Välismaine töötaja vahetab Eestis tööandjat

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Küsimus: mis nõuded ja mis dokumendid on vaja täita, kui välismaalane soovib Eestis töökohta vahetada?

Vastab tööinspektsiooni peadirektori asetäitja ennetuse ja õiguse alal Meeli Miidla-Vanatalu

Tööinspektsioon koostöös oma partnerasutustega avas novembrikuus inspektsiooni kodulehel uue infovälja VÄLISMAINE TÖÖTAJA, mis annab abi ja teavet nii lähetatud töötajate kui ka muude välismaiste töötajate töötamise tingimuste kohta Eestis.

Kui välismaalane soovib Eestis töökohta vahetada, siis sõltub protsess sellest, kas ta on tulnud Eestisse teisesest Euroopa Liidu liikmesriigist või majandusühenduse riigist või ta on tulnud mõnest kolmandast riigist ning tema puhul rakenduvad välismaalaste seaduse erisused ja sellest tulenevad kohustused.

Euroopa Liidu või Euroopa Majanduspiirkonna liikmesriigi ja Šveitsi kodanik (edaspidi EL kodanik) võib Eestis elada ja töötada ilma tähtajalist elamisõigust registreerimata kuni 3 kuud.

Välismaalased, kes viibivad Eestis ajutiselt (näiteks viisa või viisavabaduse alusel) võivad Eestis töötada vaid juhul, kui:

  • töötamise õigus tuleb vahetult seadusest või välislepingust või
  • lühiajaline töötamine on tööandja poolt politsei- ja piirivalveametis eelnevalt registreeritud.

Eestis võib lühiajaliselt töötada välismaalane, kes viibib seaduslikult ajutiselt Eestis (näiteks viisa või viisavabaduse alusel) ja kelle töötamine on enne tööleasumist registreeritud politsei- ja piirivalveametis.

Lühiajalise töötamise saab registreerida kuni 365 päevaks 455-päevase perioodi jooksul. Lühiajalise töötamise registreerimine on võimalik pikemaks perioodiks, kui tegemist on õpetaja, õppejõuna töötamisega, teadusliku tegevusega, tippspetsialistina või iduettevõttes töötamisega. Lühiajalise töötamise hooajatööks saab registreerida kuni 270 päevaks aasta jooksul.

Lühiajalise töötamise registreerimise üldised nõuded:

  • välismaalasel on töökoha täitmiseks nõutav kvalifikatsioon, haridus, terviseseisund ja töökogemus ning vajalikud erialaoskused ja teadmised;
  • tööandja on Eestis registreeritud;
  • tööandja maksab välismaalasele töötasu, mille suurus on taotlemise ajal viimati avaldatud Eesti aasta keskmine brutokuupalk. Täpsemalt töötasu nõude kohta ning erandite kohta, kellele see ei kohaldu ja kellele kohaldub suurem määr, saate lugeda siit.

Tööandjal on kohustus teavitada politsei- ja piirivalveametit viivitamata kirjalikult välismaalase tööle asumisest, lühiajalise töötamise registreerinud välismaalasega töösuhte aluseks oleva lepingu sõlmimata jätmisest, välismaalase tööle asumata jätmisest, töösuhte aluseks oleva lepingu ennetähtaegsest lõpetamisest ja välismaalase töötamise tegelikust lõpetamisest, välja arvatud juhul, kui nimetatud asjaolud nähtuvad töötamise registrist.

Hooajatöötaja puhul teavitab tööandja politsei- ja piirivalveametit, kui välismaalase majutuskoht või majutuskoha tingimused muutuvad, juhul kui tööandja tagab välismaalase majutamise.

Teise Euroopa Liidu liikmesriigi ettevõtjasiseselt üleviidud töötaja elamisloaga välismaalase tööandja teavitab politsei- ja piirivalveametit töötamise tingimuste muutumisest.

Teavitamisest saate täpsemalt lugeda politsei lehelt siit.

Kui Eestis töötamise ajal muutub tööandja, siis tuleb ka sellest kolmandatest riikidest pärit töötajate puhul kindlasti teavitada politsei- ja piirivalveametit.

Tööinspektsiooni tuleb teavitada, kui muutub lähetatud töötajat vastuvõttev Eesti ettevõte.

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll