-postkasti kasutamise reeglid ja töötaja õigus privaatsusele

Küsimus: töötaja kasutab tööks kõige tavalisemat meiliaadressi, eesnimi.perekonnanimi@töö­andjanimi.ee. Tööandja soovib töötaja puhkuse ajal tema nimelisele postkastile ligipääsu, juhuks kui mõni klient otse töötaja meiliaadressile kirjutab. Töötaja on kasutanud oma töö meiliaadressi ka mõningate erakirjade jaoks. Kas tööandjal on õigus nõuda ligipääsu töötaja nimelisele e-postkastile?

Vastab andmekaitse inspektsioon

Töötajal on õigus vaidlustada igasugune kõrvaliste isikute tegevus, mis on seotud tema nimelise e-postkasti kasutamisega. Kui aga tööandja on eelnevalt töökorraldusreeglites paika pannud nimelise e-postkasti kasutamise reeglid, on selle kaudu täpsemalt reguleeritud, kas ja millistel tingimustel on isiklik kirjavahetus lubatud ning millistel juhtudel tohib tööandja, arvestades töötaja õigust privaatsusele, tutvuda tema nimelises e-postis olevate kirjadega.

Näiteks, kui tööandja lubab tööalast e-postkasti isiklike kirjade jaoks kasutada, mis on igati mõistlik, võib töökorraldusreeglitesse panna kirja, et “tööandjal on õigus tutvuda töötaja tööalaste kirjadega juhul, kui tööandjal ei ole teist võimalust äritegevuseks vajaliku info saamiseks”. Tööandja väldib seejuures asjasse mittepuutuvate kirjade igasugust töötlemist. Isiklikuks kirjavahetuseks tuleb töötajal pidada e-postkasti kausta nimega “ISIKLIK”.

Allikas:  Tööelu

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll