Kas pikem isapuhkus kehtib ka neile, kes juuni lõpus sellele puhkusele jäävad?

Küsimus: töötaja teatas rõõmsast sündmusest, et nende perre on oodata juulis uue ilmakodaniku sündi. 1. juulist 2020 muutub isapuhkus pikemaks, seniselt 10 päevalt 30 päevani. Tulevane isa soovib jääda isapuhkusele juba juunis. Kuidas arvestatakse tema puhkust?

Vastab Meeli Miidla-Vanatalu, Tööinspektsiooni peadirektori asetäitja: 

Tõepoolest, 1. juulist alates muutub töölepingu seaduse § 60, mis reguleerib isapuhkuse saamise õigust. Uue korra järgi on isal õigus saada isapuhkust 30 kalendripäeva ulatuses ühes osas või osade kaupa ajavahemikul 30 päeva enne arsti või ämmaemanda määratud eeldatavat lapse sünnikuupäeva kuni lapse kolmeaastaseks saamiseni.

Tööandja peab tähelepanu pöörama isapuhkuse õiguse kasutamise rakendussätetele töölepingu seaduse § 1392 järgi. Ehk kui tulevane isa soovib isapuhkust kasutada veel juunis, siis on tal õigus isapuhkusele ainult 10 tööpäeva ehk uus 30 kalendripäevase isapuhkuse õigus talle sel juhul ei laiene. Kui aga tulevane isa soovib isapuhkusele jääda alates 1. juulist, siis saab ta seda teha juba uue korra järgi.

Ka isapuhkuse puhul kehtib heauskse käitumise eeldusena, et tulevane isa annab oma puhkuse kasutamise soovist tööandjale ette teada 14 päeva ette, kuid poolte kokkuleppel on alati võimalik ka lühem ette teatamise aeg.

Rohkem infot:
Alates 1. juulist 2020 muutub isapuhkuse kord

Allikas:  Tööelu
Märksõnad:

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll